KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Kłopoty z rejestracją pojazdów. CEPiK 2.0 z problemami

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Urzędy mają problem z systemem CEPiK 2.0. Nowa edycja systemu nie działał prawidłowo. Główne problemy związane są z łączności on-line, występują błędy podczas wprowadzania danych, w czasie zapisu i wydaniu decyzji o rejestracji. W urzędzie miasta Krosna udało się zarejestrować 11 samochodów - niemal trzy razy mniej niż zazwyczaj. W Starostwie Powiatowym załatwiono ogółem 13 spraw, gdzie średnia dzienna wynosi około 60 - 70 realizacji.

REKLAMA


Od 13 listopada wdrożono nową wersję systemu informatycznego ogólnopolskiego programu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców CEPiK 2.0. Za jego pomocą prowadzone są wszystkie sprawy załatwiane w wydziałach komunikacji i transportu urzędów miasta i starostw powiatowych oraz na stacjach kontroli pojazdów, w funduszu gwarancyjnym, czy Straży Granicznej. Każdego dnia w systemie wykonuje się tysiące operacji.

Aktualizacja systemu spowodowała liczne problemy i brak łączności z systemem centralnym, co znacznie utrudniło załatwienie spraw związanych z rejestracją oraz ewidencją pojazdów.

Utrudnienia, a tym samym dłuższy czas obsługi klientów są niezależne od urzędników. W poniedziałek, 13 listopada w urzędzie miasta Krosna udało się zarejestrować 11 samochodów - niemal trzy razy mniej niż zazwyczaj.

- 13 listopada w Starostwie Powiatowym w Krośnie załatwiono ogółem 13 spraw. Wcześniej, gdy nie funkcjonował CEPiK dziennie załatwianych było około 60 - 70 spraw. Nie było problemów przy zarejestrowaniu nowego pojazdu i pojazdu sprowadzonego z zagranicy. Dzisiaj występują problemy - informuje Ewa Bukowiecka, rzecznik prasowy starostwa w Krośnie.

- Utrudnienia dotyczyły wymiany dowodu rejestracyjnego z uwagi na brak miejsca w dowodzie na badanie techniczne, w tym zakresie nie załatwiono ani jednej sprawy. Nie było możliwe wyrejestrowanie pojazdu z uwagi na złomowanie. Pojawiły się problemy ze złożeniem zamówienia na dowód rejestracyjny oraz z odbiorem dowodu rejestracyjnego i wydaniem decyzji. Wprowadzenie systemu wydłużyło także niektóre procedury. Adnotacje w dowodzie rejestracyjnym, takie jak "wbicie haka" czy "gaz" zajmowały dotychczas około 10 - 15 minut pracy. Teraz czas załatwiania sprawy wynosi jak przy rejestracji pojazdu - około 30 minut. Jeśli system działa poprawnie. - dodaje Ewa Bukowiecka.

Problemy techniczne mogą potrwać jeszcze kilka dni.

- Aktualnie system jest w fazie stabilizacji. W trybie całodobowym działa zespół wdrożeniowy, który natychmiast reaguje na sygnały o problemach z działaniem funkcji systemu, czy realizacją procesów. Specjaliści Centralnego Ośrodka Informatyki, Ministerstwa Cyfryzacji, starostw oraz innych partnerów na bieżąco monitorują sytuację i analizują każde zgłoszenia. System jest tak zaprojektowany, że nawet w przypadku problemów z pracą on-line możliwa jest praca w trybie awaryjnym, który umożliwia obsługę interesantów - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Według danych Ministerstwa Cyfryzacji, wczoraj (13 listopada) do godziny 12:30 w systemie zarejestrowano:
- 9859 dowodów rejestracyjnych,
- 3672 pozwoleń czasowych,
- 2 pozwolenia czasowe wielokrotnego użytku,
- 10412 pozytywnych badań technicznych,
- 142 badania negatywne.

Tymczasem:

mg

  • autor: mg

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?