KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Bezpieczne ferie" w województwie podkarpackim

  • autor: uw/pd
  • czwartek, 21, styczeń 2016 00:40
  • wielkość czcionki - - + +
  • Wydrukuj
zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

W Polsce rozpoczęły się ferie zimowe, które zostały podzielone na cztery turnusy. W województwie podkarpackim zimowa przerwa rozpocznie się 15 lutego i potrwa do 28 lutego.

REKLAMA


Na Podkarpaciu będzie wypoczywała młodzież z całej Polski. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przekazała podległym służbom i inspekcjom zalecenia w zakresie przeprowadzenia działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa osobom wypoczywającym i przemieszczającym się na terenie naszego województwa. Ponadto zwróciła się do organów administracji samorządowej z prośbą o aktywne włączenie się w podejmowane działania.

- W Kuratorium Oświaty w Rzeszowie trwa rejestracja różnych form wypoczynku dla uczniów. Zimowe atrakcje przygotowały m.in.: szkoły, domy kultury, harcerze, ośrodki sportu i rekreacji, stowarzyszenia i biura podróży - mówi Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.
 
Równocześnie w województwie podkarpackim rozpoczęto działania edukacyjno-profilaktyczne, podczas których omawiane są zagrożenia z jakimi można spotkać się w trakcie ferii oraz zasady postępowania w sytuacjach zagrażających życiu bądź zdrowiu. Propagowana jest również wiedza w zakresie funkcjonowania numerów alarmowych. W szczególności chodzi o 112, numerów ratunkowych w górach 985 i 601 100 300 oraz innych, pod którymi można uzyskać pomoc: 999, 998, 997.

Prowadzone działania prewencyjne kierowane są także do opiekunów i organizatorów zorganizowanego wypoczynku, przed którymi stawiane są duże wyzwania w zakresie rozpoznawania i eliminowania potencjalnych zagrożeń.

- Okres zimowy to trudny czas dla zwierząt, głównie zwierząt leśnych. Omawia się więc również procedury postępowania w przypadku napotkania zwierząt, które mogą być zarażone różnymi chorobami zakaźnymi, zwłaszcza padłe zwierzęta - dodaje Małgorzata Waksmundzka-Szarek.

Oprócz działań profilaktycznych służby, inspekcje i straże prowadzą również wzmożone działania kontrolno-prewencyjne.

- Na obszarze województwa podkarpackiego będą one nadzorować wszystkie formy wypoczynku zorganizowanego, zarówno w  miejscowościach wypoczynkowych, jak i w miejscach stałego zamieszkania dzieci i młodzieży - uprzedza Małgorzata Waksmundzka-Szarek.

Służby kontrolują miejsca wypoczynku pod kątem jakości żywienia, higieny i ochrony przeciwpożarowej. Inspekcja sanitarna sprawdza m.in. stan higieniczny obiektów wypoczynkowych, warunki sanitarne stołówek, stan techniczny wyposażenia oraz łazienek. Inspektorzy nadzoru budowlanego przeprowadzają inspekcje w zakresie stanu technicznego budynków. Wizytatorzy kuratorium oświaty kontrolują m.in. kwalifikacje kadry oraz wykonanie zapowiadanego programu wypoczynku.

Wzmożone zostaną także działania Policji i wojewódzkiej ITD w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem przewozu dzieci i młodzieży w miejsca zimowego wypoczynku.

Mając na uwadze bezpieczeństwo osób podróżujących autokarami turystycznymi, podkarpacka ITD uruchomiła telefon kontaktowy oraz zakładkę BEZPIECZNY AUTOKAR. Umożliwiają one zgłoszenie kontroli autobusu  przed planowanym  wyjazdem w trasę.
 
Kuratorium oświaty w Rzeszowie zaleca rodzicom sprawdzenie wiarygodności organizatorów zimowych wypoczynków w specjalnej bazie danych na stronie internetowej MEN, która znajduje się pod adresem: www.wypoczynek.men.gov.pl. Zawarte są tam ważne informacje dot. danych organizatora, numerów wydanych zaświadczeń, liczby uczestników oraz terminu i lokalizacji wypoczynku.

W kuratorium została uruchomiona również specjalna interwencyjna linia telefoniczna dla rodziców i uczniów. Pod numerem telefonu 728 832 622 można uzyskać wszelkie informacje dotyczące zimowego wypoczynku na terenie województwa podkarpackiego.
 
Równocześnie w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego stworzona została baza danych kontaktowych organizatorów i kierowników zorganizowanego wypoczynku do których przekazywane będą ostrzeżenia i komunikaty o możliwości wystąpienia zagrożeń meteorologiczno-hydrologicznych wydawane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, jak również komunikaty Bieszczadzkiego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego o zagrożeniu lawinowym.

uw/pd

  • autor: uw/pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?