KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Praca warta zachodu

W środę, 23 maja br., w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie odbyło się spotkanie ze studentami, nt. wyjazdów i podejmowania pracy za granicą. Prowadzący wykład podkreślali, jak uniknąć problemów podczas przebywania w innych krajach.

REKLAMASpotkanie informacyjne zostało zorganizowane w ramach kampanii „Praca warta zachodu”. Studenci mogli wysłuchać wskazówek przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Krośnie nt. bezpieczeństwa i zagrożeń związanych z wyjazdami zarówno zarobkowymi,  jak i turystycznymi. Dzięki doradcy Wojewódzkiego Urzędu Pracy, młodzież dowiedziała się w jaki sposób szukać pracy za granicą, natomiast przedstawiciel Urzędu Skarbowego poinformował, jak bez problemu rozliczyć się z fiskusem.

alt

Policjanci podkreślali, jak ważne jest przygotowanie się do wyjazdu. Zaznaczali, że należy chociaż trochę poznać zasady panujące w kraju, do którego zmierzamy, mowa tu o normach i zakazach wobec osób przebywających w miejscach publicznych, a także przepisy drogowe czy meldunkowe.

Warto wiedzieć jak skontaktować się z polskim konsulatem, jakie są numery telefonów alarmowych oraz numery usługi Poland direct, pozwalającej w trudnych sytuacjach skontaktować się z dowolnym telefonem stacjonarnym w Polsce na koszt odbiorcy. – mówi Marek Cecuła, rzecznik krośnieńskiej policji. Należy pamiętać o natychmiastowym zastrzeganiu utraconych dokumentów, a przed wyjazdem zrobić sobie ich kserokopie. Na wypadek kradzieży lub awarii komórki nie zaszkodzi też zapisać na oddzielnej kartce ważnych numerów telefonów.- dodaje.
 
Podejmując pracę za granicą, warto poszukać informacji znajdujących się na oficjalnych stronach instytucji specjalizujących się w pośrednictwie pracy zagranicznej, jak np. Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie.
 
Podczas spotkania policjanci poruszyli również kwestie zagrożeń związanych z handlem ludźmi i wykorzystywaniem pracowników do pracy niewolniczej. Wiele cennych informacji na ten temat można znaleźć na stronie współpracującej z Policją Fundacji La Strada.

red.
Fot. archiwum pwsz

  • autor: red.

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?