KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Pomniejszony Klub Platformy

Na kwietniowej sesji Rada Miasta Krosna naprawiła błąd popełniony w marcu, zmieniając uchwałę o tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć. W marcu przeciwko projektowi uchwały wypowiadali się obecni na sesji nauczyciele. Głosowanie w tej sprawie jest podawane jako jedna z przyczyn wykluczenia radnej Darii Balon z Klubu Platformy Obywatelskiej.

REKLAMA


alt

Nauczanie praktyczne - problem, jak to rozliczyć?
Konflikt powstał wokół uchwały o niezwykle długim tytule: „W sprawie zmiany uchwały w sprawie zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego, zasad udzielania i rozmiaru zniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycielowi pełniącemu stanowisko kierownicze w szkole oraz przyznania zwolnienia od obowiązku realizacji zajęć, tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć niektórych nauczycieli, w tym również nauczycieli szkół zaocznych, nauczycieli w systemie kształcenia na odległość, nauczycieli przedmiotów w różnym wymiarze godzin, pedagogów, psychologów, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, oraz zasad zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w kształceniu zaocznym i w systemie kształcenia na odległość”.

W marcu, na salę obrad przyszło kilku nauczycieli prowadzących zajęcia w szkołach ponadgimnazjalnych. Wszystko ze względu na planowaną zmianę sposobu naliczania obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Nauczyciele obawiali się, że będą zmuszeni pracować dłużej, za te same pieniądze, a do tego grozi im ograniczenie zatrudnienia. W uzasadnieniu uchwały z marca czytamy: „Nowe rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania oraz w sprawie podstawy programowej kształcenia zawodowego, związane z kolejnym etapem reformy edukacji, wprowadzają sztywny limit godzin na kształcenie zawodowe teoretyczne i praktyczne oraz definiują zasady podziału godzin na kształcenie zawodowe teoretyczne i praktyczne w kształceniu modułowym.

Karta Nauczyciela określa pensum dla nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych (18) oraz nauczycieli praktycznej nauki zawodu (22). Ze względu na różne formy i specyfikę zajęć w zawodach, w uchwale proponuje się zróżnicowanie pensum dla nauczycieli prowadzących zajęcia w ramach kształcenia zawodowego praktycznego, nie utożsamiając tego rodzaju zajęć w całym zakresie z praktyczną nauką zawodu”. Podczas dyskusji podkreślano (zarówno ze strony nauczycieli jak i UM), że zajęcia w ramach kształcenia zawodowego praktycznego to nie to samo co „praktyczna nauka zawodu” i nie powinna być rozliczana wg. Pensum 22 godzinnego. W uchwale zaproponowano dla tego „krakowskim targiem” wprowadzenie pensum 20 godzinnego, czemu sprzeciwiali się przedstawiciele nauczycieli.

- Zajęcia praktyczne, to nie jest to samo co praktyczna nauka zawodu – argumentowali nauczyciele.
Wydział Edukacji i prezydent Bronisław Baran argumentowali za to, że podczas konsultacji ze związkami zawodowymi nie było zgłoszonych uwag co do projektu uchwały. Argumenty przedstawione na sesji przyjęto z pewnym zaskoczeniem.

alt

W marcowym głosowaniu radni byli podzieleni (13 „za” i 7 „przeciw”). Za uchwałą głosował cały Klub Samorządowy (11) oraz Wojciech Kolanko (PiS) i Daria Balon (PO). Od głosu wstrzymał się Bogdan Józefowicz (PiS). Pozostali radni PiS (4) i radni PO (3) byli przeciw.

Sprawa powróciła już w kwietniu
Na kwietniowej sesji radni ponownie zajmowali się tym samym tematem. Tym razem nauczycieli nie było na Sali. W uzasadnieniu czytamy: „Zmiana uchwały dotyczy tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć (pensum dydaktycznego) nauczycieli, którzy po 1 września 2012 roku będą prowadzić kształcenie zawodowe praktyczne w zreformowanej szkole ponadgimnazjalnej. Projektowana nowelizacja uchyla przyjętą wcześniej regulację dotyczącą tygodniowego wymiaru godzin zajęć (pensum dydaktycznego) dla tej grupy nauczycieli”.

