KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Blisko 400 terytorialsów złożyło przysięgę w Krośnie. "Zawsze gotowi!" [ZDJĘCIA]

Blisko 400 terytorialsów złożyło przysięgę w Krośnie. "Zawsze gotowi!" [ZDJĘCIA] Fot. Piotr Dymiński

W niedzielę (29 października) krośnieński Rynek zapełniły setki żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, a także ich bliscy, znajomi i mieszkańcy Krosna. Blisko 400 żołnierzy złożyło przysięgę wojskową.

REKLAMA


W Krośnie przysięgę złożyli żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego. Uroczystości towarzyszyła Orkiestra Garnizonowa z Rzeszowa.

Po złożonej przysiędze żołnierze, a także członkowie "Strzelca" przemaszerowali przez Rynek. Obecny na uroczystości poseł Piotr Babinetz w swoim przemówieniu porównał to wydarzenie do defilady "Strzelca", którą na krośnieńskim Rynku w 1914 roku odebrał Józef Piłsudski.

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem Sił Zbrojnych. Formowanie WOT rozpoczęło się z początkiem 2017 roku. Do chwili obecnej utworzone zostało Dowództwo WOT oraz trzy brygady w województwie podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim. W tych jednostkach trwa już szkolenie żołnierzy. Formowane są kolejne trzy brygady.

W szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę już ponad 6,5 tysięcy żołnierzy, w tym blisko 5,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i ponad tysiąc żołnierzy zawodowych.

Kończące się obecnie szkolenia podstawowe i wyrównawcze są przedostatnimi, jakie zaplanowano w jednostkach WOT w tym roku. Ostatni tegoroczny nabór ochotników do służby w WOT rozpocznie się w listopadzie. Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2018 roku planowane są pierwsze szkolenia ochotników w kolejnych trzech brygadach (dwóch w woj. mazowieckim oraz jednej w warmińsko-mazurskim).

Ponad 30% terytorialsów stanowią osoby do 25 roku życia. Średnia wieku statystycznego terytorialsa to 31 lat, a 9% wszystkich to kobiety.
 
Jeśli chodzi o strukturę wykształcenia, to ponad 1/3 żołnierzy TSW legitymuje się wykształceniem wyższym, połowa średnim, a 14% deklaruje że studiuje. Ponad 40% terytorialsów posiada wykształcenie techniczne.

Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą.

pd
Fot. Piotr Dymiński

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?