KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Kolejne utrudnienia w mieście

Zima już definitywnie się skończyła i Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Krośnie, razem z Gminą Krosno, za unijne pieniądze rozpoczyna dokończenie realizowanego od ubiegłego roku zadania pod nazwą „Rozdział kanalizacji ogólnospławnej w zlewni Lubatówki – II etap wraz z przebudową sieci wodociągowej”, mającego na celu uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Krośnie.

REKLAMA


alt
Foto: archiwum MPGK

Oznacza to utrudnienia w ruchu na kolejnych odcinkach dróg i uciążliwe dla kierowców, znane z ubiegłego roku, utrudnienia komunikacyjne.

Harmonogram wyłączeń ulic z ruchu:

 • Parkowa: marzec – kwiecień;
 • Grodzka – od wiaduktu kolejowego do skrzyżowania z ul. Niepodległości: kwiecień;
 • Walslebena: kwiecień;
 • Niepodległości: maj;
 • Grodzka – od skrzyżowania z ul. Niepodległości do skrzyżowania z ul. Staszica: maj – czerwiec;
 • P. Skargi: czerwiec;
 • Staszica: czerwiec – lipiec;
 • Paderewskiego – lipiec;
 • Podwale, Zjazdowa: lipiec – sierpień.

– Razem z odpowiednimi służbami miejskimi wykonawca robót przygotował harmonogram ograniczenia ruchu, aby było to jak najmniej uciążliwe dla kierowców zapewnia Jan Guzik, dyrektor do spraw technicznych MPGK w Krośnie. Dodaje, że liczy też na zrozumienie ze strony kierowców.

alt

Jak informuje kierownik robót, Daniel Niemiec, w najbliższym czasie nadal będą prowadzone prace wzdłuż ul. Grodzkiej. W pierwszej kolejności na odcinku od ul. Parkowej do wiaduktu kolejowego (już trwają), zakończą się około 1,5 do 2 tygodni po świętach. Część jezdni będzie wygrodzona, ale nie powinno dojść do większych utrudnień w ruchu. Trudno oszacować czas prac, ponieważ podziemna infrastruktura miasta jest kiepsko zinwentaryzowana. Już natrafiliśmy na rzeczy, których nie powinno być - mówi Daniel Niemiec.

alt

Z tego powodu trudno podać daty rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych odcinków robót. Po zakończeniu rozdziału kanalizacji w kierunku wiaduktu kolejowego, ta sama ekipa rozpocznie prace na ul. Grodzkiej w stronę ul. Piotra Skargi (obok Biedronki i Kina). Tu będzie zamknięty jeden z pasów ruchu. Podobnie prace będą przebiegać na ul. Walslebena - Będziemy się starać uniknąć jej całkowitego zamknięciastwierdza Daniel Niemiec. Zapowiada także, że prace pod skrzyżowaniem ul. Grodzkiej z ul. Niepodległości będą prowadzone "bezwykopowo", bez zamykania skrzyżowania.

alt

Ścieki na posesjach
Na obszarze zlewni rzeki Lubatówki, w wielu ulicach i przy wielu obiektach, jest kanalizacja sanitarna i deszczowa, ale także kanalizacja ogólnospławna. W tym rejonie większość wód opadowych spływa do kolektorów sanitarnych, które bardzo często przepełniają się, co powoduje występowanie „cofki” i zalewanie ściekami posesji. Funkcjonowanie kanalizacji ogólnospławnej znacznie podwyższa koszty eksploatacji oczyszczalni ścieków. A przecież nie ma potrzeby, żeby oczyszczać tam wody deszczowe. – Istniejący stan wymagał zatem uporządkowania, czyli rozdzielenia istniejącej kanalizacji ogólnospławnej i stworzenie dwóch niezależnych systemów, a więc kanalizacji sanitarnej odprowadzającej ścieki sanitarne (komunalne) do miejskiej oczyszczalni ścieków i kanalizacji deszczowej, odprowadzającej wody roztopowe i opadowe do rzeki Lubatówki mówi Jan Guzik.

alt


Na studzienkach rewizyjnych kanalizacji sanitarnej montowane są włazy z nazwą MPGK i logiem miasta Krosna. Foto: archiwum MPGK

Przebudowa sieci wodociągowej
Konieczna jest również przebudowa sieci wodociągowej. Wynika to ze złego stanu technicznego rurociągów żeliwnych, ich stopnia awaryjności i występowania strat na sieciach. Inwestycja prowadzona wspólnie z pracami przy kanalizacji jest ekonomicznie uzasadniona, obniża koszty prac ziemnych i odtworzenia terenu. Łączna długość przeznaczonej do przebudowy sieci wodociągowej wynosi 1,4 km.

alt
Foto: archiwum MPGK

Unijny projekt
Generalnym wykonawcą robót wyłonionym w ramach nieograniczonego przetargu została firma Krzysztof Machnik Przedsiębiorstwo Budownictwa Inżynieryjnego „MACHNIK”.

Prace, których koszt określono na ponad 6 milionów złotych, mają potrwać do 26 listopada 2012 roku. Zadanie „Rozdział kanalizacji ogólnospławnej w zlewni Lubatówki – II etap wraz z przebudową sieci wodociągowej” wchodzi w zakres projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej miasta Krosna – I Etap”. Wartość projektu to 115.044.886,00 zł., w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 50.071.228,38 zł. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W ramach w/w Projektu w roku 2010 zakończono I etap rozdziału kanalizacji ogólnospławnej w zlewni Lubatówki wraz z przebudową sieci wodociągowej.
O utrudnieniach w związku z prowadzonymi pracami postaramy się informować naszych czytelników na bieżąco.

red. / mpgk
Foto: archiwum MPGK, Łukasz Jaracz

 • autor: red. / mpgk

4 komentarzy

 • gal anonim

  No tak,nasze studzienki i ULiCE a czyje KAMIENICE ???......

  Zgłoś nadużycie gal anonim piątek, 06, kwiecień 2012 00:26 Link do komentarza
 • NIKowiec

  Naprawdę nic nie można zrobić z niegospodarniością????
  Kilometry chodniów są układane apo roku rozpierd... i potem kładzone byle jak!!! NIkt w tym mieście nikt nie myśli??? NIkt nie liczy sie z pieniędzmi????
  GDZIE OPOZYCJA??? Pewnie taka sama cienka jak wszystko w tym mieście. A można to zgłosić np. do NIK!!!
  Nic tylko stąd spierd...ć gdzie jest normalnie....

  Zgłoś nadużycie NIKowiec piątek, 06, kwiecień 2012 00:21 Link do komentarza
 • miszcz kierofnicy

  łał, studzienki z logo, łał...kiedyś miasto miało herb, a teraz logo...

  Zgłoś nadużycie miszcz kierofnicy czwartek, 05, kwiecień 2012 20:52 Link do komentarza
 • Jagus

  Jestem przyzwyczajony.

  Zgłoś nadużycie Jagus czwartek, 05, kwiecień 2012 20:46 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?