KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

O tradycji budownictwa, czyli konferencja naukowa w PWSZ w Krośnie

 • autor: mg
 • środa, 29, październik 2014 13:00
 • wielkość czcionki - - + +
 • Wydrukuj
zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KMG

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie zaprasza na konferencję naukową poświęconą historii i przyszłości lokalnego budownictwa drewnianego.

REKLAMA


14 listopada 2014 Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie zaprasza na konferencję naukową poświęconą architekturze regionalnej podkarpackich uzdrowisk.
 
- Liczymy, że rozpowszechnienie idei planowanego spotkania pozwoli wspólnymi siłami ocalić od zapomnienia wartości, jakie niesie ze sobą dawne budownictwo - mówi mgr inż. arch. Marek Gransicki z Zakładu Budownictwa PWSZ.
 
Konferencja odbędzie się w suchodolskim kampusie akademickim PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie przy ulicy Dmochowskiego.

W piątkowej (14.11) sesji referatowej przedstawiony zostanie szereg problemów związanych z naglącą potrzebą znalezienia sposobu na zachowanie ostatnich istniejących oryginalnych budynków utrzymujących niepowtarzalny charakter wizualny uzdrowiskowego krajobrazu.
 
- Chcielibyśmy, by motto dzieła Zygmunta Glogera "Budownictwo drzewne i wyroby z drzewa w dawnej Polsce" - "Obce rzeczy wiedzieć dobrze jest - swoje obowiązek", przyświecało planowanemu spotkaniu, a przesłania jakie niesie subtelna architektura uzdrowiskowa przeniosły się na współczesne budownictwo w obu uzdrowiskach - dodaje Marek Gransicki.
 
Równolegle z wykładami prezentowany będzie pokaz nowoczesnej sztuki ciesielskiej w wykonaniu renomowanej firmy Władysława Pająka z Dzianisza, który jest autorem większości drewnianych budynków sektora małomiasteczkowego w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
 
- Planujemy również wirtualną prezentację możliwości profesjonalnego oprogramowania komputerowego firmy Dietrich`s, która udowodni, że bogactwo dawnego zdobnictwa jest nadal możliwe do zaprojektowania i zdalnego zrealizowania na komputerowych centrach obróbczych - dodaje dr inż. Tomasz Pytlowany z Zakładu Budownictwa PWSZ.
 
Konferencję uświetni m.in. prelekcja i wystawa grafik - Profesora Piotra Patoczki z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.

mg

 • autor: mg

6 komentarzy

 • Marek arch Gransicki

  Drogi kolego TLo! W ten piątek skończyłem koło 13 tej formować harmonogram i nadal uważam, że jest przedwczesny... Niestety spodziewam się zmian, ale nie sposób było dalej czekać z jego wykonaniem i ogłoszeniem. W tym tygodniu chciałem wyemitować jeszcze jeden artykuł, w którym chcę opisać kanwę powstania pomysłu na konferencję i jej planowane następstwa. Mam nadzieję, że jednak uda nam się spotkać na konferencji i zamienić parę słów - szczególnie polemiczne dyskusje szlifują podobne idee jakim przyświeca nasza konferencja. W tej chwili przygotowuję artykuł konferencyjny, w którym zawarty będzie dotychczasowy efekt prac prowadzonych od prawie dwu lat na PWSZ i niezależnie od zajęć dydaktycznych, w mojej pracowni. Program imprezy został starannie dopracowany - nie mam takiego autorytetu by zmusić prelegentów do wypowiedzi na ściśle wyznaczony temat... - ale tak się szczęśliwie złożyło, ze ułożył się sam, w bardzo interesujący sposób (poustawiałem kolejność tak jak uważałem za najbardziej sensowne - pewnie mi ktoś za to łeb urwie...). Zapraszam serdecznie!!! - pewniki są takie: rozpoczęcie w Suchodole o 9.00, program prawie pewny, występy ciesielskie w zależności od pogody - trzymajcie kciuki. Pozdrawiam Marek Gransicki

