KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Termowizja w OSP Rymanów

  • autor: red. / OSP KSRG Rymanów
  • poniedziałek, 17, październik 2016 12:34
  • wielkość czcionki - - + +
  • Wydrukuj
Termowizja w OSP Rymanów Fot. OSP KSRG Rymanów

Jednostka OSP z Rymanowa wzbogaciła się o kamerę termowizyjną. To ułatwi rozpoznanie sytuacji na miejscu pożaru oraz przyspieszy podjęcie właściwych działań. Tym samym OSP Rymanów jest pierwszą ochotniczą jednostką z taką kamerą w naszym powiecie i jedną z pierwszych w województwie.

REKLAMA


Ochotnicza Straż Pożarna ze względu na wysoką cenę i stosunkowo niski budżet nie mogła do tej pory pozwolić sobie na zakup tego rodzaju sprzętu. Kamera termowizyjna została zakupiona przy współudziale takich instytucji jak zarząd główny ZOSP RP w Warszawie, gmina Rymanów, fundusz sołecki, Nadleśnictwo Rymanów, a także ze środków własnych OSP Rymanów.

Zakupiono kamerę termowizyjną "Bullard T4MAX". Ten specjalistyczny sprzęt pozwoli w sposób bezpieczny i szybki ocenić sytuację oraz przeprowadzić potrzebne działania. Kamera została dostarczona do jednostki 13 października. Jej koszt to 21310 zł .

Kiedy kamera jest przydatna?
- Kamera pozwala w sposób bezpieczny i stosunkowo wygodny poruszać się po zadymionym pomieszczeniu i zauważyć przedmioty o zwiększonej temperaturze w stosunku do otoczenia. Kiedy strażak porusza się, jest w stanie zobaczyć źródło ognia, np. nagrzaną ścianę, za którą pali się dylatacja. Może również zauważyć osobę poszkodowaną, która znajduje się w pomieszczeniu objętym pożarem. Nie mając takiej kamery nasze działania wyglądały w ten sposób, że strażacy musieli poruszać się dotykając ścian i innych  przedmiotów dla rozpoznania, z czym mają do czynienia. Szczególnie w zimie, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy, mamy styczność z dużą ilością pożarów. Przy pomocy kamery jesteśmy w stanie stwierdzić, gdzie znajduje się punkt najgorętszy, czyli przypuszczalne ognisko pożaru - dodaje prezes zarządu OSP KSRG Rymanów, Łukasz Buczek.
 
- Na terenie powiatu krośnieńskiego spośród 96 jednostek OSP nasza jednostka jest pierwszą, która zakupiła kamerę termowizyjną. Oprócz OSP Rymanów taką kamerę mają na wyposażeniu strażacy z JRG PSP w Krośnie - informuje Buczek.

- Starania o zakup kamery termowizyjnej rozpoczęliśmy we wrześniu 2015 roku. Duży wkład w pozyskanie dotacji włożyli v-ceprezes ZOSP RP w Warszawie, dh Janusz KONIECZNY, prezes oddziału powiatowego ZOSP RP w Krośnie, dh Jan KILAR oraz długoletni prezes OSP w Rymanowie, dh Jan PENAR. Pragniemy również serdecznie podziękować za przyznane dotacje burmistrzowi gminy Rymanów, Wojciechowi Farbańcowi wraz z zastępcą, Janem Materniakiem, przewodniczącemu Osiedla nr 1, Czesławowi Szajnie oraz nadleśniczemu Nadleśnictwa Rymanów, Pawłowi Panasiowi wraz z zastępcą, Marii Szkutnik - podziękowania składa prezes zarządu OSP KSRG Rymanów.
 
BULLARD T4MAX  jest kompaktową kamerą termowizyjną, która może być łatwo przymocowana do uprzęży aparatu oddechowego. Intuicyjny interfejs użytkownika pozwala strażakom skupić się na pracy. Duży pojedynczy przycisk pozwala włączyć kamerę nawet w bardzo grubych rękawicach. Kamera jest zaprojektowana tak, aby przetrwać trudne warunki pracy, wytrzymuje upadek z wysokości kilku metrów na beton, jest wodoodporna (IP67) i funkcjonuje w temperaturze nawet do + 260 ° C/+ 500 °, jest odporna na wibracje, uderzenia, korozję, przetarcia powierzchni wyświetlacza, na wysoką temperaturę i płomienie.

Kamera termowizyjna jako narzędzie ratownicze ma uniwersalne i wszechstronne zastosowania, m.in. do prowadzenia poszukiwań osób które zaginęły w lesie, używa się jej również w poszukiwaniach osób zasypanych pod gruzami podczas katastrof budowlanych, czy zlokalizowania nieszczelności instalacji gazowych.

Takie wyposażenie w ręku strażaka przyda się również w ratowaniu ludzi wypadkach komunikacyjnych. Będzie służyło do sprawdzenia, ile osób znajdowało się w samochodzie uczestniczącym w wypadku oraz, czy w pobliżu miejsca zdarzenia nie znajduje się osoba poszkodowana, która samowolnie oddaliła się z miejsca wypadku.

Taki specjalistyczny sprzęt pozwala przeprowadzić inspekcje wykonanej instalacji elektrycznych i wskazać miejsca, w których dochodzi do zwarcia elektrycznego, które w konsekwencji może być przyczyną pożaru. Kamera umożliwia również przegląd budynku pod kątem strat ciepła, lokalizacja mostków termicznych i sprawdzenia wykonanego ocieplenia domu.

Kamera termowizyjna wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo roty strażaków pracującej w wewnątrz budynku objętego pożarem. Strażacy monitorują na bieżąco temperaturę gazów pożarowych w strefie podsufitowej i schładzają je w razie potrzeby. Łukasz Buczek podkreśla, że zakup kamery termowizyjnej był możliwy tylko poprzez pozytywne nastawienie ludzi i ich dobrej woli, którzy poprzez przekazanie środków finansowych umożliwili zakup tego nowoczesnego wyposażenia.

red. / OSP KSRG Rymanów

  • autor: red. / OSP KSRG Rymanów

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?