Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Human Rights, do kogo należą prawa? Protest kobiet w Krośnie w sprawie wyroku TK

Human Rights, do kogo należą prawa? Protest kobiet w Krośnie w sprawie wyroku TK Fot. Łukasz Jaracz

Po raz drugi ulicami Krosna przeszedł marsz sprzeciwu wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającego przepisy antyaborcyjne. Kobiety oraz mężczyźni zgromadzili się na Rynku w Krośnie. Protestujących było ponad 700 osób. Zgromadzeni przeszli pod biuro poselskie PiS przy ul. Tkackiej. Protest odbył się bez zakłóceń i interwencji Policji. Wykrzykiwane hasła w kierunku polskiego rządu były wulgarne.

REKLAMAW czwartek, 22 października Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, który w sposób znaczący zmienił funkcjonujący od niemal trzydziestu lat kompromis aborcyjny. Trybunał zadecydował, że przerywanie ciąży, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodne z konstytucją. Zaostrzenie ustawy aborcyjnej wejdzie w życie z momentem opublikowania wyroku w Monitorze Polskim.

Decyzja Trybunału wywołała falę protestów wśród kobiet w całej Polsce.

Krosno
W proteście uczestniczyła znaczna większość ludzi młodych, nawet od 16 roku życia. Swoje niezadowolenie postanowiły wyrazić za pomocą transparentów oraz wykrzykując antyrządowe hasła.

Młodzi krzyczeli między innymi: "wypier***", "jeb** PiS", "macie krew na rękach". Padła również wypowiedź: "panie Jarosławie, jedyną cip**, którą może pan zarządzać jest Andrzej Duda", "nie zlikwidowaliście aborcji, zlikwidowaliście możliwość bezpiecznego jej przeprowadzenia, w godnych warunkach, a nie w domu na kiblu, zastanawiając się czy tabletki na pewno zadziałają". Jedna z uczestniczek zaśpiewała utwór "Miejcie nadzieję" Jacka Wójcickiego.

Z historii - dostęp do zabiegów przerywania ciąży
Obowiązująca ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży weszła w życie 7 stycznia 1993 r., gdzie wówczas Hanna Suchocka pełniła obowiązki prezesa Rady Ministrów. Ustawa ograniczała dostęp do zabiegów przerywania ciąży.

Wówczas aborcja w Polsce została dopuszczona w trzech przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety (bez ograniczeń ze względu na wiek płodu); gdy badania lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej) oraz gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (do 12 tygodni od początku ciąży).

W ciągu 25 lat wielokrotnie próbowano zmieniać zapisy ustawy.

W czasie rządów SLD, w 1996 roku dokonano nowelizacji ustawy. Przepisy dopuszczały przerywanie ciąży w sytuacji, gdy kobieta znajdowała się w ciężkich warunkach życiowych lub trudnej sytuacji osobistej. W 1997 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności przepisu wprowadzającego tę przesłankę z przepisami konstytucyjnymi utrzymanymi w mocy przez tzw. Małą Konstytucję z 1992 roku. Jak argumentowano: "legalizuje przerwanie ciąży bez dostatecznego usprawiedliwienia koniecznością ochrony innej wartości, prawa lub wolności konstytucyjnej oraz posługuje się nieokreślonymi kryteriami tej legalizacji, naruszając w ten sposób gwarancje konstytucyjne dla życia ludzkiego".

Wówczas na czele Trybunału Konstytucyjnego stał profesor Andrzej Zoll. TK podkreślało, że dziecko w prenatalnym okresie życia, jako istota ludzka, której przysługuje przyrodzona i niezbywalna godność, jest podmiotem mającym prawo do życia, zaś system prawny musi gwarantować należytą ochronę temu centralnemu dobru, bez którego owa podmiotowość zostałaby przekreślona. Uznano również, że sam "fakt upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby, nie możne samodzielnie przesądzać o dopuszczalności zabiegu przerywania ciąży w perspektywie konstytucyjnej". - Ani bowiem dbałość o jakość przekazywanego kodu genetycznego, ani ze wzgląd na ewentualny dyskomfort życia chorego dziecka nie może usprawiedliwić decyzji o podjęciu działań zmierzających do spowodowania jego śmierci - podkreślał TK.

W podobnym duchu, wypowiadał się były prezes trybunały prof. Andrzej Rzepliński, który funkcję sprawował w latach 2010 - 2016. W 2016 roku Rzepliński udzielił "Gazecie Wyborczej" wywiadu, w którym powiedział między innymi: "Bo nieważne jak byśmy próbowali elegancko nazwać, aborcja jest zabójstwem".

