KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Łukasz Łuczaj w "Podkarpackiej Kronice Filmowej"

  • autor: mż/pd
  • wtorek, 13, wrzesień 2016 09:50
  • wielkość czcionki - - + +
  • Wydrukuj
zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

5 produkcji filmowych otrzyma wkład koprodukcyjny. To efekt konkursu zorganizowanego przez Wojewódzki Dom Kultury. Wszystkie filmy opowiadają historie ludzi związanych z Podkarpaciem. Jeden z nich to dokument opowiadający o Łukaszu Łuczaju, botaniku związanym z Krosnem.

REKLAMA


30 sierpnia jury konkursowe powołane przez dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie wyłoniło 5 projektów, które otrzymały rekomendacje do udzielania wkładu koprodukcyjnego na łączną kwotę 80 000 zł brutto.

Projekty, które otrzymały dofinansowanie w ramach "Podkarpackiej Kroniki Filmowej":
1. BM Production s.c. Maciej Dźwigaj, Katarzyna Kotula, pt. "Świat według Łukasza" - 18 000,00 zł brutto,
2. A.W. Drukarnia 3D sp z o. o., pt. "A kapela gra do końca..." - 12 000,00 zł brutto,
3. Film House Paweł Wilkołek, pt. "Człowiek historia" - 18 000,00 zł brutto,
4. Fundacja Rzeszowska, pt. "Rzeszowskie janusze" - 14 000,00 zł brutto,
5. Telewizja Polska S.A. Oddział w Rzeszowie, pt. "Draża - Czetnik, Legenda Kresów" - 18 000,00 zł brutto.

Na konkurs wpłynęło 21 wniosków. Jeden został wycofany przez wnioskodawcę na etapie oceny formalnej. Dwadzieścia zostało przekazanych do oceny merytorycznej. Osiem wniosków zyskało pozytywne rekomendacje członków jury. Głosowanie wyłoniło 5 projektów, które otrzymają dofinansowanie w postaci wkładów koprodukcyjnych.

Wszystkie wyłonione projekty opowiadają historie ludzi, których życie związało się z Podkarpaciem. "Świat według Łukasza" przedstawia postać botanika i ekologa Łukasza Łuczaja. Ciekawie rysuje się również scenariusz "Draży...", filmowej opowieści o życiu i wojennych losach Dragana Sotirovića, Serba walczącego w polskich oddziałach partyzanckich. Dziennikarz Jerzy Dynia jest bohaterem filmu "A kapela gra do końca...", poruszającego ważny temat zachowania ludowego dorobku Podkarpacia. Kolejny projekt jest próbą przedstawienia życia i twórczości słynnego rzeszowskiego fotografa, Edwarda Janusza. Stawkę uzupełnia bardzo osobista historia człowieka ("Człowiek historia"), którego pasja do dokumentowania przedmiotów kultury materialnej przysporzyła mu sławę w lokalnej społeczności.

mż/pd

  • autor: mż/pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?