KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Mapa zagrożeń potwierdza ustalenia Policji

Większość zgłoszeń na policyjnej mapie zagrożeń na naszym terenie nie została potwierdzona. Policjanci z Krosna twierdzą jednak, że to dobre narzędzie do współpracy z obywatelami. Zwracają się do mieszkańców o zaznaczanie miejsc niebezpiecznych.

REKLAMA


- "Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa" to innowacyjne narzędzie, które umożliwi mieszkańcom przekazywanie Policji informacji o miejscach i zdarzeniach, które mają wpływ na poczucie bezpieczeństwa. Od dziś mieszkańcy Podkarpacia za pośrednictwem aplikacji będą mogli informować Policję o miejscach i zdarzeniach, które wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa - zapowiadano uruchamiając "Mapę zagrożeń".

O tym, że mapa działa w Krośnie informowaliśmy tutaj: Policja: internetowa mapa zagrożeń już działa 

Korzystanie z aplikacji jest proste, zaprojektowane tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie, każdy mógł się nią posługiwać.

Aby zgłosić zagrożenie, należy wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej, miejskiej lub powiatowej Policji. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Pomocą służą także funkcjonariusze. Zgłoszenie trafi do policjantów odpowiedniej komórki. Zebrane informacje pozwolą na jeszcze lepszą dyslokację służb, aby uniknąć w przyszłości ponownego zgłaszania tego samego typu zagrożeń w tym samym miejscu.

Jak sprawdza się to narzędzie? O to zapytaliśmy policjantów podczas podsumowania ich pracy w 2016 roku. 

Policjanci podkreślają, że mapa zagrożeń nie służy do zgłaszania interwencji, to jest narzędzie do wskazywania rejonu, gdzie występują określone zagrożenia.

Na naszym terenie policjanci odnotowali już 638 zgłoszeń, z czego 101 potwierdzono. Czy to dużo? Część zgłoszeń z pewnością było żartami. Kolejne dotyczyły nieraz np. picia alkoholu na prywatnych posesjach. - Na swoim terenie wolno spożywać alkohol - policjanci wyjaśniają, dlaczego część zgłoszeń uznano za niepotwierdzone.

Inaczej było ze zgłoszeniami przekraczania prędkości przez kierowców. Nie w każdym miejscu możliwy jest pomiar, a tam, gdzie policjanci przeprowadzają pomiary, często nie udaje się potwierdzić zagrożenia.

- Poczucie prędkości jest subiektywne, czasami może komuś się wydaje, że samochody poruszają się niezgodnie z przepisami - policjanci podają jedną z możliwych przyczyn nie potwierdzonych zgłoszeń. Inną może być fakt, że sama obecność radiowozu sprawia, że kierowcy zdejmują nogę z gazu.


Kliknij w obrazek powyżej, by przejść do mapy zagrożeń...

Mapa zagrożeń to element współpracy z mieszkańcami. Policjanci sprawdzają zgłoszenia. Krosno nie jest dużym miastem i mapa w zasadzie potwierdziła wcześniejsze ustalenia policjantów, co oznacza, że mają całkiem dobre rozeznanie w tym, gdzie i jakie występują zagrożenia.

pd

 • autor: pd

3 komentarzy

 • m..

  a mnie wydaje się, że ludzie nie rozumieją założenia, dla którego została taka "mapa" stworzona...nie chodzi o to, żeby zgłaszać interwencje i czekać na reakcję patrolu..od tego są numery alarmowe...wydaje mi się, że na tej "mapie" powinny znajdować się informacje o zdarzeniach czy zachowaniach, które powtarzają się cyklicznie lub pojawiły się kilkakrotnie...bo jak Policja ma potwierdzić zgłoszenie na mapie, że na ul. x ktoś spożywa alkohol, skoro to spożywanie odbywa się tylko w ten jeden konkretny dzień o określonej godzinie..chcesz to zgłosić, to zadzwoń na 997 i czekaj na interwencje..jak przyjedzie patrol i dzielnicowy celem weryfikacji informacji zamieszczonej na "mapie" to przeważnie nie ma już nikogo, kto spożywa, bo już dawno wypił co miał i sobie poszedł- i już niepotwierdzone spożywanie...reasumując- interwencje zgłasza się na nr alarmowe a na mapie zamieszcza się info o tym, co się powtarza a nie o jednostkowym przypadku i czeka na reakcje tu i teraz..

  Zgłoś nadużycie m.. niedziela, 05, marzec 2017 21:13 Link do komentarza
 • Czytelnik

  Popieram powyższy komentarz. Weryfikacja chyba tylko teoretyczna. Wystarczyłaby wizyta dzielnicowego lub wywiad środowiskowy i większość zgłoszeń nie znikałaby z mapy. Sam kilka razy zgłaszałem takie miejsca, ale jest to tylko strata mojego czasu. Wszystkie usunięte.

  Zgłoś nadużycie Czytelnik środa, 01, marzec 2017 12:21 Link do komentarza
 • Janush

  Super że jest takie narzędzie. jednak ciekawi mnie sposób weryfikacji zgłoszeń. W momencie pisania tego komentarza przynajmniej dwóch kierowców przekroczyło dopuszczalną prędkość na niebezpiecznym zakręcie. Od momentu zgłoszenia wspomnianego zakrętu (kilka zgłoszeń) jakoś nie zauważyłem weryfikacji. Ani zwiększenia patroli, ani nawet wizyty dzielnicowego, który mógłby zapytać co i jak. Po za tym jeśli na przykład ktoś spożywa alkohol w miejscu niedozwolonym to nie robi tego przez tydzień czy dwa z rzędu codziennie o tej samej porze , tylko przez godzinę lub kilka. Może to dlatego większość nie znalazła potwierdzenia.
  Pozdrawiam

  Zgłoś nadużycie Janush wtorek, 28, luty 2017 14:45 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?