Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Błąd pilota przyczyną katastrofy? Zginęły dwie osoby

Błąd pilota przyczyną katastrofy? Zginęły dwie osoby Fot. KrosnoCity.pl

Znane są wstępne ustalenia w spawie katastrofy lotniczej, do której doszło 4 września pod Krosnem. Według wstępnego raportu Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych przyczyną wypadku było "przeciągnięcie samolotu w trakcie wykonywania zakrętu ze znacznym przechyleniem na małej wysokości".

REKLAMA


W niedzielę, 4 września, po godzinie 17 prywatna awionetka Vans RV-6A rozbiła się pod Krosnem. Na jej pokładzie znajdował się 48-letni pilot pochodzący z Jasła oraz 33-letni mieszkaniec Krosna. Obaj zginęli.

O wypadku informowaliśmy w KrosnoCity.pl:
- Pod Krosnem rozbiła się awionetka. Dwie osoby nie żyją,
- Samolot uderzył o ziemię, stanął w ogniu. Nagranie z wieży kontroli ruchu w Krośnie.

14 września Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych opublikowała raport wstępny dotyczący wypadku samolotu. W raporcie wskazano, że przyczyną wypadku było "przeciągnięcie samolotu w trakcie wykonywania zakrętu ze znacznym przechyleniem na małej wysokości".

W raporcie Państwowej Komisji Badań Wypadków Lotniczych czytamy:

W dniu 04.09.2016 roku na lotnisko w Krośnie (EPKR) przybył pilot - właściciel samolotu VENS RV-6A (zwany dalej pilotem). Około godziny 16:50 udał się na wieżę, gdzie rozmawiał z przebywającym tam instruktorem i zgłosił mu zamiar wykonania lotów. Warunki pogodowe były trudne ze względu na wiejący z południa mocny wiatr powodujący duże turbulencje. Po zakończeniu rozmowy pilot udał się do hangaru przygotować samolot do lotu.

Około godziny 17:03 pilot zgłosił uruchomienie silnika i kołowanie do pasa startowego 016. Po starcie samolot skierował się na południe od lotniska. Po trzech minutach lotu w trakcie wykonywania zakrętu samolot został przeciągnięty i wchodzi w autorotację.

Najprawdopodobniej autorotacja została zahamowana i w konfiguracji przepadnięcia samolot zderzył się z ziemią - na miejscu nie stwierdzono śladów przemieszczenia się samolotu po uderzeniu w ziemię.

W wyniku zderzenia pilot i podróżny ponieśli śmierć na miejscu a samolot zapalił się i uległ całkowitemu zniszczeniu.

pd

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj