KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Zmiana nazwy ul. Kruczkowskiego?

Zmiana nazwy ul. Kruczkowskiego? Fot. Google

Nazwa ul. Kruczkowskiego znalazła się na "czarnej liście" nazw przeznaczonych do zmiany w związku z ustawą o "zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej". Jeżeli samorząd nie zmieni nazwy, to może tego dokonać wojewoda.

REKLAMA


Instytut Pamięci Narodowej w wydanej przez siebie opinii zauważa, że Leon Kruczkowski m.in. aktywnie zaangażował się w działalność w szeregach komunistycznej Polskiej Partii Robotniczej oraz PZPR, był wiceministrem kultury i sztuki w Tymczasowym Rządzie Jedności Narodowej oraz w rządzie Józefa Cyrankiewicza i członkiem Rady Państwa PRL. W okresie stalinizmu objął funkcję prezesa Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich. Z tego powodu zdaniem IPN ta postać nie powinna być patronem ulic, ani obiektów publicznych.

21 sierpnia krośnieńskie koło Stowarzyszenia KoLiber oraz Stowarzyszenie Idea Carpathia złożyło wniosek o zmianę nazwy ulicy Kruczkowskiego. Uzasadniono, że obecny patron ulicy znajduje się na liście Instytutu Pamięci Narodowej zawierającej postacie, daty i wydarzenia, którymi nie powinny być nazywane obiekty w przestrzeni publicznej i tym samym podlegają obowiązkowi zmiany nazwy ustanowionemu przez tzw. "ustawę dekomunizacyjną".

Stowarzyszenia przypomniały o obowiązywaniu tejże ustawy, oraz że jeżeli samorządy nie zrealizują ustawowego obowiązku zmiany nazw do 2 września bieżącego roku, zrobi to za nie wojewoda zarządzeniem zastępczym. Wnioskodawcy zaznaczyli, że wojewoda może nazwać ulicę w dowolny sposób – niekoniecznie nawiązujący do regionu, stąd ich propozycja dla rady miasta, aby zmienić nazwę wcześniej i uhonorować patronatem ulicy postać związaną z Krosnem.

Wnioskodawcy zaproponowali jako alternatywę postać urodzonego w Korczynie pod Krosnem Jana Zycha, zmarłego 21 sierpnia 1995 roku poety, ambasadora kultury polskiej w Ameryce Południowej, tłumacza poezji polskiej na język hiszpański. Jak zauważają autorzy wniosku, w jego poezji sporą rolę odegrało Krosno, a sam artysta swoje rodzinne strony w trakcie swojego życia odwiedzał. W mieście Krośnie już można znaleźć popiersie oraz tabliczkę poświęconą poecie na skwerze w pobliżu placu Monte Cassino (tzw. Rondo). Ponadto, wiersz "Kiedy przyjeżdżam" jest co roku recytowany przez uczniów "Naftówki" pod pomnikiem Ignacego Łukasiewicza.

- Wykalkulowaliśmy, że w gruncie rzeczy samorząd (krośnieński, ale tyczy się to każdego samorządu który ma ulice etc. z patronami będącymi na liście IPN-u) ma trzy opcje, albo zrealizować obowiązek wynikający z ustawy, ale wykorzystać ten ustawowy obowiązek do promocji postaci czy wydarzeń związanych z regionem, albo zrealizować obowiązek i nie wykorzystać tego ustawowego obowiązku do promocji postaci czy wydarzeń związanych z regionem, albo nie zrealizować obowiązku i oddać pole do manewru wojewodzie, który może na przykład ulicę nazwać "Topolowa" czy "Lecha Kaczyńskiego". Biorąc pod uwagę że wszystkie opcje oznaczają koszty, a tylko pierwsza wnosi jakąkolwiek "wartość dodaną", uznaliśmy za stosowne zaproponować naszemu Miastu jej wybranie - wyjaśnia motywy złożenia wniosku, Damian Kłosowicz.

Skąd to zamieszanie?
Drugiego września 2016 roku weszła w życie ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (tzw. "ustawa dekomunizacyjna", dalej również jako: "Ustawa"). Zgodnie z art. 6. ust. 1 ww. ustawy, Obowiązujące w dniu wejścia w życie ustawy nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, upamiętniające osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujące taki ustrój w inny sposób, właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego albo związku, o którym mowa w art. 4, zmienia w terminie 12 miesięcy od dnia jej wejścia w życie. Wynika z tego, że termin wykonania ustawowego obowiązku minie z początkiem września roku bieżącego.

pd

  • autor: pd

13 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?