KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Oprysk chemikaliami w południe był zlecony przez miasto

Oprysk chemikaliami w południe był zlecony przez miasto Fot. KrosnoCity.pl

Wracamy do sprawy oprysku środkami chwastobójczymi, do którego doszło 30 maja w samo południe, pomimo upalnej pogody. Zleceniodawcą był Urząd Miasta Krosna, który twierdzi, że "odchwaszczanie" odbyło się zgodnie z przepisami.

REKLAMA


Przypominamy: w upalne południe 30 maja nietrzeźwy mężczyzna prowadził oprysk chodników środkiem chwastobójczym: Nietrzeźwy mężczyzna używał środków chwastobójczych w samo południe

Do tej pory Urząd Miasta Krosna zapewniał, że opryski środkami chwastobójczymi prowadzone są ściśle według instrukcji, a prace są realizowane w porach rannych lub popołudniowych, nie dopuszcza się stosowania oprysku w pełni słońca lub w dni wietrzne.

Okazało się, że oprysk prowadził nietrzeźwy mężczyzna (2,5 promila), w pełnym słońcu w upalne południe. Prace przerwała obywatelska interwencja i wezwanie służb porządkowych. Co na to krośnieński magistrat?

- Oprysk przeprowadzany był zgodnie z przepisami - odpowiada Urząd Miasta Krosna, pomimo wiedzy, że pracownik prowadzący oprysk był mocno nietrzeźwy.

Urząd Miasta podkreśla, że osoba prowadząca oprysk posiada aktualne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie środków ochrony roślin. Skąd jednak pewność, że mężczyzna w stanie nietrzeźwości dochował wszelkich środków ostrożności?

Użyty środek to AGROSAR 360 SL. Na stronie producenta znajdziemy informację: "Wszelkie opryski środkiem ochrony roślin w okresie upałów wykonywać wieczorem kiedy temperatura powietrza się lekko obniży", tymczasem 30 maja w Krośnie środek był użyty w południe, w upalny dzień.

Zaglądamy do instrukcji użycia tego herbicydu. Znajdujemy między innymi takie instrukcje przy stosowaniu środka przeciw chwastom między płytami i kostką chodnikową:

- Stosując wymieniony środek należy starać się dokładnie pokryć zielone części chwastów, nie dopuszczając do spływania środka z liści.

- Przez kilkanaście godzin po zabiegu unikać chodzenia po opryskiwanym terenie ze względu na możliwość przenoszenia środka na obuwiu.

Zaleca się też zastosowanie specjalnych ekranów lub osłon, żeby uniknąć rozprzestrzeniania się środka na inne rośliny w otoczeniu.

Urząd Miasta niestety nie odpowiedział na pytania o sposób nadzoru nad wykonaniem prac przez wykonawcę, ani o to jaki teren miasta został już opryskany przez tego samego wykonawcę. Stwierdzono jedynie, że "w każdorazowym zleceniu Wykonawca otrzymuje wykaz ciągów pieszych do odchwaszczenia".

Czynności zmierzające do ukarania osoby dokonującej  oprysków prowadzi Policja na podstawie Art 70 KW § 2 "(...) kto wbrew obowiązkowi zachowania trzeźwości znajduje się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka i podejmuje w tym stanie czynności zawodowe".

Policja nie wyklucza rozszerzenia zarzutów.

pd

 • autor: pd

13 komentarzy

 • gabrysia

  zwierzęta...a ludzie nie chorują z tego?

  Zgłoś nadużycie gabrysia wtorek, 04, czerwiec 2019 08:52 Link do komentarza
 • skandal

  Dzisiaj między ulicami Krakowska, Wróblewskiego, Magurów i Tysiąclecia przeprowadzono akcję randapowania w godzinach wieczornych. Ja Panów widziałam ok godziny 21.00 ale mam informację od innych ludzi, że widzieli już po godzinie 19 (przecież jeszcze jasno było!!!) chodzących Panów i pryskających tym świństwem. Dzisiaj mamy 03.06.2019 r. a ogłoszenie na klatce schodowej podawało informację, że pryskanie odbędzie się w dniach 15.05.2019 do 25.05.2019 r. w godzinach nocnych! Nie dość, że nie uaktualnili ogłoszenia to jeszcze prace wykonali nie o tej porze co powinni a to też ma znaczenie! Panowie co robili opryski stwierdzili że w wyznaczonym terminie nie mogli ich przeprowadzić bo padał deszcz, a uaktualnianie ogłoszeń nie należy do nich!!! Ciekawe kto zapłaci mi za ewentualne leczenie psa?Akurat w momencie opryskiwania mój pies był na spacerze, z innym członkiem mojej rodziny, który nie miał pojęcia, że właśnie pryskają! To jest brak poszanowania mieszkańców. Ciekawe ile zwierząt się pochoruje! Gdyby Była podana informacja to najprawdopodobniej mój pies zostałby wywieziony w inne miejsce żeby się nie potruć. A już przez te osiedlowe opryski był dwa razy otruty randapenm i ratowany przez weterynarza! SKANDAL!!!

