KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Świet(l)ne atrakcje

Już w najbliższą niedzielę (29 lipca) czekają nas liczne atrakcje związane z obchodami kolejnej rocznicy zapalenia pierwszej lampy naftowej przez Ignacego Łukasiewicza. W bogaty program uroczystości włączyło się wiele firm i instytucji. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

REKLAMA


 alt

9.00 Rajd Szlakiem Kiwonów
O godzinie 9.00 sprzed budynku RCKP (Kolejowa 1) ruszy Rajd Pieszy Szlakiem Krośnieńskich Kiwonów. Odkrywamy zapomniane zabytki krośnieńskie. Rajd zajmie około 4 godzin. Prosimy o zabranie wygodnego obuwia i odpowiedniego stroju. Rajd prowadzi przewodnik Piotr Fiejdasz.

alt

Od godziny 10.00 Zwiedzanie Muzeum w Bóbrce – bezpłatny transport z Krosna, wstęp wolny
Bezpłatny transport do Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce zorganizowały ZRG Krosno sp. z o.o. i NAFTOMET. Świet(l)ne busy będą odjeżdżały z przystanków:
Krosno – przystanek przy pomniku Ig. Łukasiewicza, od 10.00 do 16.00 co godzinę.
Bóbrka – przystanek przy Muzeum, od 11.00 do 17.00 co godzinę.
W czasie Świet(l)nego Miasta wstęp do skansenu w Bóbrce będzie również bezpłatny.

Zwiedzanie Wieży Portiusa, od 10.00 do 14.00 oraz od 19.00 do 22.00
38-metrowa dzwonnica krośnieńskiej Fary jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków na starówce. Baniastą kopułę widać z daleka. Ale to, co najciekawsze, znajduje się w środku. Są tam trzy dzwony: Urban, Jan i Maria. Zostały odlane w 1639 roku na zlecenie Wojciecha Portiusa, Szkota mieszkającego w Krośnie, który wzbogacił się na handlu węgierskim winem. Największy z krośnieńskich dzwonów Urban waży około 5 ton i w obwodzie ma 490 cm. Jest trzecim co do wielkości historycznym dzwonem w Polsce. Większe od niego są: dzwon Zygmunta oraz Tuba Dei w Toruniu.

alt

14.00 - 18.00 - Pokaz optyki, Piwnica PodCieniami  "Co to światło wyprawia?"
Optyka od innej, niespotykanej strony.
Doświadczenia prowadzą pracownicy naukowi Politechniki Rzeszowskiej.

Ze względu na ograniczoną ilośc miejsc prosimy o odbieranie wejściówek w w sekretariacie RCKP, ul. Kolejowa 1.

11.15 - POKAZ POWERISER POLSKA TEAM
 
Człowieka od zawsze fascynowało skakanie i zmagania z grawitacją. Skakanie z samolotów, mostów, budynków, czy choćby skakanie na skakance i na trampolinie w ogrodzie. Stan nieważkości przyciąga ludzi bardziej niż sama grawitacja. Dzięki Poweriser wysokie skakanie jest możliwe niemalże wszędzie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Poweriser to sport stosunkowo łatwy do opanowania, bardzo efektywny, jednocześnie widowiskowy i szalenie przyjemny.

alt

11.30 – Akademia Pana Ignacego – blok zabaw rodzinnych
Blok zabaw rodzinnych, konkursy i zabawy. Widowisko oparte na wierszach Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, którego narratorem jest sam Ignaś Łukaszewicz.

17.00 – Koncert zespołu Euro Band Blues
Muzyka EBB jest inspirowana twórczością amerykańskiego zespołu "The Blues Brothers", nie będąc jednak jego kopią. EBB posiada własną stylistykę, autorskie kompozycje i aranżacje.
Zespół muzyczny Euro Band Blues funkcjonuje jako grupa rythm,n,bluesowa od kwietnia 2010 roku.  Powstał po reorganizacji istniejącego w latach 2007 - 2009 zespołu Euro Band, działającego pod patronatem Instytutu Integracji Europejskiej w Rzeszowie, a mającym na celu promocję młodych talentów.

