Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Ciepłownia Łężańska opalana biomasą

Unijne dofinansowanie w wysokości 11,5 mln zł zdobyło Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej - Krośnieński Holding Komunalny na inwestycję w Ciepłowni Łężańska. Projekt łącznie szacowany na około 40 mln złotych będzie polegać na budowie elektrociepłowni opalanej biomasą.

REKLAMA
W Polsce takich instalacji jest zaledwie kilka, na Podkarpaciu krośnieńska będzie drugą. Źródłem energii, obok dotychczas wykorzystywanego węgla będą tam odpady drewna.

alt

MPGK – Krośnieński Holding Komunalny podpisało w dniu 26 kwietnia 2012 roku w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie umowę o dofinansowanie projektu budowy elektrociepłowni opalanej biomasą. W ten sposób trwające dwa lata starania o dodatkowe środki zakończyły się powodzeniem. Uzyskane dofinansowanie sięga nieco ponad 11,5 mln zł.

Środki te pozwolą na realizację potężnej, bo szacowanej na blisko 41 mln zł (brutto) inwestycji w ciepłowni. Projekt realizowany jest także w oparciu o pożyczkę z NFOŚiGW w Warszawie w wysokości blisko 12,4 mln zł. Trzecim elementem finansowania inwestycji jest zaciągnięty przez spółkę kredyt komercyjny, który opiewa na kwotę 9 mln - służy do pokrycia wkładu własnego inwestycji.

alt

- Bardzo cieszymy się z uzyskanej dotacji, gdyż z jednej strony bez wątpienia poprawia naszą sytuację finansową,  a z drugiej jest potwierdzeniem że nasza inwestycja wpisuje się bardzo dobrze w politykę energetyczną Unii Europejskiej – powiedział Janusz Fic, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej – Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Same prace w ciepłowni ruszyły już w połowie ubiegłego roku. Modernizacja polega na budowie tzw. bloku kogeneracyjnego - inwestycja przewiduje wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej przy wykorzystaniu tzw. technologii ORC (Organic Rankine Cycle).

- Kogeneracja oznacza skojarzenie – jednoczesną produkcję ciepła na potrzeby miejskiego systemu cieplnego i ''zielonej'' energii elektrycznej – wyjaśnia Janusz Fic.

alt

Technicznie projekt polega na budowie nowego budynku elektrociepłowni, w którym zainstalowany zostanie nowy blok kogeneracyjny z turbogeneratorem ORC, zasilany kotłem opalanym biomasą. Zostanie także wybudowana wiata magazynowa paliwa oraz zakupiony niezbędny sprzęt i wyposażenie do transportu i rozdrabniania biomasy. Ponadto przewiduje się budowę instalacji wyprowadzania mocy cieplnej oraz instalacji układu wyprowadzania mocy elektrycznej.

Obecnie ciepło wytwarzane jest w wyniku spalania węgla, a potem za pomocą pomp tłoczone do sieci ciepłowniczej – tak trafia do mieszkań odbiorców. Stamtąd rurą powrotną wraca do zakładu. W wyniku modernizacji zakładu, obok kotłów węglowych, podstawowym źródłem energii będzie kocioł na biomasę, wykorzystujący jako paliwo pozostałości z zakładów drzewnych w regionie: zrębki drewna, zrzynki, trociny.

W ten sposób MGPK w Krośnie chce zagospodarować lokalny rynek biomasy. – Na chwilę obecną biomasa z naszego regionu w większości trafia do odległych elektrowni, a transport jest znaczącym kosztem w cenie tego paliwa – mówi Janusz Fic. Szacuje się, że rocznie zakład w Krośnie będzie zużywał około 20 tys. ton biomasy. W ciągu godziny spali średnio 3 tony tego surowca.

alt

W tej sytuacji zużycie węgla znacznie się zmniejszy. – na chwilę obecną zużywamy rocznie ok. 15 tys. ton miału węglowego. Po uruchomieniu nowej instalacji miał węglowy będzie nadal przez nas używany w sezonie grzewczym ale jego zużycie zostanie ograniczone do około 6 tys. ton – podkreśla prezes MPGK. Nie zmieni się ilość produkowanej i sprzedawanej energii cieplnej, ale pojawi się nowy produkt - energia elektryczna. Będzie wykorzystana na potrzeby zakładu, nadwyżki zostaną sprzedane do sieci energetycznej.

Modernizacja ciepłowni wynika z konieczności odchodzenia od paliw kopalnych na rzecz paliw odnawialnych. Ponadto nowe instalacje będą musiały spełnić zaostrzone normy emisji gazów. Jednoczesna produkcja ciepła i energii jest też bardziej opłacalna.

Prace rozruchowe nowej instalacji planowane są na listopad. Oddanie do użytku całości inwestycji nastąpi końcem roku.

- Realizacja tej inwestycji nie powinna wpłynąć na wzrost cen za ciepło. Pomimo tego, że skala inwestycji jest znaczna to jednak po jej zakończeniu znacząco wzrosną również nasze przychody. Pojawi się bowiem  nowy produkt energia elektryczna. Spółka otrzyma również zielone certyfikaty z tytułu produkcji energii z paliwa odnawialnego. Oszczędności z kolei pojawią się na uprawnieniach do emisji dwutlenku węgla. Przy produkcji energii z biomasy Spółka nie będzie potrzebowała bowiem uprawnień do emisji tego gazu.  Ostateczna cena za ciepło uzależniona będzie jednak od ceny paliwa tj. miału węglowego i biomasy – powiedział prezes MPGK.

Projekt pn. „Blok kogeneracyjny ciepła (6,8 MWt) i energii elektrycznej (1,225MWe) opalany biomasą w ciepłowni Łężańska w Krośnie” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

(mpgk)

  • autor: (mpgk)

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj