KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Rymanów-Zdrój ma swoją stację monitorującą jakość powietrza

 • autor: mg
 • niedziela, 04, wrzesień 2016 15:39
 • wielkość czcionki - - + +
 • Wydrukuj
Rymanów-Zdrój ma swoją stację monitorującą jakość powietrza Fot. Rafał Głód

Czy w Rymanowie-Zdroju jest czyste powietrze? Na to pytanie odpowiedź udzieli nowo powstała stacja monitorującą jakość powietrza. Urządzenie zostało zainstalowane przed Zakładem Przyrodoleczniczym Eskulap. Jakość powietrza w uzdrowisku będzie sprawdzana na bieżąco.

REKLAMA


Odpowiednie parametry jakości powietrza w kurortach stanowią podstawę do wydawania zezwoleń na prowadzenie działalności o charakterze uzdrowiskowej. Do 2018 roku działające na terenie kraju uzdrowiska muszą przedstawić nowe operaty środowiskowe na bazie aktualnych pomiarów. W przypadku braku tych danych, kurorty stracą status uzdrowiska. W takiej sytuacji Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie mógł finansować w nich pobytu pacjenta. Skarb Państwa natomiast nie będzie mógł takiej gminy dotować.

Skąd pomysł na stację w gminie Rymanów?
Jak podkreślają urzędnicy, inwestycja jest swego rodzaju odpowiedzią na zarzuty sugerujące, że w uzdrowiskach przekraczane są normy zanieczyszczenia powietrza. Pomysł na budowę stacji zrodził się u burmistrza gminy Rymanów, Wojciecha Farbańca.

Sondy zainstalowanego urządzenia przed Zakładem Przyrodoleczniczym Eskulap (ul. Parkowa) będą analizowały poziom zanieczyszczeń pyłowych, stężeń kadmu, niklu, ołowiu, arsenu oraz pierwiastków występujących przy spalaniu - na przykład węgla. Aktualne dane pozwolą również na szybką reakcje w przypadku ewentualnego zagrożenia skażeniem.

To jedyne takie urządzenie na Podkarpaciu zainstalowane w gminie uzdrowiskowej. Stacja dołączyła do sieci podkarpackiego monitoringu powietrza. Wyniki z pomiarów dostępne są na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie (zobacz tutaj).

Inwestycja została sfinansowana ze środków urzędu marszałkowskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie i z budżetu gminy Rymanów.

mg
Fot. Rafał Głód

 • autor: mg

2 komentarzy

 • normy

  Gratuluję super basenu w Rymanowie Zdroju !!!
  Jest piękny o wiele lepszy niż we Frysztaku .
  Wszystkie dzieci dziękują , kąpiel była super w tym roku.

  Zgłoś nadużycie normy wtorek, 06, wrzesień 2016 10:22 Link do komentarza
 • EP

  Ciekawe jakie wyniki dałyby pomiary w innych punktach uzdrowiska, np. w pogodna niedzielę przy szpitalu kardiologicznym Polonia, przy Piccolo a nawet w okolicach Szpitala Zimowit. Aby udowodnić jak jest czyste powietrze w Zdroju najlepiej byłoby w krytyczne dni stosować osłony. Przychodzi jesień, czas palenia liści i innych dóbr natury. Ciekawe czy mieszkańcy ulicy Dębowej i Posady Górnej przygotowali odpowiednia ilość zapałek. Oj potrafią oni popalić.

  Zgłoś nadużycie EP niedziela, 04, wrzesień 2016 16:55 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?