19.00 Uroczystość nazwania mostu przy ul. Niepodległości imieniem Karola Klobassy –Zrenckiego.
W 1854 roku Karol Klobassa Ritter von Zrencki wyraził zgodę na rozpoczęcie kopania szybów naftowych i wydobycia ropy w Bóbrce. Wraz z Tytusem Trzecieskim, właścicielem Polanki, i Ignacym Łukasiewiczem stworzył spółkę, którą można nazwać pierwszym na świecie koncernem naftowym. Ufundował stworzenie szkoły w Zręcinie, Bóbrce i Skołyszynie, kaplicy cmentarnej i kościoła w Zręcinie. Dzięki niemu powstało wiele dróg i mostów w Krośnie. Został honorowym obywatelem Krosna. Był również jednym z założycieli w 1877 roku Krajowego Towarzystwa Naftowego, pierwszej organizacji społecznej, do 1881 roku pod nazwą Towarzystwo dla Opieki i Rozwoju Przemysłu i Górnictwa Naftowego w Galicji (Most „korczyński” - Karola Klobassy–Zrenckiego).

alt

19.00 – Koncert zespołu  WOLNA GRUPA BUKOWINA
"Bukowina", "Majster Bieda", "Sielanka o domu", "Wczoraj wieczorem naprawdę" od lat stanowią żelazny repertuar biwakowych spotkań. Atutem zespołu są pisane bez natrętnego patosu teksty, interesujące aranżacje oraz świetnie uzupełniające się męskie i żeńskie wokale.

20.30 – Spotkanie mieszkańców Krosna pod pomnikiem Ignacego Łukasiewicza
Tradycyjne zapalenie lampy naftowej na pomniku Ignacego Łukasiewicza.

21.00 – Spektakl warsztatowy „Teatr na bruku” - dziedziniec  PWSZ ul. Kazimierza  Wielkiego
W dniach 18 -29 lipca 2012 w RCKP organizowane są warsztaty teatralne pn. „TEATR NA BRUKU”.  Warsztaty zakończy pokaz premierowego spektaklu pod tytułem…  twórcy nie chcą nam tego zdradzić. To ma być niespodzianka dla widzów.

alt

21.45 – Rozświetlenie nocy – happening artystyczny z udziałem mieszkańców Krosna
Pod sceną na krośnieńskim rynku odbędzie się wspólne puszczanie lampionów. Przez cały tydzień, w dniach od 23 do 27 lipca, wielobarwne lampiony będzie można odebrać w biurze Why Not HOLIDAYS na krośnieńskim Rynku. - Lampion może otrzymać każdy – mieszkaniec miasta, turysta czy przypadkowy przechodzień. Aby włączyć się w wspólne rozświetlanie nieba nad Krosnem, zapraszamy do odebrania lampionu w naszym biurze przy ul. Piłsudskiego 1 – mówi Diana Załoga, dyrektor biura podróży Why Not HOLIDAYS. – W kulturze i tradycji Dalekiego Wschodu puszczanie lampionów ma pomóc szczęściu i spełnieniu marzeń. Pewne jest, że widok rozświetlonego lampionami nocnego nieba zapiera dech w piersiach. Warto więc wziąć udział w tej niecodziennej imprezie – mówi dyrektor Why Not HOLIDAYS.

22.00 – Projekcja 3D MAPPING dziedziniec Centrum Dziedzictwa Szkła
Pokazy 3D mappingu przebojem opanowały branżę rozrywkową. To multimedialny hit wykorzystywany na imprezach na całym świecie. W Krośnie miał swoją premierę 2 czerwca 2012 podczas uroczystości Lokacji Krosna Miasta Szkła.

22.15 - Spotkanie z podróżnikiem Tomaszem Nowotarskim
„Morskie podróże żaglowcem S/Y „Fryderyk Chopin” w siedzibie Grupy Why Not TRAVEL. W krośnieńskim biurze Grupy Why Not TRAVEL przy ul. Piłsudskiego 1 przez cały dzień będzie można oglądać wystawę zdjęć  „Świet(l)ne miejsca”. Na fotografiach zobaczymy niesamowicie oświetlone miejsca, takie jak: wieża Eiffla, Bridge Tower, Los Angeles, a także krajobrazy z grą świateł, zorzą polarną, wschodem i zachodem słońca. Wystawa nawiązywać będzie do motywu światła w różnych zakątkach świata.

alt

W tym samym czasie w CDS
22.15 – Akustyczne Krosno – koncert gitarowy
Pracownia główna CDS (poziom -4) – cena 9 zł

Happy Hours w CDS
20.00-21.30 - 20.00-21.30 – „Happy Hours” – zwiedzanie obiektu za 50% ceny (wejście do godz. 21.30).

