KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno 60. na liście miast, w których można kupić najwięcej benzyny za średnie zarobki

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Średnie zarobki statystycznego krośnianina pozwalają na zakup 556 l benzyny. To o 12 l mniej od przemyślan, 111 l mniej od rzeszowian i aż 405 l mniej od kierowców z Jastrzębia-Zdroju. Jednocześnie mieszkańcy Krosna mogą zatankować o 36 l więcej benzyny od ostatnich w zestawieniu mieszkańców Grudziądza.  

REKLAMA


Eksperci multiporównywarki rankomat.pl sprawdzili, ile paliwa za średnie zarobki netto mogą kupić mieszkańcy 66 miast na prawach powiatu. Wykorzystali do tego ostatnie dane GUS o średnich wynagrodzeniach brutto w powiatach za 2021 rok oraz notowania średnich cen paliw w województwach ze strony autocentrum.pl (dane na dzień 12.08.2022 r.). Od danych o zarobkach odjęto proporcjonalne wartości ubezpieczeń i zaliczkę na podatek zgodnie z założeniami umowy o pracę oraz Polskiego Ładu. Pełne zestawienie znajduje się poniżej:



Żródła: GUS i autocentrum.pl (dane na dzień 12.08.2022 r.), opracowanie rankomat.pl

Krosno w liczbach 

Średnie zarobki krośnian na poziomie 3725 zł netto miesięcznie sprawiły, że ich miasto znalazło się dopiero w ostatniej dziesiątce zestawienia. Taka wypłata pozwala na zakup 556 l benzyny, 528 l oleju napędowego albo 1172 l gazu LPG. Z podkarpackich miast na prawach powiatu Krosno jest w najgorszej sytuacji. Na jego tle lepiej wypadają tarnobrzeżanie (57. miejsce), przemyślanie (54. miejsce) i rzeszowianie (14. miejsce). Mieszkańcy stolicy woj. podkarpackiego zarabiają średnio 744 zł więcej. Tym samym mogą kupić nawet kilkaset litrów paliwa więcej. 

Choć to niewielkie pocieszenie, to krośnianie płacą mniej za OC w porównaniu do mieszkańców Przemyśla czy Rzeszowa. W I półroczu 2022 roku za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne w tym mieście kierowcy płacili 436 zł. W stolicy Podkarpacia średnia składka wynosiła o 56 zł więcej.

- Poziom zarobków w danym regionie nie wpływa na cenę polisy. Dlatego w Jastrzębiu-Zdrój pomimo najwyższej średniej pensji płaci się za OC wyjątkowo mało, bo 491 zł. Wpływ na wycenę polisy mają dane kierowcy, takie jak wiek i jego historia szkód oraz wykroczeń, a także dane techniczne jego pojazdu. Statystyki wypadkowe z regionu, po którym będzie się poruszać auto, również są brane pod uwagę w analizie ryzyka wystąpienia szkody - komentuje Daniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl. 

Krosno na tle województwa

Biorąc pod uwagę średnią wojewódzką, krośnianie również nie wypadają najlepiej. W 2021 roku mieszkańcy Podkarpacia zarabiali przeciętnie 3855 zł „na rękę”, czyli o 130 zł więcej. Za te pieniądze mieszkańcy regionu mogą kupić 19 l paliwa więcej, a w przypadku LPG 41 l więcej.

Krośnianie płacą jednocześnie za OC bardzo zbliżoną składkę co statystyczny mieszkaniec woj. podkarpackiego. W I półroczu br. średnia wojewódzka była tylko o 3 zł niższa i wynosiła 433 zł.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?