KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Bolid studentów z Krosna gotowy na Shell Eco-marathon [FILM]

Dzięki wielomiesięcznej pracy i pomocy kilkunastu firm studenci z Krosna przygotowali kolejną wersję swojego bolidu na Shell Eco-marathon. Ile tym razem przejadą na 1 litrze paliwa? Planują znacznie poprawić wynik z ubiegłego roku!

REKLAMA


Studenci z Krosna startują w kategorii prototypów napędzanych etanolem, czyli po prostu alkoholem. Ich zadaniem jest zbudowanie pojazdu, który pokona jak największy dystans zaledwie na jednym litrze paliwa. Swój bolid nazwali "Piła".

Shell-marathon to także rywalizacja sportowa. Na trasie równocześnie znajduje się wiele pojazdów, a kierowcy muszą się wykazać dużymi umiejętnościami. Sam tor jest pełen ciasnych zakrętów. Prowadzenie pojazdu jest nietypowe, kierowanie odbywa się przy pomocy dwóch drążków. Dochodzi nawet do zderzeń pojazdów, a niekiedy bolid może się zapalić. Kierowca musi być tak wyszkolony, aby opuścić maszynę w 10 sekund. Ta umiejętność jest sprawdzana przez organizatorów przed dopuszczeniem prototypu na trasę! Kombinezony kierowców muszą być ognioodporne.

Jednym z problemów może być też upał. W poprzedniej edycji drużyna z Krosna przekonała się dlaczego większość innych bolidów jest biała.

- Na trasie było bardzo gorąco. Koledzy wprowadzili modyfikacje umożliwiające dodatkowy nawiew - mówi Antonina Menet, która będzie prowadziła "Piłę" w Londynie.

Bolid będzie przechodził testy na lotnisku w Krośnie. To jedyne miejsce, gdzie możliwe jest przy pomocy pachołków zasymulowanie warunków, jakie będą panowały w Londynie.

Inicjatywę studentów wsparły liczne firmy, w tym dysponujące potrzebnymi technologiami. Po raz pierwszy studenci mogli skupić się głównie na projektowaniu bolidu, a części wykonywały wyspecjalizowane przedsiębiorstwa zajmujące się obróbką tworzyw sztucznych oraz metali, w tym tytanu. Zmodyfikowana "Piła" jest lżejsza niż w ubiegłym roku, ograniczono też opory toczenia pojazdu.

W ubiegłym roku "Piła" na jednym litrze pokonała 306 km. Teraz, dzięki modyfikacjom, wynik powinien być jeszcze lepszy!

10 czerwca studenci zaprezentowali film promujący start w tym roku.
Zobacz też film z ubiegłorocznej edycji: PWSZ Krosno Shell Eco-marathon 2017 - podsumowanie SKN Rotor

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?