KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Ciemność sprzyja włamywaczom

Wysoka cena benzyny sprawia, że kradzieże paliwa stają się prawdziwą plagą. Ponownie staje się aktualny dowcip o tym jak podwoić wartość malucha. Wystarczy zatankować go do pełna. Tymczasem mieszkańcy skarżą się, że złodziejom sprzyja oszczędność na gaszeniu światła. W ostatnim czasie doszło do serii włamań do samochodów.

REKLAMA


alt
ul. Wieniawskiego - miejsce kradzieży paliwa

Podejrzani ujęci w nocy z 20 na 21 marca według ustaleń policji włamali się do co najmniej kilkunastu samochodów. Pokrzywdzeni mieszkańcy bloków w rejonie ul. Sikorskiego, Armii Krajowej i Wieniawskiego są zbulwersowani. Twierdzą, że to po części wina gaszenia świateł na noc. – Każdemu czasem zdarza się wracać późno do domu. Od czasu kiedy gaszone są światła czujemy, że robi się coraz bardziej niebezpiecznie – mówi jeden z mężczyzn poszkodowanych przez złodziei paliwa. Włamywacze kradli wyłącznie benzynę, z samochodów nie zginęło nic innego (raz prawdopodobnie pomylili się i spuścili paliwo z diesla). Włamywali się wyłącznie do baków forsując zamki przy wlewie paliwa. Mieszkańcy po raz pierwszy zawiadomili policje już w sobotę. Wtedy zauważyli uszkodzenia, w tym zarysowania lakieru w pobliżu baków oraz brak paliwa w samych zbiornikach.

alt
ul. Wieniawskiego - miejsce kradzieży paliwa

Podejrzani
W nocy z niedzieli na poniedziałek 21 marca, w Krośnie patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli volkswagena passata, którym poruszali się trzej młodzi Krośnianie. W czasie kontroli policjant wyczuł coś podejrzanego. Była to woń benzyny wewnątrz pojazdu. Funkcjonariusz polecił otworzyć bagażnik. Wewnątrz znalazł plastikowe pojemniki, gumowy wąż i inne przedmioty. Ani kierowca, ani pasażerowie nie potrafili wyjaśnić, w jakim celu przewożą ten sprzęt. Wkrótce policja ustaliła, że ci młodzi mężczyźni mogą mieć związek z włamaniami, do co najmniej 13 samochodów w czasie dwóch tygodni. Przyznali się, że kradli paliwo, które wlewali do własnego samochodu. Teraz za kradzieże benzyny grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Przy obecnych cenach paliw włamania do baków staja się codziennością. Wkrótce po tym zdarzeniu, w czwartek 24 marca, policjanci ujęli na gorącym uczynku dwóch 19-latków kradnących paliwo z koparki w rejonie ul. Korczyńskiej.

alt
arch. KMP Krosno

Ciemność sprzyja
Poszkodowani mieszkańcy osiedla przy ulicach Sikorskiego, Armii Krajowej i Wieniawskiego skarżą się, że w ich okolicy robi się niebezpiecznie gdy z powodu oszczędności gaszone są światła. – Po prostu jest nieprzyjemnie – mówią. Gdy na osiedlu gasną lampy robi się zupełnie ciemno. Nawet jeśli ktoś usłyszy w nocy włamywaczy i wyjrzy przez okno, to zobaczy jedynie ciemność. Jeden z mieszkańców żartuje, że ciemności mogły też sprawić kłopoty samym włamywaczom. – Widziałem jak policja zabezpieczała śrubokręt pozostawiony na parkingu, być może to włamywacze go zgubili i nie mogli znaleźć po ciemku.

Mieszkańcy apelują do władz miasta na corocznych spotkaniach, by nie gasić świateł w nocy. Z podobnym apelem zwracają się do spółdzielni mieszkaniowych. Oszczędności nie są chyba warte wzrostu przestępczości i poczucia zagrożenia. Tym bardziej, że dni robią się coraz dłuższe, a do naszej redakcji docierają sygnały, że oświetlenie zapalane jest nieraz niepotrzebnie, gdy jeszcze jest jasno.

Czekamy na sygnały od Państwa. Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Piotr Dymiński
Foto: Piotr Dymiński

 • autor: Piotr Dymiński

7 komentarzy

 • Jozin

  U mnie jeszcze nie kradli, ale w sumie warunki są.

  Zgłoś nadużycie Jozin sobota, 02, kwiecień 2011 20:57 Link do komentarza
 • Bożenka

  a może powiedzcie gdzie nie ukradną będzie łatwiej. U mnie na osiedlowym parkingu jest ciemno jak w ... można opędzlować przez całą noc spokojnie 20 samochodów... ludzie spią wiec...

  Zgłoś nadużycie Bożenka środa, 30, marzec 2011 03:48 Link do komentarza
 • Tatar

  Pod szpitalem też? No tak, u lekarza może być pełny bak.

  Zgłoś nadużycie Tatar środa, 30, marzec 2011 03:46 Link do komentarza
 • Pan Józek

  Tak, tak, podpowiadaj matołom...

  Zgłoś nadużycie Pan Józek wtorek, 29, marzec 2011 21:49 Link do komentarza
 • Yeri tm

  Jeszcze gorzej mają właściciele takich pojazdów jak Cinquecento gdzie przewód wlotu paliwa do baku jest przeprowadzony nisko przy burcie auta, wtedy złodzieje po prostu przebijają przewód i zbierają wyciekające paliwo do kanistra. Czasem ukradną parę litrów robiąc strat na kilkaset złotych.

  Proponuję zgasić wszystkie światła w Krośnie, to się złodziejom na pewno odechce kradzieży w takich ciemnościach.
  A jaka oszczędność!!!

  Zgłoś nadużycie Yeri tm wtorek, 29, marzec 2011 20:45 Link do komentarza
 • mm

  pod krośnieńskim szpitalem też kradną paliwo

  Zgłoś nadużycie mm wtorek, 29, marzec 2011 19:46 Link do komentarza
 • Maja

  Osoby podpisujące zdjęcia nie znają Krosna. Obydwa zdjęcia zrobione są na ul. Wieniawskiego.

  Zgłoś nadużycie Maja wtorek, 29, marzec 2011 18:56 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?