KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Kanał na "starówce"

Nadal nie wiadomo kiedy ruszą prace przy wymianie kanalizacji na ul. Sienkiewicza. Prezydent Piotr Przytocki uważa, ze konserwator zabytków „sfaulował”. Właścicielka kamienicy obawia się katastrofy budowlanej i przypomina o przestrzeganiu prawa budowlanego. Sam konserwator namawia do jak najszybszego rozpoczęcia prac.

REKLAMA


Mija miesiąc od czasu gdy inwestor wstrzymał się z pracami przy wymianie kanalizacji i wodociągów na ul. Sienkiewicza i płycie Rynku. Wszystko z powodu zmiany decyzji konserwatora zabytków, która spowoduje wzrost kosztów i wydłużenie czasu wykonywanych prac. Sprawę poruszono w środę (31.08.) na sesji RM, a  czwartek (01.09.) komisja badała stan trzech kamienic w Rynku, w tym zagrożonej kamienicy na rogu ul. Sienkiewicza. O sytuacji na styku ul. Sienkiewicza i płyty Rynku informowaliśmy dwukrotnie
Krecik i chaos w Rynku  i Prezes jest dobrej myśli. Od tamtej pory nie widać zmian.

alt
Krecik pojawił się na Rynku na poczatku sierpnia.

Prezydent: „to jest faul”
Radny Ryszard Lenart pytał podczas ostatniej sesji Rady Miasta (31.08.) jaka jest sytuacja inwestycji „wstrzymanej przez jedną z właścicielek przy użyciu konserwatora zabytków”. Odpowiadał prezydent Piotr Przytocki:
- Konserwator zmienił swoją decyzję wskazując w jaki sposób należy wykonywać prace – mówił prezydent – na pewno nie jest to ułatwienie, tylko utrudnienie i zwiększenie kosztów inwestycji – nie wiadomo o ile wzrosną koszty. Nikt nie chce podawać nawet orientacyjnych kwot. Nieoficjalne szacunki mówią o kilkuset tysiącach złotych

alt
Prezydent Piotr Przytocki, szuka środków na pokrycie dodatkowych kosztów wymiany kanalizacji na "starówce".

- Szkoda, że pan konserwator nie wniósł tych uwag w momencie gdy MPGK starało się o pozwolenie na budowę. Uniknęlibyśmy tych gorszących scen związanych chociażby z gorączkowym szukaniem pieniędzy na to niezwykle ważne zadanie inwestycyjne. W ten sposób ja sobie nie wyobrażam jak można realizować inwestycje – następnie Piotr Przytocki dodał - to jest pierwszy faul, z którym się nie do końca godzę w tym momencie jesteśmy narażeni jako gmina na straty i to jest podstawowa kwestia. Drugą kwestią to jest opóźnienie realizacji projektu, zmiana harmonogramu. Wiąże się to również z uzyskaniem odstępstw od umowy, która jest zawarta z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska, który reprezentuje instytucje unijne. To jest tłumaczenie się z niewiadomo jakiego powodu i za czyje grzechy, dlaczego tak się dzieje w Krośnie - Nadal nie wiadomo kiedy prace się rozpoczną, o czym też krótko mówił prezydent – Ja nie wiem. – na koniec odniósł się do propozycji wysuniętej przez Kamile Bogacką – Jeśli pani, która jest właścicielką oczekuje, że my sfinansujemy podbicie fundamentów prywatnej kamienicy to jest w błędzie. My realizujemy swoje zadanie nie naruszając żadnej substancji budynków, które są w otoczeniu – podsumowywał prezydent.

Właścicielka kamienicy ubolewa
Tymczasem właścicielka kamienicy, Kamila Bogacka uważa, że jej kamienica została uszkodzona w wyniku wcześniej wykonywanych prac w otoczeniu budynku. Dziś obawia się katastrofy budowlanej w związku z wymianą kanalizacji. – Moje działania nie miały na celu ani wstrzymania inwestycji na płycie Rynku, ani utrudniania prac– podkreślała przy tym, że przecież wymiana kanalizacji jest dla niej niezwykle istotna, bo do tej pory jej piwnice są regularnie zalewane. Z podobnymi problemami zmagali się właściciele nieruchomości p odrugiej stronie Rynku. Tam problemy z wilgocią i wodą w piwnicach ustąpiły po dokonaniu rozdziału kanalizacji w rejonie ulic Słowackiego i Piłsudskiego.

alt

Kamila Bogacka, uważa, że wymiana kanalizacji jest konieczna.

