KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Zabytki i nowoczesność

altSprawozdanie z wykonania programu opieki nad zabytkami oraz przyjęcie uchwał o wyrażeniu zgody na realizację projektów unowocześniających ofertę programową krośnieńskich szkół to jedne z ważniejszych punktów sesji Rady Miasta Krosna, która odbyła się w ubiegły piątek.

REKLAMA


Zabytki

Radni wysłuchali sprawozdania z realizacji Gminnego Programu Opieki nad zabytkami przygotowanego przez panią Martę Rymar z UM. Sam program uchwalony był na lata 2008-2012. Zgodnie z tym programem ochrona zabytków stała się jednym ze strategicznych zadań dla Krosna. Przygotowano program rewitalizacji części Starego Miasta i zagospodarowania jego otoczenia. W tym duży nacisk położono na poprawę estetyki, część z tych zadań już wykonano. Do kolejnych należą między innymi: remont i adaptacja dla celów turystycznych Wieży Koscioła Farnego, wymiana ławek, koszy na śmieci, donic kwiatowych, które nie są dostosowane do zabytkowego otoczenia, dobranie odpowiedniego oświetlenia Rynku, projekt rewitalizacji placu przed kościołem oo. Franciszkanów (obecnie parking).

Radni zadawali liczne pytania, w tym o dworzec kolejowy czy wspomniany plac przed kościołem franciszkanów. Niestety okazuje się, że w przypadku dworca nadal niewiele da się zrobić, ponieważ szpecący budynek należy do PKP. Przy okazji rozmów nt. parkingu ponownie wyszło na jaw, że zmagają się przeciwstawne koncepcje. Z jednej strony zarówno rada dzielnicy śródmieście jak i plany władz miasta dążą ku temu by zespół staromiejski wyłączyć z uchu kołowego, a z drugiej franciszkanie postulują by w projektach zmian pozostawić parking przy ul. Franciszkanskiej by wierni mogli dojechać do kościoła. Ten postulat prawdopodobnie zostanie uwzględniony. Jednocześnie pamiętajmy, że ponad 60-ciu przedsiębiorców działających w obrębie Starego Miasta zwracało się do władz o zwiększenie dostępności starówki, w tym poprzez poświecenie części płyty rynku na parking. Podczas sesji padło pytanie czy przewodniczący dzielnicy Śródmieście został zaproszony na obrady komisji, która zajmowała się sprawozdaniem.

alt

Radna Anna Dubiel stwierdziła, że ? nie było takiej potrzeby. Radni: Stanisław Czaja i Adam Krzanowski dziwili się temu, jednak radna Dubiel zdecydowanie podtrzymała swoje zdanie stwierdzając, że sprawozdanie nie dotyczyło tylko jednej dzielnicy. Sprawozdanie przypomniało także zabytki wpisane do rejestru, w tym kontrowersyjny wpis dotyczący budynków przy ul. Lewakowskiego (przysłowiowa kość niezgody pomiędzy UM, a wojewódzkim konserwatorem zabytków) oraz wpis do rejestru układu urbanistycznego starego miasta, który wywołał obawy części radnych oraz Urzędu Miasta, o to czy konserwator z tego powodu nie zablokuje projektów rewitalizacji starówki. W samym sprawozdaniu te działania wymienione zostały już bez emocji czy krytyki.

Nowoczesność

Rada miasta przyjęła też uchwały umożliwiające realizację i uzyskanie dofinansowania trzech projektów z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki realizowanych przez trzy szkoły: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 (?Mechanik?), Zespół Szkół Popnadgimnazjalnych nr 5 (?Elektryk?) i Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego. Celem projektów jest zwiększenie umiejętności i uprawnień uczniów, które będą wychodzić poza standardowy program nauczania. Zwiększy to zarówno konkurrencyjność oferty krośnieńskich szkół jak i konkurencyjność absolwentów na rynku pracy. Wkład własny Gminy w te projekty to około 150 tys złotych, podczas gdy łączna ich wartość (w tym zakup pomocy, które pozostaną w szkołach) wynosi ponad milion złotych. ? Uczniowie podniosą swoje umiejętności i uzyskają nowe uprawnienia, to są certyfikaty europejskie, uznawane w krajach unijnych ? zaznaczył prezydent Bronisław Baran.

 

Piotr Dymiński
Foto: P.D.

  • autor: Piotr Dymiński

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?