KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Spadła przestępczość, mniej było wypadków śmiertelnych. Jest bezpieczniej?

Spadła przestępczość, mniej było wypadków śmiertelnych. Jest bezpieczniej? Fot. archiwum KMP

W auli krośnieńskiej komendy, odbyła się odprawa roczna z udziałem Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji nadinspektora Zdzisława Stopczyka. Podczas odprawy podsumowano pracę krośnieńskich policjantów w 2013 roku. W 2013 roku było mniej przestępstw, policjanci zwiększyli tez wykrywalność. Równocześnie spada ilość wypadków na drogach.

REKLAMA


Na odprawę roczną do krośnieńskiej komendy przybyli zaproszeni goście: Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki, Wiceprezes Sądu Rejonowego w Krośnie Tomasz Mikuś, Prokurator Rejonowy w Krośnie Beata Piotrowicz, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie starszy brygadier Krzysztof Korzec, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Balwierczak, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie Andrzej Jurczak, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu krośnieńskiego oraz kadra kierownicza Komendy Miejskiej Policji w Krośnie.

Odprawę roczną rozpoczął Komendant Miejski Policji w Krośnie inspektor Adam Pietrzkiewicz omawiając działalność komendy w roku ubiegłym. Podczas przemówienia  podkreślił znaczenie współpracy z władzami samorządowymi powiatu i wymiarem sprawiedliwości. Podziękował za dotychczasową współpracę i okazane wsparcie.

Wsparcie samorządów
W 2013 roku samorządy pomagały poprzez Fundusz Wsparcia Policji. Starostwo Powiatowe przekazało 1000 zł,  Miasto Krosno ponad 32 tysiące, a gminy: Rymanów 2000 zł, Dukla 10.000 zł, Iwonicz Zdrój 500 zł, Krościenko Wyżne 1700 zł, Jaśliska 500 zł, Wojaszówka 500 zł, Miejsce Piastowe 1000 zł, Chorkówka 1000 zł. Szczególnie podkreślano pomoc ze strony Gminy Jedlicze, która w 50% współfinansowała budowę nowego komisariatu (Nowa siedziba komisariatu policji w Jedliczu).

Sukcesy "kryminalnych"
Następnie wyniki pracy pionu kryminalnego za 2013 rok przedstawił Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie podinspektor Paweł Owiński. W porównaniu do roku 2012 nastąpił nieznaczny spadek ogólnej liczby przestępstw, a równocześnie wzrosła wykrywalność, która przekroczyła 70%. W przypadku przestępstw kryminalnych wykrywalność wyniosła 57% i także była wyższa niż w roku 2012.

Największe sukcesy pionu kryminalnego to:
- ustalenie sprawcy pięciu napadów na placówki handlowe oraz apteki na terenie Krosna, Jedlicza, Godowej i Komborni. 20-latek przy użyciu atrapy broni palnej groził ekspedientkom pozbawieniem życia żądając jednocześnie wydania utargu.

- ustalenie sprawców kradzieży kabli sejsmicznych oraz geofonów na szkodę Geofizyki Kraków S.A., gdzie jak ustalono w wprowadzonym postępowaniu łączne straty powstałe w wyniku kradzieży dokonanych na terenie samej gm. Miejsce Piastowe przekroczyło 50.000 zł.

- zatrzymanie na gorącym uczynku dwóch sprawców zniszczenia mienia w tym obiektów należących do MOSiR Krosno. W wyniku prowadzonego postępowania sprawcom udowodniono sześć kolejnych przestępstw związanych z uszkodzeniem elewacji budynków poprzez malowanie tzw. graffiti.

- ustalenie sprawców napadu rabunkowego w wyniku, którego śmierć poniósł 63-letni mieszkaniec Rymanowa. Sąd na wniosek Prokuratury wobec sprawców zastosował areszt tymczasowy na okres trzech miesięcy – w chwili obecnej Prokuratura oraz Policja gromadzi materiał dowodowy pozwalający na  przygotowanie aktu oskarżenia.

Wśród priorytetów na 2014 rok podinspektor Paweł Owiński wymieniał między innymi dalsze prowadzenie systematycznego rozpoznania w zakresie przestępczości pseudokibiców oraz osób stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa imprez masowych oraz poprawę wskaźnika skuteczności oraz podniesienie poziomu ujawniania, odzyskania i zabezpieczenia mienia sprawców przestępstw w tym przestępstw o charakterze gospodarczym.

Jest bezpieczniej?
Prewencyjną służbę za rok ubiegły zaprezentował w wystąpieniu I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie młodszy inspektor Jan Szwast. Priorytetem policjantów było zwiększenie ilości służb patrolowych i skrócenie czasu reakcji na zgłoszenie. Jan Szwast poinformował, że średni czas reakcji w terenie miejskim to 8,36 minuty, a w terenie wiejskim 12,55 minuty. Dzięki szybkiej reakcji udało się złapać 52 sprawców na gorącym uczynku, jednak to mniej niż w latach 2011 i 2012.

Jednym z najczęstszych problemów, z jakim spotykają się funkcjonariusze prewencji jest przemoc domowa. W 2013 roku przeprowadzono 3 237 interwencji domowych.

Od kilku lat odnotowywany jest spadek liczby wypadków oraz spadek liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. W 2013 roku na drogach Krosna i powiatu zginęło 8 osób (dla porównania w 2010 było aż 19 ofiar śmiertelnych).

Podczas odprawy głos zabrali zaproszeni goście, którzy podkreślili znaczenie służby, jaką na co dzień pełnią krośnieńscy policjanci. Pogratulowali osiągnięć oraz podziękowali za dotychczasową współpracę.

kmp/pd

 • autor: kmp/pd

5 komentarzy

 • Olka12555

  Rutkowski, skąd wiesz że już ich mają ?

  Zgłoś nadużycie Olka12555 czwartek, 13, luty 2014 15:16 Link do komentarza
 • Rutkowski

  W dn.11.02.2011-na osiedlu - " Piastowska"-.Grodzka, oraz Zwirki- w godzinach przedpołudniowych, dokonano włamania do 3 mieszkań.Proste zabezpieczenie drzwi (TBS)-nie stanowiły dla włamywacza problemu. Mieszkania splądrowano -zabierając cenne przedmioty i gotówkę. Podobno Policja ma ich juz na wyciągniecie reki-brawo!!!

  Zgłoś nadużycie Rutkowski czwartek, 13, luty 2014 13:54 Link do komentarza
 • oszustwo w propagańdzie

  w innym temacie - włodarze miasta i portal twierdziło, że wstęp na lodowisko i inne obiekty miejskiedla rodzin wielodzietnych jest o 50% taniej. jest to kłamstwo Dzis dziecko byłona lodowisku i pomimo uprawnienia kasierka wzieła 2 zł z 3 zł za bilet i jeden punkt. A wiec jak jest p. Przytocki

  Zgłoś nadużycie oszustwo w propagańdzie sobota, 08, luty 2014 17:33 Link do komentarza
 • Guzikówka

  No spadła przestępczość, spadła. Ciekawe czy szanowna policja zajęła się kradzieżami kół z Guzikówki? Czy rozwikłali już tą zagadkę zniknięcia 12 kół z trzech Fordów Focusów.

  Zgłoś nadużycie Guzikówka piątek, 07, luty 2014 21:40 Link do komentarza
 • mnmn

  szkoda, że ten 20latek im uciekł :)

  Zgłoś nadużycie mnmn piątek, 07, luty 2014 11:43 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?