KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Debata zdrowotna – "Walka z nowotworem prostaty w Województwie Podkarpackim"

Co roku na Podkarpaciu lekarze wykrywają ponad pól tysiąca przypadków nowotworu prostaty. „Umiemy coraz wcześniej i lepiej rozpoznawać nowotwór gruczołu krokowego. Wiemy jak coraz bardziej skutecznie go leczyć. Mamy do tego bardzo nowoczesne urządzenia. Bardzo wiele zależy jednak od świadomości mężczyzn narażonych na zachorowanie" – mówił w czasie debaty poświęconej walce z nowotworem prostaty Konsultant Wojewódzki ds. Urologii lek. med. Dariusz Sobieraj.

REKLAMA


alt

Debata odbyła się 27 czerwca 2012 roku w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Jej organizatorem była Fundacja „Wygrajmy zdrowie", która promuje w całej Polsce kampanię edukacyjną poświęconą rakowi prostaty zatytułowaną „Prostata na lata".
W konferencji uczestniczyli specjaliści z dziedziny urologii, onkologii, radiologii oraz innych specjalizacji medycznych i ochrony zdrowia oraz przedstawiciele mediów.

alt

Konsultant Wojewódzki ds. Urologii lek. med. Dariusz Sobieraj przedstawił prezentację poświęconą epidemiologii zachorowań i zgonów na nowotwory złośliwe gruczołu krokowego. W debacie na temat specyfiki profilaktyki i leczenia raka prostaty głos zabrali także: lek. med. Damian Sikorski – specjalista radioterapeuta – onkolog z Podkarpackiego Centrum Onkologii w Rzeszowie, dr n. med. Janusz Rolski specjalista onkolog kliniczny, radioterapeuta z Podkarpackiego Centrum Onkologii w Rzeszowie oraz lek. med. Robert Miazga – Konsultant Wojewódzki ds. Medycyny Rodzinnej. Wiele uwagi poświecono zachowaniom prozdrowotnym, które mogą zapobiegać chorobie.

alt

Celem debaty było przede wszystkim zwrócenia uwagi i poszukiwanie najlepszych rozwiązań na wczesne wykrywanie i realną walkę z nowotworem prostaty w Województwie Podkarpackim. Z danych zawartych w raporcie Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2009 roku rak gruczołu krokowego był drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym, na który zapadali mężczyźni w Polsce. Na Podkarpaciu co roku wykrywa się raka prostaty u około 520 mężczyzn.

W 85% przypadków choroba ujawnia się po 65 roku życia. Wyleczalność chorób nowotworowych systematycznie wzrasta, ale nadal w największym stopniu zależy od tego, jak wcześnie są one wykrywane. Im większe zainteresowanie pacjentów badaniami profilaktycznymi i kontrolnymi, tym mniejsza umieralność z powodu nowotworu. Stąd potrzeba jak najszerszej kampanii społecznej, która przełamie tabu związane z tematyką raka gruczołu krokowego.

Aleksandra Gorzelak-Nieduży (umwp)

  • autor: Aleksandra Gorzelak-Nieduży (umwp)

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?