Podjęta w marcu uchwała była niezgodna z obowiązującymi rozporządzeniami. W uzasadnieniu poinformowano, że sposób rozliczania pensum ma znaleźć się w nowelizacji rozporządzenia MEN. Dlatego konieczna była zmiana uchwały, w sposób, którego nauczyciele zajęcia w ramach kształcenia zawodowego praktycznego oczekiwali już w marcu. Zmiana w uchwale wynika z otrzymanej w międzyczasie wykładni pisemnej. Wiceprezydent Bronisław Baran skrytykował przy tym obniżanie poziomu nauczania w technikach. – Wprowadza się reformę bez kompleksowego obudowania rozporządzeniami – mówił wiceprezydent Baran, zwracając uwagę, że treść pism z ministerstwa wskazuje na „prawną schizofrenię”.

Głosowanie w kwietniu było jednomyślne (20 głosów „za” przy 20 obecnych).

Pomniejszony Klub Platformy
Głosowanie z marca stało się jednym z powodów wykluczenia radnej Darii Balon z Klubu PO. Sama radna podczas kwietniowej sesji nie potwierdzała tej informacji. Przypomniała, że jest członkiem Platformy Obywatelskiej i nadal zasiada w miejscu, gdzie zasiada Klub PO. Zmiany składu w Klubie nie ogłosił też przewodniczący Stanisław Słyś, chociaż nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że został o tym poinformowany pisemnie, zgodnie ze Statutem Miasta.

alt
Piotr Lenik i Daria Balon

Wykluczenie radnej potwierdzają za to: przewodniczący Klubu PO, Piotr Lenik i wiceprzewodniczący, Arkadiusz Opoń. Jeden z nauczycieli proszących o odrzucenie projektu uchwały w marcu, startował wcześniej w wyborach z listy PO – Nie można głosować przeciwko ludziom ze swojej drużyny – tłumaczy przewodniczący Klubu Piotr Lenik. Radni PO podają więcej przykładów głosowania Darii Balon przeciwko własnemu Klubowi i „swoim ludziom”. Tego samego dnia, Daria Balon nie poparła kandydatury Piotra Lenika na przewodniczącego doraźnej komisji ds. zmian statutów (Przepychanki o osiedla). Tak było też w  ubiegłym roku, gdy Rada Miasta wypowiadała się na temat dzierżawy Domu Ludowego w Polance (Polanka - Dom Ludowy w dzierżawę).

Samorząd dzielnicy prosił wtedy by odstąpić od podjęcia uchwały, a Klub PO złożył wniosek o zdjęcie tego punktu. Radna Balon nie poparła wniosku własnego Klubu, a później głosowała „za” dzierżawą Domu Ludowego, czyli przeciw temu, o co prosił przewodniczący Rady Dzielnicy, Sławomir Bęben (który w wyborach startował z listy PO). Obecnie uchwała o dzierżawie Domu Ludowego nie jest realizowana. Prezydent Piotr Przytocki, przychylił się do propozycji samorządu dzielnicy, który szuka innych rozwiązań. To wywołało jednak niezadowolenie i protest części mieszkańców Polanki (Polanka - głosowanie bez sensu). Zdaniem Sławomira Bębna, wynika to z faktu, że do mieszkańców nie dotarła pełna informacja o zamierzeniach Zarządu Dzielnicy, tylko zniekształcone informacje, z drugiej ręki. Prawdopodobnie w najbliższym czasie odbędzie się kolejne spotkanie z mieszkańcami, z udziałem władz miasta, a poświecone wyłącznie tematowi Domu Ludowego.

