KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Nauka w dwóch językach

W Krośnie powstanie Gimnazjum Dwujęzyczne. Uczniowie będą mieli zwiększoną ilość godzin języka angielskiego, ponadto niektórych przedmiotów będą się uczyć również po angielsku. Czy nowa szkoła powstająca przy „Koperniku” będzie cieszyć się zainteresowaniem i zdobędzie uznanie?

REKLAMA


Gimnazjum Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika powstaje przy I Liceum Ogólnokształcącym w Krośnie, w tym samym budynku. Według uzasadnienia uchwały „Nowe gimnazjum korzystnie uzupełni sieć szkół publicznych i podobnie jak utworzone wcześniej oddziały sportowe, przyczyni się do zwiększenia liczby uczniów, w tym spoza Krosna uczących się w krośnieńskich szkołach”.

alt

Uczniowie gimnazjum i liceum będą uczyć się w jednym budynku, szkoły będą funkcjonować jako „Zespół Szkół Ogólnokształcących”. Jak dowiedzieliśmy się, nauka w Gimnazjum będzie się odbywała początkowo w dwóch oddziałach. Kolejne roczniki gimnazjalistów będą zastępować tym samym oddziały odchodzące z LO. Tym samym, gdy do „Kopernika” dołączą trzy kolejne roczniki gimnazjalistów, w budynku będzie funkcjonował w sumie tylko o jeden oddział więcej niż obecnie. Jak zapewnia dyrekcja, nie będzie to powodowało problemów lokalowych. Szkoła będzie nadal funkcjonowała w systemie jednozmianowym.

Nabór do pierwszych klas nowego gimnazjum będzie prowadzony w terminie poprzedzającym rekrutację do gimnazjów ogólnodostępnych. O szczegółach z pewnością poinformujemy, gdy kryteria naboru będą już dokładnie znane.

Wiadomo jednak, że szkoła dwujęzyczna to oferta dla najbardziej uzdolnionych i ambitnych. Oprócz większej ilości godzin języka obcego (5 godzin w tygodniu), uczniowie będą się uczyć co najmniej dwóch innych przedmiotów po angielsku (na pewno będzie to biologia). Będzie ich obowiązywała znajomość materiału w języku polskim, a oprócz tego będą poznawać słownictwo i definicje w języku angielskim. Dyrektor Ryszard Józewczyk nie wyklucza, że nowe gimnazjum, podobnie jak Liceum im. Mikołaja Kopernika, może przyciągać uczniów z sąsiednich powiatów. W przypadku mniejszej liczby chętnych, możliwe będzie rozpoczęcie roku szkolnego z tylko jednym oddziałem gimnazjum.

alt
Baner pojawił się tuż po przyjęciu przez Radę Miasta uchwały
o powstaniu gimnazjum - 25 listopada 2011 r. 

Nie jest wykluczone, że w przyszłości, z myślą o absolwentach gimnazjum dwujęzycznego powstanie również dwujęzyczne liceum. Sprawa nie jest przesądzona, jednak pomysł ten pojawia się w uzasadnieniu uchwały o utworzeniu wspomnianego gimnazjum.

Wydaje się, że największym problemem jest posiadanie odpowiedniej kadry do prowadzenia zajęć przedmiotowych w języku obcym. Szkoła zapewnia jednak, że sobie z tym poradzi, czy to siłami własnych nauczycieli, czy zatrudniając kogoś nowego. Do „Kopernika” spływają już oferty.

Szkoły dwujęzyczne powstają zwykle w dużych miastach (np. Kraków, Warszawa) lub tam, gdzie istnieją liczne mniejszości narodowe (np. niemiecka lub ukraińska). Tworzenie szkoły dwujęzykowej w Krośnie to ogromne wyzwanie. Samorząd krośnieński jednak je podejmuje, podbudowany bardzo dobrymi wynikami uczniów krośnieńskich szkół. Uchwała została podjęta przez Radę Miasta bez kontrowersji czy sprzeciwów. Wszyscy radni (21) głosowali „za”.

„Utworzenie od 1 września 2012 roku Gimnazjum Dwujęzycznego im. Mikołaja Kopernika przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Krośnie jest jednym z działań Prezydenta Miasta Krosna, zmierzających do umocnienia pozycji Krosna jako lokalnego ośrodka edukacyjnego” – czytamy w podsumowaniu uzasadnienia Uchwały Rady Miasta w sprawie utworzenia nowego Gimnazjum.

 

Piotr Dymiński
Foto: Piotr Dymiński

 • autor: Piotr Dymiński

5 komentarzy

 • gustek

  Współczuję dzieciom, których "ambitni" rodzice zapiszą do tego gimnazjum. Nauka w gimnazjum to i tak ciężka droga, a jeszcze po angielsku i z takimi nauczycielami jak w Koperniku to klęska, oni potrafią wymagać a nie uczyć. No i po co to wszystko skoro krośnieńskie gimnazja mają takie super wyniki na egzaminach? Czy ktoś to dobrze przemyślał?

  Zgłoś nadużycie gustek czwartek, 29, grudzień 2011 20:15 Link do komentarza
 • canislupus

  O ile mnie pamięć nie myli pan dyrektor nazywa się JózeFczyk...

  Zgłoś nadużycie canislupus środa, 28, grudzień 2011 22:29 Link do komentarza
 • Jagus

  "lądyńczyk" tam tez sie przyda. Polecam takze slownik ortograficzny :)

  Zgłoś nadużycie Jagus środa, 28, grudzień 2011 21:43 Link do komentarza
 • jozin

  Baner wydrukowali sobie przed głosowaniem? wszystko jest ustawione?

  Zgłoś nadużycie jozin środa, 28, grudzień 2011 21:36 Link do komentarza
 • lądyńczyk

  Po co w ogóle uczyć polskiego?
  W Londynie na zmywaku się nie przyda :)))

  Zgłoś nadużycie lądyńczyk środa, 28, grudzień 2011 21:17 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?