Świet(l)na Ciuchcia

Ciuchcia z Centrum Dziedzictwa Szkła będzie obwozić zwiedzających po zlokalizowanych w różnych częściach miasta przystankach, związanych ze światłem i przemysłem naftowym.

alt

Przystanek „NAFTÓWKA” 10.00 - 16.00
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 ul. Bohaterów Westerplatte 20

 • wystawa lamp naftowych, destylatów ropy, urządzeń naftowych
 • wykład „Tajemniczy gaz w łupkach
 • wejście na strzelnicę szkoły
 • zawody o Puchar Dyrektora w kategoriach junior i senior

Przystanek „KOPERNIK” od 10.00
I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika ul. Piotra Skargi 2

 • zwiedzanie obserwatorium
 • prezentacje astronomiczne
 • obserwacje nieba
 • plenerowe planetarium 10.00 – 18.00

Pod kopułą planetarium każdy z widzów będzie miał wspaniałą możliwość poznania piękna kosmosu. Seanse astronomiczne polegają na wyświetlaniu cyfrowego obrazu nieba wewnątrz przenośnej kopuły, na sklepieniu o powierzchni 56m². Jest to niezwykle ciekawa forma poznania nocnego nieba i otaczających nas zjawisk astronomicznych. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych programów symulacji nieba mamy możliwość ukazać nie tylko nieboskłon, jaki widać nad naszymi głowami, ale także jego wygląd z odległych zakątków kosmosu.

Ze względu na ograniczoną ilośc miejsc prosimy o odbieranie wejściówek w w sekretariacie RCKP, ul. Kolejowa 1.

Przystanek „RYNEK”  od 10.00

 • pokaz sprzętu górnictwa naftowego 
 • prezentacja firm grupy kapitałowej PGNIG

Przystanek „PWSZ”  10.00 – 18.00

alt

Dziedziniec Biblioteki, Rynek 1

 • zakamarki biblioteki – odkrywanie niedostępnych miejsc
 • kiermasz uczelnianych publikacji

Dziedziniec przy ul. Kazimierza Wielkiego 4

 • fascynująca fizyka
 • jak pielęgnować zdrowie?
 • bataty i jeleniowate – sekrety uprawy i hodowli

pd/umk
Fot.  Piotr Dymiński, rckp, pwsz, poweriser.pl, bobrka.pl

 • autor: Piotr Dymiński

5 komentarzy

 • Kasilka

  A ja byłam dzisiaj w biurze why Not Travel na rynku i odebrałam lampiona. Bede na pewno w niedziele:)

  Zgłoś nadużycie Kasilka środa, 25, lipiec 2012 18:27 Link do komentarza
 • Ździsław Męczek

  Nie ma pracy i nie ma pieniędzy. I ludzie wyjeżdżają z kraju. Drogi dziurawe. A te imprezy to za pieniądze a pieniędzy ludzie nie mają i będą się tylko oblizywać jak bogaci będą co jedli. Drogi dziurawe, po co komu te imprezy lepi by mieszkania dali ubogim albo pieniędzy by dali bo nie ma.

  Zgłoś nadużycie Ździsław Męczek środa, 25, lipiec 2012 17:13 Link do komentarza
 • Marcin755

  No coś się będzie działo na tym naszym choc niektóre punkty programu kuriozalne..
  "- zakamarki biblioteki – odkrywanie niedostępnych miejsc" LOL

  Zgłoś nadużycie Marcin755 środa, 25, lipiec 2012 13:02 Link do komentarza
 • Misio z zoo

  Super, bedzie festyn!!

  Zgłoś nadużycie Misio z zoo środa, 25, lipiec 2012 11:50 Link do komentarza
 • Jagus

  Wszystko świet(l)ne :)

  Zgłoś nadużycie Jagus wtorek, 24, lipiec 2012 19:16 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?