Piotr Dymiński
Foto:
Piotr Dymiński, archiwum

 • autor: Piotr Dymiński

22 komentarzy

 • avent

  zapomniałes dodać drobnym drukiem :" z Kaczyńskim za kierownicą :-)))) "

  Zgłoś nadużycie avent niedziela, 27, maj 2012 15:50 Link do komentarza
 • Kosteczka

  Niepoważny jesteś. Otwórz oczy. PO to partia, co obiecywała niskie podatki, ma głosować za wysokimi na złośc pisowi? PO to partia podobno obywatelska, ma głosować przeciwko wnioskowi mieszkańców, przeciwko SWOJEMU wnioskowi, żeby zrobić na złość pisowi? A zresztą widać, zę prezydent sie dogadał z Bembnem i nie ma dzierżawy, czyli ci co głosowali przeciwko wnioskowi platformy nie mieli racji!
  A wiesz co, słyszałem ostatnio, ze pis jest przeciwko uderzaniu samochodem w ścianę, na dużej prędkości...co Ty teraz biedny z tym zrobisz?

  Zgłoś nadużycie Kosteczka sobota, 26, maj 2012 12:40 Link do komentarza
 • avent

  c.d. patrz przykład Kwieciński

  Zgłoś nadużycie avent piątek, 25, maj 2012 21:13 Link do komentarza
 • avent

  jaki człowiek PO ?? hehehe myslisz że kazdy kto startuje z listy PO to już jest członkiem PO. Musisz się jeszcze wiele nauczyć i dowiedzieć, bo ktos ci ładne bajki sprzedaje. Otwórz oczy szereko zeby zobaczyć 3-ech z PO którzy ustawiają się razem z PIS

  Zgłoś nadużycie avent piątek, 25, maj 2012 21:06 Link do komentarza
 • Kosteczka

  Głosowanie dotyczyło nauczycieli i teraz czytaj uważnie: "Jeden z nauczycieli proszących o odrzucenie projektu uchwały w marcu, startował wcześniej w wyborach z listy PO", radna B. zagłosowała przeciwko człowiekowi platformy, a nie przeciwko PiS. Trzej panowie z PO poparli wniosek człowieka związanego z PO, a nie PiS.

  Zgłoś nadużycie Kosteczka piątek, 25, maj 2012 11:48 Link do komentarza
 • avent

  Łokietku Balonowa głosowała przeciwko PIS, a trzej panowie z PO razem z PIS :-)

  Zgłoś nadużycie avent piątek, 25, maj 2012 02:52 Link do komentarza
 • Łokietek

  Pan Kolanko po prostu głosował przeciwko PO, to wskazane jak się jest w pisie, ale dlaczego Balonwa głosowała przeciwko PO, to już trudno zrozumieć.

  Zgłoś nadużycie Łokietek wtorek, 22, maj 2012 14:01 Link do komentarza
 • Lomi

  Trudno być entuzjastą działalności Pani Radnej Balon, bo ta działalność od roku 2006 jest praktycznie znikoma, żeby nie powiedzieć żadna.
  Ale powód, dla którego została rzekomo wyrzucona, jest kabaretowy - podobnie jak kabaretowa jest działalność trzech panów z PO w Radzie Miasta :) A faktycznie poszło chyba o to, że ośmieliła się nie poprzeć kandydatury Pana Lenika.
  Strat, tak dla PO, jak i dla Pani Radnej niewielkie :)

  Zgłoś nadużycie Lomi poniedziałek, 14, maj 2012 21:08 Link do komentarza
 • Halinar

  Skoro Pani Radna została wykluczona z PO to gdzie się przyłączy? Do PiS czy SK? Czy trwają jakieś negocjacje?

  A może stworzy swój własny klub.
  Tak na marginesie - ilu minimum członków musi liczć klub? Czyżby nie trzy? Jeśli tak to panowie z PO uważajcie - głosujcie tak jak każą i bo i Was wykluczą i nie będzie klubu PO w Radzie Miasta.

  A zresztą wg mnie to i w rządzie po najbliższych wyborach PO nie będzie rządzić.

  Zgłoś nadużycie Halinar poniedziałek, 14, maj 2012 19:26 Link do komentarza
 • Halinar

  W powyższym artykule jest napisane, że Pan Radny Kolanko głosował inaczej niż swój klub. Czy w związku z powyższym klub PiS też zostanie pomniejszony?

  Zgłoś nadużycie Halinar poniedziałek, 14, maj 2012 19:21 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?