KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Zobacz stare Krosno w wirtualnej rzeczywistości

Sezon turystyczny coraz bliżej, na zwiedzających Krosno czeka nowa atrakcja turystyczna - na wieży kościoła farnego powstają trzy stanowiska do wirtualnej rzeczywistości. Dzięki specjalnym okularom będzie można odbyć historyczną podróż poprzez dzieje Krosna.

REKLAMA


VR - czyli wirtualna rzeczywistość będzie dostępna w Krośnie wraz z rozpoczęciem sezonu turystycznego 2018. Podłączone do komputera i zintegrowane ze słuchawkami okulary VR przeniosą zwiedzających w przeszłość, aż do XVI w. a także do czasu wynalazców z przełomu XIX i XX wieku.

Około 10. minutowa prezentacja pokaże jak zmieniło się miasto na przestrzeni ostatnich wieków.

W wirtualnej podróży zobaczymy historię miasta, jego wybrane zabytki, cenne zbiory kościołów oraz stary krośnieński rynek. Ponadto obiekty, które dziś już nie istnieją np. bramę węgierską a także takie, które nie są dostępne dla zwiedzających np. krypty kościoła farnego.

W trójwymiarowej podróży pojawiają się również ważne dla Krosna postacie takie jak Portius, Łukasiewicz, Mięsowicz czy Szczepanik, dzięki czemu użytkownicy będą mogli poznać najbardziej interesujące fakty z ich życia.

- Dołączamy do grona miast, które wychodzą naprzeciw potrzebom współczesnego turysty. Wirtualna rzeczywistość została zaprojektowana specjalnie dla Krosna, wykorzystuje najnowocześniejszy sprzęt. Mamy nadzieję, że zaciekawi zarówno odwiedzających nasze miasto ale i samych krośnian - mówi Bronisław Baran, zastępca prezydenta miasta Krosna.

Przedstawiony w aplikacji wirtualny świat, otacza użytkownika z każdej strony dzięki czemu uzyskane jest wrażenie przeniesienia do innego miejsca. Wizualizacja wyświetlana jest na okularach w czasie rzeczywistym pozwalając użytkownikowi na wybór własnej perspektywy oraz koncentrowanie się na interesujących go treściach. Dzięki temu, każda z projekcji jest do pewnego stopnia niepowtarzalnym doświadczeniem. Dodatkowo, treść wyświetlana jest stereoskopowo - sprawia to, że widziane wewnątrz projekcji obiekty posiadają realną skalę a niektóre z nich, oglądać możemy w powiększeniu, podziwiając ich detale.

Prace nad wizualizacją zostały poprzedzone wnikliwą analizą materiałów archiwalnych i fotograficznych, przy współpracy z ekspertami w zakresie historii  Miasta Krosna i regionu.

- Chcemy,  aby wirtualna rzeczywistość była impulsem do głębszego poznania historii miasta, legend i ciekawych postaci historycznych - mówi Grzegorz Półchłopek, naczelnik wydziału kultury i sportu urzędu miasta Krosna. - Projektu nie należy traktować dosłownie - jest pewną formą interpretacji artystycznej - dodaje.

Realizatorem projektu na zlecenie Gminy Miasto Krosno była firma 11th Dimension, specjalizująca się w tworzeniu dedykowanych rozwiązań multimedialnych dla instytucji kultury, spajających przestrzeń cyfrową z rzeczywistością.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

red.

  • autor: red.

4 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?