KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Zobacz wirtualne Krosno: podróż przez czas i przestrzeń

Sezon turystyczny rozpoczyna się na dobre, a na zwiedzających Krosno czeka nowa atrakcja turystyczna. Na wieży kościoła farnego powstają trzy stanowiska do wirtualnej rzeczywistości. Dzięki specjalnym okularom będzie można odbyć historyczną podróż poprzez dzieje miasta.

REKLAMA


VR - czyli wirtualna rzeczywistość jest już dostępna w Krośnie! Podłączone do komputera i zintegrowane ze słuchawkami okulary VR przeniosą zwiedzających w przeszłość, aż do XVI wieku, a także do czasu wynalazców z przełomu XIX i XX wieku.

W wirtualnej podróży zobaczymy historię miasta, jego wybrane zabytki, cenne zbiory kościołów oraz stary krośnieński rynek. Ponadto obiekty, które dziś już nie istnieją np. bramę węgierską a także takie, które nie są dostępne dla zwiedzających np. krypty kościoła farnego.

Prezentację przygotowali artyści nie związani z Krosnem. Dopiero podczas realizacji projektu poznawali nasze miasto i sami wybierali to, co ich zdaniem jest najbardziej interesujące i warte pokazania turystom.

- To powinien zobaczyć też każdy krośnianin - mówi po wirtualnym spacerze zastępca prezydenta, Bronisław Baran. Okazało się, że twórcy wybrali do prezentacji "smaczki", o których czasem nie wiedzą sami krośnianie.

Prace nad wizualizacją zostały poprzedzone wnikliwą analizą materiałów archiwalnych i fotograficznych, przy współpracy z ekspertami w zakresie historii Krosna i regionu.

W trójwymiarowej podróży pojawiają się ważne dla miasta postacie takie jak Portius, Łukasiewicz, Mięsowicz, czy Szczepanik.

Przedstawiony w aplikacji wirtualny świat, otacza użytkownika z każdej strony dzięki czemu uzyskane jest wrażenie przeniesienia do innego miejsca. Wizualizacja wyświetlana jest na okularach w czasie rzeczywistym pozwalając użytkownikowi na wybór własnej perspektywy oraz koncentrowanie się na interesujących go treściach. Dzięki temu, każda z projekcji jest do pewnego stopnia niepowtarzalnym doświadczeniem. Dodatkowo, treść wyświetlana jest stereoskopowo - sprawia to, że widziane wewnątrz projekcji obiekty posiadają realną skalę a niektóre z nich, oglądać możemy w powiększeniu, podziwiając ich detale. dzięki czemu użytkownicy będą mogli poznać najbardziej interesujące fakty.

- Chcemy, aby wirtualna rzeczywistość była impulsem do głębszego poznania historii miasta, legend i ciekawych postaci historycznych - mówi Grzegorz Półchłopek, naczelnik wydziału kultury i sportu krośnieńskiego urzędu. - Projektu nie należy traktować dosłownie - jest pewną formą interpretacji artystycznej - dodaje.

Realizatorem projektu na zlecenie Gminy Miasto Krosno była firma 11th Dimension, specjalizująca się w tworzeniu dedykowanych rozwiązań multimedialnych dla instytucji kultury, spajających przestrzeń cyfrową z rzeczywistością.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Równocześnie udostępniona została aplikacja na smartfony, która za pomocą Bluetooth łączy się ze specjalnymi nadajnikami zamontowanymi przy kolejnych przystankach spaceru po krośnieńskim Starym Mieście. Kiedy zwiedzający zbliży się do danego obiektu, otrzyma powiadomienie z aplikacji, że jest  ciekawym miejscu. Wówczas można będzie odsłuchać informacje lub przeczytać opis przystanku. W aplikacji wykorzystano również zdjęcia archiwalne, dzięki którym zwiedzający mogą zapoznać się ze zmianami zachodzącymi w obrębie Zespołu Staromiejskiego.

- Chcieliśmy wkraść się do serca zwiedzającego za pomocą jego smartfona, tak by chciał sam odkrywać ciekawe miejsca w Krośnie. Obecnie przewodniki mobilne zastępują te tradycyjne, Krosno nie mogło zostać w tyle - mówi Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna.

Aplikacja może być rozwijana i wzbogacana o kolejne ciekawe i ważne historycznie miejsca. Jest ona całkowicie bezpłatna. Można ją pobrać w sklepie Google play dla systemów Android oraz App store dla iOS. Pobierz aplikację dla systemu: Android (tutaj) lub iOS (tutaj).

pd, umk

 • autor: pd, umk

3 komentarzy

 • Dr House

  Zobaczyłem też realne Krosno i zamarłem z wrażenia.
  Jeszcze tydzień temu jeździłem piękną,równą i dopiero co oddaną do użytku ulicą Lenarta a dzisiaj patrzę i oczom nie wierzę : cała nawierzchnia została zerwana.Ciekawe dlaczego i kto za to zapłaci.A krośnieńskie portale milczą jak zaklęte,jakaś zmowa czy co >

  Zgłoś nadużycie Dr House piątek, 15, czerwiec 2018 08:41 Link do komentarza
 • fajnie to sobie wymysliliscie

  szkoda ,że wszystko na górze.dyskryminacja niepełnosprawnych i tych z lękiem wysokości...krosno to porażka

  Zgłoś nadużycie fajnie to sobie wymysliliscie czwartek, 14, czerwiec 2018 16:07 Link do komentarza
 • Ciekawski krośnianin

  Czy można wiedzieć o jakich specjalistów z Krosna chodzi?

  Zgłoś nadużycie Ciekawski krośnianin czwartek, 14, czerwiec 2018 14:13 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?