W 2007 roku podjęta została próba zapisania w konstytucji prawnej ochrony życia ludzkiego od poczęcia, ale projekt nie został przyjęty przez Sejm.

Teraz tematem aborcji, Trybunał zajął się na wniosek grupy posłów PiS, Konfederacji i Kukiz'15. 22 października 2020 zdecydował, że przerywanie ciąży, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodne z konstytucją.

 • autor: Redakcja

34 komentarzy

 • To ja

  Zastanawiam się dlaczego służby nie interweniują w sprawie obrażenia przez jedną z uczestniczek protestu prezydenta Polski. Myślę też że prezydent miasta powinien jakoś zareagować na to co dzieje w sercu Krosna,czy jest na to przyzwolenie żeby normalni mieszkańcy miasta a tym bardziej rynku musieli wysłuchiwać tych obrzydliwych wulgaryzmów?Trzeba było tej hołocie wynająć stadion i tam niechby sobie ryczeli.Wstyd i hańba,tyle słów obrazy dla katolików,tego nigdy nawet za komuny nie było.Zastanówcie się młodzi co tak obrażacie kościół czy w ostatnich godzinach swojego życia nie będziecie prosić kapłana o przebaczenie.

  Zgłoś nadużycie To ja czwartek, 05, listopad 2020 21:00 Link do komentarza
 • RĘCE OPADAJĄ

  STOJĄ SIEROTY NA TYM RYNKU, PLUJA NA KOŚCIÓŁ A ZA CHWILĘ BĘDĄ CHCIELI ŚLUB KOŚCIELNY I OCHRZCIĆ DZIECKO.

  Zgłoś nadużycie RĘCE OPADAJĄ poniedziałek, 02, listopad 2020 13:37 Link do komentarza
 • Precz z komunistami

  Jak nie będą się ku...ć to nie będą mieć problemu i unikną przetestowania

  Zgłoś nadużycie Precz z komunistami sobota, 31, październik 2020 18:51 Link do komentarza
 • j...

  Tej młodej dziewczynie, która na krośnieńskim rynku śpiewała piosenkę do słów Adama Asnyka, radzę od serca, by wyśpiewała jutro głośno, pozostałe zwrotki, tylko dziecko, nie poprawiaj Axnyka
  ."...Lecz nie przestańmy czcić świętości swoje
  I przechowywać ideałów czystość;
  Do nas należy dać im moc i zbroje,
  By z kraju marzeń przeszły w rzeczywistość."

  Zgłoś nadużycie j... środa, 28, październik 2020 20:58 Link do komentarza
 • j...

  Z kimś kto posługuje się takim językiem, nie zamierzam dyskutować. Ale odmówię w twojej intencji dziesiątek różańca.

  Zgłoś nadużycie j... środa, 28, październik 2020 20:23 Link do komentarza
 • sw

  do j: Stary ramol nie musiał składać podpisu, on po prostu wydaje polecenia. TK to grupa byłych prominentnych działaczy PZPR, agentów lub przygłupów ( z małymi wyjątkami), którzy są tylko po to by wykonywać gorliwie polecenia kaczego guru. Co do ewidentności wyroku to pozwolę sobie zauważyć że nigdzie w konstytucji nie ma zapisów o konieczności prześladowania kobiety i zmuszania ich do rodzenia krwawej masy bez mózgu. Gdyby w TK zasiadali mądrzy ludzie wyrok byłby dokładnie odwrotny. Ale że zasiadają pisie mendy na łańcuchu kaczki to mamy to co mamy. Wolfgangowa będzie miała krew na rękach tych co umierają na COVID - dzisiaj już 236. Trzeba naprawdę nienawidzieć ludzi by posyłać ich na ulicę. Nawet policjantom każą się zarażać pod domem kaczego guru.

  Zgłoś nadużycie sw środa, 28, październik 2020 19:07 Link do komentarza
 • j...

  Tego się nie da słuchać. Tym biednym stworzeniem powinien zająć się egzorcysta i prokurator.

  Zgłoś nadużycie j... środa, 28, październik 2020 12:46 Link do komentarza
 • Do posłuchania

  https://www.youtube.com/watch?v=ngjWM3I6VRs

  Zgłoś nadużycie Do posłuchania środa, 28, październik 2020 10:02 Link do komentarza
 • jaruś

  kiedy następny spacer - pogoda z nami

  Zgłoś nadużycie jaruś środa, 28, październik 2020 09:40 Link do komentarza
 • j...

  Ten stary ramol, jak go nazywasz, w tej sprawie nie złożył swojego podpisu. Ale co umknęło również waszej uwadze, podpisy złożyli także posłowie opozycji. TK nie mógł wydać innego orzeczenia.

  Zgłoś nadużycie j... środa, 28, październik 2020 09:02 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj