Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Oprysk chemikaliami w południe był zlecony przez miasto

Oprysk chemikaliami w południe był zlecony przez miasto Fot. KrosnoCity.pl

Wracamy do sprawy oprysku środkami chwastobójczymi, do którego doszło 30 maja w samo południe, pomimo upalnej pogody. Zleceniodawcą był Urząd Miasta Krosna, który twierdzi, że "odchwaszczanie" odbyło się zgodnie z przepisami.

Przypominamy: w upalne południe 30 maja nietrzeźwy mężczyzna prowadził oprysk chodników środkiem chwastobójczym: Nietrzeźwy mężczyzna używał środków chwastobójczych w samo południe

Do tej pory Urząd Miasta Krosna zapewniał, że opryski środkami chwastobójczymi prowadzone są ściśle według instrukcji, a prace są realizowane w porach rannych lub popołudniowych, nie dopuszcza się stosowania oprysku w pełni słońca lub w dni wietrzne.

Okazało się, że oprysk prowadził nietrzeźwy mężczyzna (2,5 promila), w pełnym słońcu w upalne południe. Prace przerwała obywatelska interwencja i wezwanie służb porządkowych. Co na to krośnieński magistrat?

- Oprysk przeprowadzany był zgodnie z przepisami - odpowiada Urząd Miasta Krosna, pomimo wiedzy, że pracownik prowadzący oprysk był mocno nietrzeźwy.

Urząd Miasta podkreśla, że osoba prowadząca oprysk posiada aktualne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie środków ochrony roślin. Skąd jednak pewność, że mężczyzna w stanie nietrzeźwości dochował wszelkich środków ostrożności?

Użyty środek to AGROSAR 360 SL. Na stronie producenta znajdziemy informację: "Wszelkie opryski środkiem ochrony roślin w okresie upałów wykonywać wieczorem kiedy temperatura powietrza się lekko obniży", tymczasem 30 maja w Krośnie środek był użyty w południe, w upalny dzień.

Zaglądamy do instrukcji użycia tego herbicydu. Znajdujemy między innymi takie instrukcje przy stosowaniu środka przeciw chwastom między płytami i kostką chodnikową:

- Stosując wymieniony środek należy starać się dokładnie pokryć zielone części chwastów, nie dopuszczając do spływania środka z liści.

- Przez kilkanaście godzin po zabiegu unikać chodzenia po opryskiwanym terenie ze względu na możliwość przenoszenia środka na obuwiu.

Zaleca się też zastosowanie specjalnych ekranów lub osłon, żeby uniknąć rozprzestrzeniania się środka na inne rośliny w otoczeniu.

Urząd Miasta niestety nie odpowiedział na pytania o sposób nadzoru nad wykonaniem prac przez wykonawcę, ani o to jaki teren miasta został już opryskany przez tego samego wykonawcę. Stwierdzono jedynie, że "w każdorazowym zleceniu Wykonawca otrzymuje wykaz ciągów pieszych do odchwaszczenia".

Czynności zmierzające do ukarania osoby dokonującej  oprysków prowadzi Policja na podstawie Art 70 KW § 2 "(...) kto wbrew obowiązkowi zachowania trzeźwości znajduje się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka i podejmuje w tym stanie czynności zawodowe".

Policja nie wyklucza rozszerzenia zarzutów.

pd

11 komentarzy

 • EKO

  Odpowiadam xl:
  zarzuty niedopełnienia obowiązków Urzędowi Miasta może postawić nie policja a wojewódzki inspektorat ochrony roślin, oddział w Krośnie, ul. Żółkiewskiego 8. O ile kojarzę podobna historia miała miejsce też w Krośnie w ub. roku. Widocznie nauka "poszła w las". Warto zainteresować sprawą ten inspektorat. bo zastosowany środek ma być w najbliższym czasie wycofany ze stosowania właśnie ze względu na swoją szkodliwość nie tylko dla pszczół ale dla ludzi!. Jeśli chodzi o alkohol policja powinna jak najbardziej współpracować ze wspomnianą inspekcją ochrony roślin.

  Zgłoś nadużycie EKO niedziela, 10, czerwiec 2018 18:56 Link do komentarza
 • cynik

  Napił się chłopina piwka, bo czym się mógł odtruć?
  A tutaj zaraz takie wielkie larum i sensacje.(((-;

  Zgłoś nadużycie cynik niedziela, 10, czerwiec 2018 13:15 Link do komentarza
 • dok.torek

  Pestycydy herbicydy i inne randapy zajadasz codziennie w chlebku i warzywkach,a w mięsku antybiotyki i jakoś nie protestujesz.
  Nie jest winny wykonawca tylko ten kto zlecił taki oprysk w ogóle.Nie powinno to mieć miejsca.

  Zgłoś nadużycie dok.torek sobota, 09, czerwiec 2018 08:53 Link do komentarza
 • Muc13k

  @Harnaś. Chyba nie czytałeś tekstu.

  "Wszelkie opryski środkiem ochrony roślin w okresie upałów wykonywać wieczorem kiedy temperatura powietrza się lekko obniży", tymczasem 30 maja w Krośnie środek był użyty w południe, w upalny dzień.

  Robi się to po to, żeby nie zabijać owadów czyli min pszczół, dzięki którym mamy zapylone kwiaty, z których później mamy owoce. Takie działania trują pszczoły.
  Poza tym w tekście również napisano, że środek może być przenoszony przez osoby chodzące po chodniku, który nie był w żaden sposób zabezpieczony...

  Zgłoś nadużycie Muc13k piątek, 08, czerwiec 2018 13:31 Link do komentarza
 • xl

  Urzędowi Miasta kto postawi zarzuty niedopełnienia obowiązków ?

  Zgłoś nadużycie xl środa, 06, czerwiec 2018 22:25 Link do komentarza
 • pomiot szatański Dyzma

  MODERATOR: KOMENTARZ ZOSTAŁ USUNIĘTY. WPIS ZAWIERA POMÓWIENIA.

  Zgłoś nadużycie pomiot szatański Dyzma środa, 06, czerwiec 2018 19:57 Link do komentarza
 • naczelny 24

  Dokładnie tak "kot prezesa".Wybierajmy takich przedstawicieli do władz,których obchodzi zdrowie,życie mieszkanców.A nie tylko własny ogródek i ciągle nowy asfalcik pod dom.A gdzie plaża sie pytam?

  Zgłoś nadużycie naczelny 24 środa, 06, czerwiec 2018 17:56 Link do komentarza
 • kot prezesa

  kiedyś się plewiło,dzisiaj wszystko pryskane randapem,dlatego rzadkością już jest jak ktoś nie ma raka.to że wielkie koncerny lobbują,to wiemy,tylko czy musimy się na to godzić?

  Zgłoś nadużycie kot prezesa środa, 06, czerwiec 2018 17:53 Link do komentarza
 • ojtam

  E tam...gorąco było,chłop się napił troche.Do urzedu pracy na 4 pietro .Tam to dopiero zadymienie jest w toaletach.I urzedas (pewnie w godzinach pracy)zamyka się i kopci i też za nic nie odpowiada

  Zgłoś nadużycie ojtam środa, 06, czerwiec 2018 15:19 Link do komentarza
 • harnaś

  Jeżeli nic się nie stało,i opryski były realizowane zgodnie z przepisami oraz nie stanowiły zagrożenia zdrowia ludzi,zwierząt i środowiska,należy pociągnąć do odpowiedzialności za bezzasadne wezwanie służb mundurowych.Co wy na to?

  Zgłoś nadużycie harnaś środa, 06, czerwiec 2018 15:15 Link do komentarza

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj