KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Termomodernizacja szkół w Dukli

  • autor: red.
  • sobota, 22, październik 2016 09:19
  • wielkość czcionki - - + +
  • Wydrukuj
zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Szkoły w gminie Dukla czeka termomodernizacja. Prace są zaplanowane w obrębie pięciu budynków: w Tylawie, w Jasionce, w Iwli, w Głojscach i w Wietrznie.

REKLAMA


Prace na każdym z wymienionych obiektów mają zbliżony zakres i będą polegać na ociepleniu ścian fundamentowych, ociepleniu ścian zewnętrznych budynków, dociepleniu stropów poddasza, wymianie grzejników stalowych i zaworów grzejnikowych, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej oraz wykonaniu płytki odbojowej wokół budynków.

- Głównym celem termomodernizacji jest zwiększenie efektywności energetycznej tych placówek. Mają temu służyć prace z zakresu modernizacji energetycznej budynków, efektem czego będzie zmniejszenie strat energii cieplnej i jej zapotrzebowania - informuje Krystyna Boczar-Różewicz, gł. specjalista ds. promocji gm. Dukla.

Planowana jest również modernizacja oświetlenia. Polega ona na demontażu starych opraw oświetleniowych i montażu nowych opraw LED, co będzie skutkować obniżeniem zapotrzebowania na energię elektryczną.

- Realizacja projektu pozwoli ograniczyć emisję szkodliwych pyłów i gazów do atmosfery oraz zmniejszyć koszty związane z utrzymaniem modernizowanych budynków - podkreśla Krystyna Boczar-Różewicz.

Prace rozpoczęły się już końcem 2015 roku, wtedy to zostały przeprowadzone audyty energetyczne wyżej wymienionych obiektów oświatowych, które były niezbędne do ubiegania się o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO województwa podkarpackiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa III. "Czysta energia", Działanie 3.2 Modernizacja energetyczna budynków.

W marcu br. dukielski wniosek został złożony w urzędzie marszałkowskim gdzie przeszedł pozytywnie ocenę formalną i merytoryczną.

16 września ogłoszono listę projektów wybranych do dofinansowania, na której znalazł się również projekt z Dukli. Dofinansowanie ze środków UE wyniesie 85% kosztów kwalifikowanych, natomiast pozostałe 15% zostanie poniesione z budżetu gminy.

Wartość ogółem projektu to 2 085 173,59 zł, w tym dofinansowanie z UE 1 749 351,68 zł. Okres realizacji projektu zaplanowano na lata 2016-2017.

red.

  • autor: red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?