Jako właścicielka kamienicy zabytkowej, wpisanej do rejestru zabytków, juz z ustawy jestem zobowiązana do ochrony dziedzictwa kulturowego – tłumaczyła dziennikarzom Kamila Bogacka. Jej zdaniem problemu prawdopodobnie by nie było, gdyby została zgodnie z prawem poinformowana o inwestycji, a władze odniosłyby się do jej uwag. Przypomniała, że 27 lipca zwróciła się na piśmie do Urzędu Miasta. W piśmie informowała o sytuacji swojej kamienicy i uwagach do planowanych prac. Było to na kilka dni przed wkroczeniem sprzętu i robotników na ul. Sienkiewicza, jednak  o tym pani Kamila nie wiedziała, ją informowano, że prace rozpoczną się w październiku (twierdzi, że nie została poinformowana o pracach rozpoczętych w sierpniu). – Po dziś dzień, z ubolewaniem stwierdzam, że nie otrzymałam odpowiedzi na moje pismo. – Kamila Bogacka uważa, że konieczne jest zabezpieczenie uszkodzonego filaru kamienicy, bo w przeciwnym razie może on grozić katastrofą budowlaną. Równocześnie gotowa jest przedstawić ekspertyzy, które maja potwierdzać, że uszkodzenia spowodowane są wcześniejszymi pracami przy rogu kamienicy.

Konserwator ...zaleca wymianę kanalizacji
- W piwnicach jest duża wilgoć, ona potwierdza konieczność wymiany mediów, zrobienia dobrej kanalizacji – stwierdza kierownik krośnieńskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Antoni Bosak. Komisja stwierdziła także pęknięcia konstrukcji kamienicy na najwyższych kondygnacjach. Konserwator odniósł się też do zamiarów wzmocnienia narożnika kamienicy.

alt
Antoni Bosak, konserwator zabytków. Namawia do jak najszybszej wymiany kanalizacji.

  - Co do technologii to jest sprawa architekta, konstruktora, który będzie się nad tym zastanawiał. Nam się wydaje, że lepszym rozwiązaniem jest mikropalowanie tego narożnika. Zapytany o wstrzymanie prac i o to, kiedy mogą ruszyć ponownie konserwator odpowiada – Ale my nie wstrzymywaliśmy prac, to nic nie mogę powiedzieć. Mogę tylko powiedzieć o tym, ze myśmy zachęcali do prowadzenia tych prac. Mankamentem był tylko sposób ich prowadzenia. Zaleciliśmy tutaj dużą ostrożność, ale cały czas jesteśmy za tym, żeby te prace były prowadzone i to jak najszybciej, póki jest dobra pogoda – odpowiada konserwator. Wyglada na to, ze wszyscy są "za", tylko nie potrafią się porozumieć w odpowiednim czasie.

Piotr Dymiński
Fot: PD

 • autor: Piotr Dymiński

12 komentarzy

 • radosław

  pisz może w własnym imieniu- nie my - tylko ja. Inni krośnianie- np ja mają inne zdanie o tej pani. Niekoniecznie takie dobre jak Ty a wręcz przeciwnie - i moim zdaniem na takie zdanie zasłużyła. Szanuje swoje zdanie - ale Ty szanuj innych.

  Zgłoś nadużycie radosław środa, 13, listopad 2013 14:03 Link do komentarza
 • Pan Józek

  Miejskich pieniędzy na zabytki nie należy traktować jak podarunku dla właściciela. Za trudne do ogarnięcia?

