Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Od dziś otwarte są restauracje. Zobacz, co się w nich zmienia

Od dziś otwarte są restauracje. Zobacz, co się w nich zmienia Fot. Quinn Kampschroer / PixaBay

Zachowanie odległości od krańca blatu jednego stolika do krańca blatu drugiego powinna wynosić 2 metry. Przy jednym stoliku może przebywać rodzina lub osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym. To niektóre wytyczne dotyczące funkcjonowania kawiarni, restauracji i barów przygotowane przez resort rozwoju.

REKLAMAOd dziś (18 maja) swoją działalność mogą wznowić lokale gastronomiczne, przy zachowaniu określonych ograniczeń i obostrzeń dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Restauracje, kawiarnie, bary i puby mogą świadczyć usługi zarówno wewnątrz lokalu, na ogródku gastronomicznym oraz na wynos. Strefy gastronomiczne zostaną otwarte również w galeriach i centrach handlowych.

Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i przedstawicielami branży gastronomicznej, przygotowało wytyczne do funkcjonowania gastronomii w trakcie epidemii.

Przed wejściem do lokalu powinna znajdować się informacja o maksymalnej liczbie gości, która może przebywać w restauracji w czasie rzeczywistym. W lokalu musi znajdować się bezpieczna strefa dla gości oczekujących na wejście, a personel zobowiązany jest do doprowadzenia gości do konkretnego wolnego stolika.

Goście przy wejściu do restauracji będą musieli zdezynfekować dłonie. Dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk muszą znajdować się również w obszarze sali jadalnej, przy punktach składania zamówień oraz kasowych, a także przy wyjściu z toalet.

W pomieszczeniu nie może przebywać więcej niż 1 osoba na 4m2. Przy jednym stoliku może przebywać rodzina lub osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym. W innym przypadku przy stoliku powinny siedzieć pojedyncze osoby, chyba, że odległości między nimi wynoszą min 1,5 m i nie siedzą oni naprzeciw siebie. Wyjątkiem są stoliki, w których zamontowano przegrody, np. z pleksi, pomiędzy osobami. Osoby stojące w kolejce powinny zachować 2-metrowy dystans.

Do właścicieli lokali gastronomicznych należy też ustalenie i kontrola maksymalnej liczby gości, która w danym momencie w nim przebywa.

Noszenie osłon ust i nosa oraz rękawiczek w przypadku gości lokalu gastronomicznego zajmujących miejsca siedzące i w trakcie konsumpcji nie jest wymagane. Natomiast kucharze oraz kelnerzy powinni nosić maseczki oraz rękawiczki.

W wytycznych czytamy, że wymagana jest każdorazowa dezynfekcja stolika po zakończeniu obsługi gości. Po zakończonej dezynfekcji stolik powinien zostać oznaczony napisem: "zdezynfekowano". Powierzchnie wspólne, z którymi stykają się klienci (z wyłączeniem podłogi) należy dezynfekować minimum co 15 minut.

Właściciele restauracji, w których znajdują się przestrzenie samoobsługowe będą musieli wyłączyć je z użytkowania, chodzi między innymi o bary sałatkowe, bufet oraz dozowniki do samodzielnego nalewania napojów.

Resort rekomenduje w miarę możliwości, stałe wietrzenie pomieszczeń restauracyjnych. Restauratorzy będą musieli zrezygnować z użycia suszarek nadmuchowych w toaletach, a zastosować papier do wycierania rąk.

Usługa na miejscu i na wynos
Kelner zobowiązany jest do przyniesienia zamówienia na tacach, które muszą być myte i dezynfekowane każdorazowo po użyciu. W przypadku usługi "na wynos", przygotowane zamówienie należy wydawać na ladzie, w torbach, lub zastosować formę bezkontaktowego wydawania zamówień.

Jeśli lokal posiada tak zwane kioski służące do składania zamówień, właściciel lokalu musi zapewnić bezpieczną formę korzystania z nich przez gości. Chodzi między innymi o np. znajdujący się przy „kiosku” dozownik z płynem do dezynfekcji rąk bądź jednorazowe rękawiczki oraz regularne (kilka razy dziennie), przecieranie powierzchni ekranów.

W restauracji, z obszaru sali jadalnej muszą zniknąć wszelkie ogólnodostępne dodatki gastronomiczne (np. cukier, jednorazowe sztućce, wazoniki, serwetniki). Wydawać będą je kelnerzy, do zamówienia.

Zobacz także: Salony fryzjerskie otwarte od poniedziałku

(rdn)

3 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj