KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Dramatyczne skutki nawałnicy w Krośnie i regionie...

Ulica Wisze w Krośnie. Ulica Wisze w Krośnie.

Podkarpacie zmaga się ze skutkami ulewnych deszczy i burz, które przeszły między innymi w niedzielę przez znaczną część województwa. W Krośnie i okolicach zalanych zostało wiele posesji, domów, dróg. W terenie pracuje setki strażaków oraz wojsko. IMGW ostrzega przed dalszymi zagrożeniami.

REKLAMA


Zdjęcia oraz filmy możecie przesyłać na naszą skrzynkę Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub w wiadomości na facebook.com/krosnocity

Najtrudniejsza sytuacja jest w Korczynie, Odrzykoniu, Przybówce oraz w Krośnie na ulicy Wisze w Krośnie, gdzie interweniują strażacy z całego powiatu. Nieprzejezdna jest DK28 w Moderówce. Woda zalewa drogę i budynki.

- Gminę Korczyna nawiedziły dzisiaj intensywne opady deszczu. Opady, które od kilkudziesięciu lat nie były tutaj spotykane - mówił Jan Zych, wójt gminy. - Są duże straty. W tej chwili przede wszystkim skupiamy się na działaniach strażaków ochotników i strażaków z Państwowej Straży Pożarnej. Myślę, że jest to najważniejsze, aby w tej chwili zabezpieczać budynki i zabezpieczać mienie. Natomiast jak troszeczkę tylko woda opadnie i przestaną lać ulewne deszcze przystąpimy do szacowania wszystkich strat - apeluje.

W Krasnej pod naporem wody zerwał się most, odcinając tym samym kilkanaście domostw od drogi głównej.

Straty szacują również mieszkańcy Ustrobnej, Woli Jasienickiej oraz Jasienicy Rosielnej i gminie Brzozów.

W Jaśle i powiecie jasielskim woda sięgała na wysokość klamek w samochodach. W Skołyszynie mężczyzna został porwany przez nurt wody, został uratowany. Przeczytajcie: Przez powiat jasielski przechodzi nawałnica oraz Katastrofalne skutki nawałnicy. Ponad 170 interwencji strażaków w powiecie jasielskim

W usuwaniu skutków gwałtownych opadów deszczu uczestniczą między innymi strażacy PSP i OSP oraz żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Lokalne jednostki straży pożarnej otrzymały wsparcie strażaków z ościennych powiatów.

Jak poinformowała w niedzielę, po godzinie 22:00 Małgorzata Waksmundzka-Szarek - rzecznik prasowy Wojewody Podkarpackiego: Front burzowy nie ustępuje. Komórki burzowe dynamicznie przemieszczają się nad obszarem naszego województwa. Po intensywnych opadach deszczu - lokalnie ponad 80 mm mamy informacje o licznych podtopieniach w powiatach jasielskim (250 zdarzeń) i brzozowskim (50) oraz krośnieńskim. W związku z przejściem frontu burzowego odnotowano największy opad w Jaśle 86,4 mm i Bieczu 50,8 mm. Front burzowy przemieszcza się w środkowej części województwa od Jasła do Przemyśla. IMGW wydłużyło ostrzeżenie meteorologiczne 3 st. do godz. 1:00 wszystkie służby oraz wojsko minimalizują i usuwają skutki zagrożenia. Sytuacja jest dynamiczna i rozwojowa. Z magazynów wojewódzkich wydawany jest sprzęt przeciwpowodziowy. Służby cały czas intensywnie pracują w terenie. Należy zwracać szczególną uwagę na śledzenie bieżących komunikatów pogodowych - a zwłaszcza alertów.

Zobacz: Burze i ulewy przechodzą nad Podkarpaciem

Jak informuje Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie, w związku z prognozowanymi opadami deszczu o charakterze burzowym, w zlewniach Wisłoki, Wisłoka i Sanu (również w zlewniach niekontrolowanych i zurbanizowanych) spodziewane są wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich oraz w tej strefie. Lokalnie możliwe jest ponowne przekroczenie stanów ostrzegawczych, a punktowo w miejscu wystąpienia szczególnie intensywnych opadów deszczu stanów alarmowych.

Ostrzeżenie II stopnia ważne jest do niedzieli, 28 czerwca do godziny 8.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 70%.

 

red.

  • autor: red.

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?