  Zgłoś nadużycie Pan Józek piątek, 16, wrzesień 2011 13:36 Link do komentarza
 • KROSNOludek

  "dlaczego tak się dzieje w Krośnie??" - taki powinien być tytuł! albo "Wszyscy zgadzają się ze sobą, a jest nadal tak jak jest"

  Zgłoś nadużycie KROSNOludek poniedziałek, 05, wrzesień 2011 22:47 Link do komentarza
 • bbb

  aaa nie bądz taki do przodu, bo ci z tyłu zabraknie hehehe

  Zgłoś nadużycie bbb niedziela, 04, wrzesień 2011 23:04 Link do komentarza
 • Krosnianin A

  Tutaj się zgadzam. Ta kobieta to Kamila Bogacka, przede wszystkim Krośnianka przez duże "K". Poziom i klasa. Ja też znam tę historię... jest już na szczęście jedynym,niezależnym właścicielem rodzinnej kamienicy. Należy się Jej pomoc ze wszech stron, a nie utrudnianie. Trzeba naprawić to, co się zepsuło.Ta kamienica od wieków stanowi krośnieński Rynek, na plecach tej pani nie wyjedzie z Krosna. Władze miasta naszego, opamiętajcie się i nie mieszajcie polityki do spraw zaległych.

  Zgłoś nadużycie Krosnianin A niedziela, 04, wrzesień 2011 23:01 Link do komentarza
 • on

  Ta kobieta niczego nie wywąchała.Ma poziom i klasę .Walczy o swoja godność,własność i dziedzictwo kulturowe tego miasta.Jestem pewien że od kiedy została pełnoprawnym właścicielem tej kamienicy zrobi wszystko żeby ten budynek stał się wyróżnikiem architektonicznym krośnieńskiego rynku i cieszył oko przechodniów także ,nie małym własnym wkładem finansowym.Władzą miasta jeżeli zależy na zmianie wizerunku tego miasta ,powinny pomagać takim inicjatywom a nie walczyć z nimi.Przyznać sie do błedów naprawić to co została zepsute i rozmawiać i jeszcze raz rozmawiać a nie zaocznie obrażać tych którzy chcą dobrze dla tej inwestycji. Zostawmy tu z tyłu politykę.

  Zgłoś nadużycie on niedziela, 04, wrzesień 2011 18:47 Link do komentarza
 • aaa

  Kobieta wywąchała, że może by wyciągnąć jakieś pieniądze od miasta i tak się dzieje... Każdy by chciał, żeby inwestycje były prowadzone, żeby miasto się rozwijała, ale jak tylko się cokolwiek dzieje w pobliżu jego własności, to od razu wielki lament!

  Zgłoś nadużycie aaa niedziela, 04, wrzesień 2011 17:39 Link do komentarza
 • Krosnianin A

  A może tym razem właścicielka kamienicy przytkała kanał na drodze do chwały władz miasta??? Najwyższy czas przestać się czepiać właścicielki, bo atak to tylko obrona.Ale taki arogancki atak, to zostawiam bez komentarza.
  Trzeba pamiętać, że pani Kamila Bogacka godnie chroni swoje rodzinne tradycje. Jestem pełny uznania i podziwiam,że miała odwagę tak zdecydowanie wystąpić w obronie swojej kamienicy, ale i też tych, którzy nie mają siły i zza węgła oczekują na korzyści. Ja już mówię pani dziękuję. My Krośnianie nie jesteśmy stadem baranów bez głosu.

  Zgłoś nadużycie Krosnianin A niedziela, 04, wrzesień 2011 17:04 Link do komentarza
 • swoj

  Tu nie chodzi o wyremontowanie kamienicy ,tylko naprawienie i zabezpieczenie czegoś co zostało wcześniej zniszczone przez nieudacznych wykonawców i takie same decyzje władz. Powtórka z niekompetencji trwa nadal.
  Nie szukajmy winy w właścicielce kamienicy,która pokazuje że żyjemy już w innych czasach nie tych kiedy o wszystkim decydował aktyw partyjny i koparką można było zrównać wszystko nie pytając obywatela. A może w tym miasteczku nić się nie zmieniło.Nie .nie, to nie prawda

  Zgłoś nadużycie swoj niedziela, 04, wrzesień 2011 13:09 Link do komentarza
 • Obserwator

  Przez tyle czasu kamienica nie była remontowana i to nie przeszkadzało właścicielce? Dziwne. Chyba przesada, żeby za pieniądze podatników robić prywatny remont.

  Zgłoś nadużycie Obserwator niedziela, 04, wrzesień 2011 12:32 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?