  Zgłoś nadużycie skandal poniedziałek, 03, czerwiec 2019 22:29 Link do komentarza
 • EKO

  Odpowiadam xl:
  zarzuty niedopełnienia obowiązków Urzędowi Miasta może postawić nie policja a wojewódzki inspektorat ochrony roślin, oddział w Krośnie, ul. Żółkiewskiego 8. O ile kojarzę podobna historia miała miejsce też w Krośnie w ub. roku. Widocznie nauka "poszła w las". Warto zainteresować sprawą ten inspektorat. bo zastosowany środek ma być w najbliższym czasie wycofany ze stosowania właśnie ze względu na swoją szkodliwość nie tylko dla pszczół ale dla ludzi!. Jeśli chodzi o alkohol policja powinna jak najbardziej współpracować ze wspomnianą inspekcją ochrony roślin.

  Zgłoś nadużycie EKO niedziela, 10, czerwiec 2018 18:56 Link do komentarza
 • cynik

  Napił się chłopina piwka, bo czym się mógł odtruć?
  A tutaj zaraz takie wielkie larum i sensacje.(((-;

  Zgłoś nadużycie cynik niedziela, 10, czerwiec 2018 13:15 Link do komentarza
 • dok.torek

  Pestycydy herbicydy i inne randapy zajadasz codziennie w chlebku i warzywkach,a w mięsku antybiotyki i jakoś nie protestujesz.
  Nie jest winny wykonawca tylko ten kto zlecił taki oprysk w ogóle.Nie powinno to mieć miejsca.

  Zgłoś nadużycie dok.torek sobota, 09, czerwiec 2018 08:53 Link do komentarza
 • Muc13k

  @Harnaś. Chyba nie czytałeś tekstu.

  "Wszelkie opryski środkiem ochrony roślin w okresie upałów wykonywać wieczorem kiedy temperatura powietrza się lekko obniży", tymczasem 30 maja w Krośnie środek był użyty w południe, w upalny dzień.

  Robi się to po to, żeby nie zabijać owadów czyli min pszczół, dzięki którym mamy zapylone kwiaty, z których później mamy owoce. Takie działania trują pszczoły.
  Poza tym w tekście również napisano, że środek może być przenoszony przez osoby chodzące po chodniku, który nie był w żaden sposób zabezpieczony...

  Zgłoś nadużycie Muc13k piątek, 08, czerwiec 2018 13:31 Link do komentarza
 • xl

  Urzędowi Miasta kto postawi zarzuty niedopełnienia obowiązków ?

  Zgłoś nadużycie xl środa, 06, czerwiec 2018 22:25 Link do komentarza
 • pomiot szatański Dyzma

  MODERATOR: KOMENTARZ ZOSTAŁ USUNIĘTY. WPIS ZAWIERA POMÓWIENIA.

  Zgłoś nadużycie pomiot szatański Dyzma środa, 06, czerwiec 2018 19:57 Link do komentarza
 • naczelny 24

  Dokładnie tak "kot prezesa".Wybierajmy takich przedstawicieli do władz,których obchodzi zdrowie,życie mieszkanców.A nie tylko własny ogródek i ciągle nowy asfalcik pod dom.A gdzie plaża sie pytam?

  Zgłoś nadużycie naczelny 24 środa, 06, czerwiec 2018 17:56 Link do komentarza
 • kot prezesa

  kiedyś się plewiło,dzisiaj wszystko pryskane randapem,dlatego rzadkością już jest jak ktoś nie ma raka.to że wielkie koncerny lobbują,to wiemy,tylko czy musimy się na to godzić?

  Zgłoś nadużycie kot prezesa środa, 06, czerwiec 2018 17:53 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?