Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Święto Niepodległości: 99. rocznica na krośnieńskim Rynku [ZDJĘCIA]

Święto Niepodległości: 99. rocznica na krośnieńskim Rynku [ZDJĘCIA] Fot. Piotr Dymiński

Kompania Honorowa Strzelców Podhalańskich, setki mieszkańców, poczty sztandarowe, a także samorządowcy, posłowie i przedstawiciele stowarzyszeń i instytucji publicznych wspólnie uczcili Święto Niepodległości.

REKLAMA


Oficjalne uroczystości rozpoczęła msza święta w krośnieńskiej Farze. Dalsza część obchodów odbyła się na Rynku, pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego - jednego z głównych twórców niepodległego państwa w 1918 roku.

Mieszkańcom miasta towarzyszyła Miejska Górnicza Orkiestra Dęta i kompania honorowa Strzelców Podhalańskich.

Do zebranych przemawiał prezydent Krosna - Piotr Przytocki. W krótkim wystąpieniu przypomniał, że do odzyskania Niepodległości przyczyniła się współpraca Polaków ponad podziałami. Obok Józefa Piłsudskiego wymienił innych, dziś niemal zapomnianych działaczy sprzed 100 lat. Taką przypomnianą przez prezydenta postacią był książę Zdzisław Lubomirski, członek Rady Regencyjnej, która już 7 października 1918 roku ogłosiła Niepodległość Polski.

Poseł Piotr Babinetz przedstawił odzyskanie Niepodległości w szerszym kontekście historycznym, w tym zrywy Polaków od czasów Konfederacji Barskiej. Dodał, że obchodząc Święto Niepodległości trzeba pamiętać też o bohaterach z czasów po 1918 roku, uczestnikach Wojny Polsko-Bolszewickiej, II Wojny Światowej, a także późniejszej konspiracji antykomunistycznej i "Solidarności".

Poseł przypomniał o polskich organizacjach, które miały udział w odzyskaniu Niepodległości w 1918 roku, w tym o "Sokole", Drużynach Bartoszowych, skautingu i oczywiście Związku Strzeleckim "Strzelec". Nieprzypadkowo, 11 listopada, podczas uroczystości na Rynku przysięgę złożyli członkowie jednostki 1910 Związku Strzeleckiego "Strzelec".

W dalszej części uroczystości odczytano Apel Pamięci, a żołnierze oddali salwę honorową. Zgodnie z lokalną tradycją łuski szybko zostały zebrane przez dzieci. Pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego delegacje złożyły kwiaty.

Uroczystość została zakończona defiladą żołnierzy i "strzelców" przez krośnieński Rynek.

pd
Fot. Piotr Dymiński

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj