Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl

Kocia wścieklizna na Żeromskiego

Na terenie Krosna potwierdzono kolejny przypadek wścieklizny u domowego kota, tym razem na posesji przy ul. Żeromskiego. Pierwszy koci przypadek wścieklizny wystąpił początkiem listopada, wtedy również wściekliznę rozpoznano u krów w gm. Chorkówka. W tym roku hospitalizowano już dwie osoby, kilkadziesiąt poddano szczepieniom.

REKLAMAWścieklizna jest chorobą śmiertelną i praktycznie nieuleczalną, dlatego leki uodparniające trzeba podać zanim pojawią się objawy choroby.

alt

W celu ograniczenia ryzyka zagrożenia epizootycznego związanego z szerzeniem się choroby zakaźnej należy przestrzegać określonych zasad:
1. Przestrzegać obowiązkowych szczepień psów przeciwko wściekliźnie. Zgodnie z art. 56 ust. 2 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od ukończenia przez psa 3 miesiąca życia a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Zgodnie z art. 85 ust 1a w/w ustawy kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie podlega karze grzywny.

2. Trzymać zwierzęta domowe pod ścisłą kontrolą i ograniczyć ewentualny kontakt z dzikimi zwierzętami, które mogą stanowić potencjalny rezerwuar wirusa wścieklizny.

3. Zachować szczególną ostrożność w kontaktach ze zwierzętami bezdomnymi wykazującymi atypowe zachowanie.

4. Zachować szczególną ostrożność, podczas wypoczynku na świeżym powietrzu, wycieczek do lasu, obozów i przebywania na terenach gdzie są dzikie zwierzęta.

5. W przypadku pokąsania, podrapania lub innego kontaktu ze zwierzęciem podejrzanym o wściekliznę rany, zadrapania oraz miejsca zanieczyszczone śliną należy niezwłocznie dokładnie umyć ciepłą wodą z mydłem oraz zgłosić się do najbliższej placówki służby zdrowia. Zbagatelizowanie kontaktu ze zwierzęciem chorym lub podejrzanym o wściekliznę- niezgłoszenie się do lekarza grozi nieuchronną śmiercią.

6. O każdym przypadku podejrzenia wścieklizny u zwierząt należy niezwłocznie poinformować Powiatowego Lekarza Weterynarii w Krośnie tel. 43 696 11 lub najbliższą placówkę weterynaryjną.

(red.)

  • autor: red.

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj