KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


Był nietrzeźwy. Chciał zdawać na prawo jazdy

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

35-latek chciał zdawać egzamin na prawo jazdy, był nietrzeźwy. Teraz grozi mu grzywna lub kara aresztu.

REKLAMA


Do niecodziennego zdarzenia doszło we wtorek, 8 marca w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Krośnie. 35-letni mężczyzna, mieszkaniec Beska miał przystąpić do egzaminu praktycznego na prawo jazdy kategorii "B".

Egzaminator zauważył, że mężczyzna może być pod wpływem alkoholu. Przerwał egzamin i wezwał policyjny patrol. - Funkcjonariusze na placu manewrowym przebadali mężczyznę na zawartość alkoholu w organizmie i potwierdzili, że kandydat na kierowcę pił wcześniej alkohol. Wynik wskazał 0,22 promila alkoholu. 35-latek z Beska dopuścił się wykroczenia i nie został dopuszczony do dalszej części egzaminu - informuje KMP Krosno.

Sprawa trafi do sądu. Niedoszłemu kierowcy grozi grzywna lub kara aresztu. W gestii sądu pozostanie orzeczenie o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych.

mg

 • autor: mg

3 komentarzy

 • gość

  No tak, tylko że usiłowanie z art. 87 kw jest niekaralne.

  Zgłoś nadużycie gość niedziela, 20, marzec 2016 19:32 Link do komentarza
 • kierowca

  Podejrzewam , że był wczorajszy i dlatego opary były wyczuwalne .

  Zgłoś nadużycie kierowca czwartek, 10, marzec 2016 07:09 Link do komentarza
 • Znąjący temat

  Jakkolwiek nie podlega dyskusji, że prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości w każdym miejscu winno budzić sprzeciw, również prowadzenie na tzw. terenach prywatnych, placach manewrowych, to wykroczenie polegające na prowadzeniu pojazdu w stanie po użyciu alkoholu, stypizowane w art. 87§1 k.w. może być popełnione nie w każdym miejscu, a jedynie w tym miejscu, gdzie odbywa się ruch lądowy.
  Jak wskazuje się w doktrynie i orzecznictwie ruchem lądowym jest ruch na drogach publicznych, w strefach zamieszkania, jak również ruch w miejscach ogólniedostępnych dla powszechnego użytku. Do miejsc dostępnych dla ruchu pojazdów nie mogą natomiast zostać zaliczone miejsca, w których nie odbywa się ruch ogólnodostępny, a jedynie w danym miejscu dopuszczone jest do ruchu wąskie grono osób. Za takie miejsce nie może być uznane miejsce placu manewrowego

  § 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,
  podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.
  § 1a. Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.
  § 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1,
  podlega karze aresztu do 14 dni albo karze grzywny.
  § 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

  Zgodnie z art. 5 k.w. w zw. z art.87§1 k.w. wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu można popełnić zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie. Oznacza to, że za wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu odpowiada także ten kierujący pojazdem, który choć nie wiedział, że znajduje się pod wpływem alkoholu, to powinien przewidywać, że stężenie alkoholu w jego organizmie wynosi co najmniej 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.
  § 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1a lub 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż określone w § 1.

  Zgłoś nadużycie Znąjący temat środa, 09, marzec 2016 19:45 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?