KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno: nowoczesne symulatory pacjenta na PWSZ

Krosno: nowoczesne symulatory pacjenta na PWSZ Fot. archiwum PWSZ Krosno

Mogą realistycznie kaszleć, wymiotować sztuczną treścią pokarmową, krwawić sztuczną krwią, pocić się, czy też zmienić szerokość źrenicy oka pod wpływem działania światła - to możliwości symulatorów medycznych, które będą służyć kształceniu przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy.

REKLAMA


Symulacja medyczna to nowy dział w edukacji medycznej wykorzystujący wirtualnie kreowaną rzeczywistość i technologie teleinformatyczne w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych w maksymalnie zbliżonych do realistycznych warunkach.

Edukacja studentów za pomocą nowego narzędzia jakim jest "symulator wysokiej wierności i symulacja medyczna" pozwoli kształcącym się na kierunku pielęgniarstwo na praktyczne wykonanie procedur inwazyjnych z możliwością popełniania błędów i ukazywania ich konsekwencji w warunkach symulowanych.

- Zakupione zaawansowane symulatory będą wiernie naśladować człowieka i jego parametry, między innymi mogą realistycznie kaszleć, wymiotować sztuczną treścią pokarmową, krwawić sztuczną krwią, pocić się, czy też zmienić szerokość źrenicy oka pod wpływem działania światła. Nauczyciel może konstruować różne scenariusze np.: pacjent z krwawieniem podpajęczynówkowym, pacjent z kwasicą ketonową w przebiegu cukrzycy, pacjent z tamponadą serca, które będą uczyć studenta poprawnego działania - przekonuje dr n. med. Renata Rabiasz z PWSZ w Krośnie.

- Wykorzystanie symulatorów wysokiej wierności pozwala zarówno powszechne jak i rzadkie patologie wielokrotnie przećwiczyć w przebiegu procesu kształcenia. Po zakończeniu zajęć scenariusza, działania wykonywane przez studentów będą omawiane w trakcie debriefingu. Ten element kształcenia pozwala na przeanalizowanie toku pracy oraz uzmysłowienie osobom ćwiczącym popełnianych błędów, ich skorygowanie w trakcie kolejnych scenariuszy celem osiągnięcia perfekcji - dodaje dr n. med. Renata Rabiasz.

Na realizację projektu Zakład Pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie uzyskał dofinansowanie ze środków  UE w wysokości: 2 437 232,14 zł.

Projekt będzie realizowany w okresie od 1 lutego 2018 do 31 lipca 2020 r., pozwoli polepszyć praktyczne przygotowanie studentów kierunku Pielęgniarstwo do aktywności zawodowej. Otwarcie Centrum Symulacji Medycznej planowane jest na październik 2018, tak aby przyjęci kandydaci na studia rozpoczęli kształcenie w nowo wyremontowanych i wyposażonych laboratoriach symulacji.

red.
Fot. archiwum PWSZ Krosno

  • autor: red.

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?