KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krośnianka Aleksandra Szmyd wystąpiła w Opolu!

Aleksandra Szmyd - artystka należąca do najlepszych młodych śpiewaków operowych i crossoverowych na świecie, wystąpiła gościnnie na koncercie Debiutów podczas 59. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Wykonując utwór Czesława Niemena Domek bez adresu, oczarowała opolską publiczność, pokazując jak swobodnie porusza się po różnorodnych stylach muzycznych. Jak sama mówi, znakomicie czuje się na scenach operowych, ale wielką radość czerpie także z muzyki rozrywkowej.

REKLAMA


Kiedy w 1998 roku w programie Od przedszkola do Opola, 6-letnia wtedy Aleksandra Szmyd zaśpiewała piosenkę Odrobinę szczęścia w miłości, nikt nie przypuszczał, że jej drogi zawodowe doprowadzą ją na jedną z najbardziej pożądanych scen polskiej piosenki, czyli do Amfiteatru Tysiąclecia w Opolu. Ona sama od małego wiedziała, że na scenie czuje się jak "ryba w wodzie" i chce dalej rozwijać się w tym kierunku. Jej determinacja i upór spotkały się z dużym wsparciem ze strony rodziców i mentorów. Lata nauki na polskich i zagranicznych uczelniach pod okiem najlepszych artystów zaowocowały tym, że obecnie Aleksandra Szmyd zaliczana jest do grona czołowych młodych artystów na świecie.

- Muzyka towarzyszy mi od dziecka. Pierwszym nauczycielem był mój tata, wspólnie muzykowaliśmy i mieliśmy w naszym repertuarze ponad 100 piosenek. W efekcie na każdym rodzinnym spotkaniu dawaliśmy prywatny koncert dla naszych bliskich. Mieliśmy przy tym dużo zabawy i radości. Rozwijałam się wszechstronnie, śpiewałam oraz grałam na pianinie, na obu polach odnosząc sukcesy. Kiedy przyszedł moment wyboru - postawiłam na śpiew i do tego operowy - wspomina Aleksandra Szmyd. Dodaje: - Zaproszenie do gościnnego występu na opolskiej scenie jest dla mnie dużym zaszczytem. Od dziecka z zapartym tchem oglądałam Festiwal i marzyłam, że kiedyś wystąpię na tej scenie tak, jak znakomici artyści, których podziwiałam.

Aleksandra debiutowała w Theater an der Wien w Wiedniu. W swojej karierze zdobyła wiele prestiżowych nagród, występowała na scenach operowych w Polsce i na świecie, a także brała udział w produkcjach telewizyjnych. Wśród najważniejszych osiągnięć Aleksandry można wymienić zdobycie drugiego miejsca w Międzynarodowym Konkursie Wokalistów Włoskiej Opery Competizione dell’Opera 2022, gdzie konkurowała z aż 600 innymi młodymi artystami z całego świata. Jak powiedział jej mentor - prof. Ryszard Karczykowski: Drugie miejsce w tak ważnym konkursie jest niczym srebrny medal na olimpiadzie. W zakresie muzyki popularnej ma natomiast na swoim koncie takie osiągnięcia jak m.in. tournée po Chinach czy występ na Wyborach Mistera Supranational 2017.

- Realizuję projekty na całym świecie. Chociaż na stałe mieszkam w Wiedniu, to praktycznie cały czas jestem w drodze. Bardzo się cieszę, że coraz częściej mam szansę wystąpić przed polską publicznością. W kwietniu br. wcieliłam się w rolę Paminy w operze "Czarodziejski Flet" w Warszawskiej Operze Kameralnej, w maju br. wystąpiłam na Gali operetkowo-musicalowej w Tczewie, teraz mam za sobą spotkanie z opolską publicznością i to nie koniec. Planuję nowe crossoverowe projekty, o których mam nadzieję opowiem już niebawem - mówi artystka.

Wykształcenie zdobyła zarówno w Polsce, jak i w Wiedniu. W Krakowie ukończyła Akademię Muzyczną, a także prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Wiedniu uczyła się na uniwersytetach: Musik und Kunst Privatuniversität i Universität für Musik und darstellende Kunst Wien.

Prywatnie Aleksandra jest miłośniczką podróży i mody. Lubi poznawać nowe miejsca, interesują ją różne kultury, chętnie otacza się osobami z całego świata. Jej wyczucie stylu docenił wiedeński magazyn "look!", przyznając jej pierwszą nagrodę w kategorii Daily Style.

  • autor: DSpectrum

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?