  Zgłoś nadużycie Marek arch Gransicki niedziela, 02, listopad 2014 19:57 Link do komentarza
 • TLo

  @Do wszystkich gęgających nie na temat, za to ze świętym oburzeniem - ale o co? Zapraszając gości do siebie ograniczacie się jedynie do daty dziennej? Zegarków nie używacie?
  Informacje o konferencji dostępne są pod linkiem:
  http://www.pwsz.krosno.pl/konferencja-ocalic-od-zapomnienia/art,9,ii-komunikat-konferencji-naukowej-architektura-regionalna-iwonicza-zdroju-i-rymanowa-zdroju-ocalic-od-zapominienia.html

  Program konferencji - z godzinami - pod kolejnym adresem:
  http://www.pwsz.krosno.pl/gfx/pwszkrosno/pl/defaultaktualnosci/1116/9/1/ii_komunikat_z_programem_16_10_2014_3.pdf

  Wystarczyło w artykule powyższym podać kilka szczegółów i nie byłoby mego komentarza. Byłem zainteresowany tą konferencją.
  Przepraszam wszystkich dotkniętych (nie wiem czym?). Markowi Gransickiemu dziękuję.

  Zgłoś nadużycie TLo piątek, 31, październik 2014 18:08 Link do komentarza
 • arch Marek Gransicki

  Witam serdecznie! Przykro mi, że ten artykuł wzbudził takie emocje. Gwoli wyjaśnienia wątpliwości - jak większość konferencji wszystko rodzi się w bólach logistycznych, a ze względu na przedwyborczy termin jeszcze trudniej ustalać szczegóły. Co do konkretów to wydaje mi się niezbyt istotne o której - na pewno za dnia, bo pokaz ciesielki ze względów bezpieczeństwa musi się odbywać w określonych warunkach. Po drugie w pierwszej informacji treścią przewodnią jest wydarzenie i data, a w drugiej podamy potwierdzone szczegóły, gdy już zarówno tytuły referatów będą gotowe jak i ułożony dokładny i potwierdzony harmonogram spotkania. Na poważne zapytania, a nie uszczypliwe uwagi, mogę przesłać prawie kompletny program wraz z nazwiskami prelegentów - mój adres e-mail: kmg@krosnocity.pl. Bardzo przepraszam wszystkich, których uraziła lapidarność powyższego tekstu - grunt to data i treść, na szczegóły jeszcze jest czas. Z poważaniem Marek Gransicki

  Zgłoś nadużycie arch Marek Gransicki czwartek, 30, październik 2014 17:46 Link do komentarza
 • PWSZ

  Do TLo jesteś chamskim zazdrosnym trolem ludzie cie znają i bardzo "lubią' bufon!

  Zgłoś nadużycie PWSZ czwartek, 30, październik 2014 09:54 Link do komentarza
 • Architekt inż

  znowu ten TLo, gryzie i szczeka, a to literowka mu sie nie podoba, a to, teraz termin konferencji, nie dosc ze wysilek organizatorów to on ma jakies fochy zapewne w zyciu tez takim jestem szok dość twoich głupich chamskich wypowiedzi receznuj siebie ktos sie stara robi konferencja jest w dobrym terminie, ciebie nikt nie znosi przyjmij to do wiadomosci! TLo gburze trollu! brawo za wsyiłek dla PWSZ super kadra, nikt cie nie lubi!

  Zgłoś nadużycie Architekt inż czwartek, 30, październik 2014 09:51 Link do komentarza
 • TLo

  Jest już dostępny jakiś program tej konferencji? Z nazwiskami i tytułami wystąpień? A 14 listopada, to o której się ta konferencja zaczyna? O wschodzie słońca, czy też po pierwszym pianiu koguta?

  Zgłoś nadużycie TLo środa, 29, październik 2014 17:38 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?