Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Powiatowe święto ludzi kultury

Ludzie kultury, działacze, twórcy ludowi spotkali się 20 maja w Muzeum Historycznym – Pałac w Dukli z okazji swojego święta. Powiatowy Dzień Działacza Kultury organizowany jest by uhonorować i pokazać animatorów, lokalnych artystów, którzy swoją pracą, pasją i zaangażowaniem upiększają nam codzienne życie, promują tradycje i kulturę regionu. Przybyłych gości, wśród których znaleźli się m.in. wicemarszałek województwa Bogdan Rzońca, małżonka senatora RP Stanisława Piotrowicza, Maria, radny sejmiku Tadeusz Majchrowicz, radni Powiatu z przewodniczącym Kazimierzem Krężałkiem, Zarząd Powiatu ze starostą Janem Juszczakiem, wójtowie, burmistrzowie, dyrektorzy GOK-ów, przewodniczący i prezesi organizacji pozarządowych oraz goście ze Słowacji, przywitała Kapela Ludowa „Pogórzanie”.

REKLAMADzień Działacza Kultury, to tradycyjnie już okazja do przyznania odznaczeń, dyplomów i ciepłych słów najbardziej zasłużonym. W tym roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał pięć odznak „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, które otrzymali:
Maria Przybylska z Milczy; Teodor Gocz z Zyndranowej, Ludwik Łach z Odrzykonia, Grzegorz Mermon z Bóbrki; Zespół Tańca Ludowego „Pogórzanie”.
Odznaczenia wraz z gratulacjami wręczali wicemarszałek województwa Bogdan Rzońca i starosta Jan Juszczak.

Specjalne nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i odnowy kultury przyznał również Starosta Krośnieński. Nagrody te wręczane są od 11 lat, w tym roku przyznano ich aż osiem: Zespół Ludowy „Szarortka” z Dukli; Kapela Ludowa „Pogórzanie” z Głowienki; Stowarzyszenie Forum Inicjatyw Społecznych w Zręcinie; Redakcja Miesięcznika „Prządki” z Korczyny; Maria Przybylska z Rymanowa; Sabina Cichoń z Lubatowej, Bogdan Miszczak z Jedlicza; Stanisław Kenar z Iwonicza.

Podsumowując spotkanie starosta Jan Juszczak złożył gratulacje i podziękował wszystkim wyróżnionym i odznaczonym za pracę i zaangażowanie na rzecz upowszechniania kultury. – Powiat krośnieński jest jednym z nielicznych gdzie tak świętuje się i docenia działaczy kultury – podkreślił w swoim wystąpieniu. Najważniejszą rzeczą, która się liczy jest serce. I za to serce, za pasję i umiłowanie kultury – dziękuję. Dziękuję za chęć przekazywania kultury i piękna polskiego. Życzę Wam abyście mieli to serce i spotkali się z sercem, samorządowców, wójtów, burmistrzów. Radujemy się, że co roku możemy kolejne osoby honorować tym odznaczeniem. Najważniejsze w tej pracy jest zauważenie osób, które warto widzieć i choćby raz w roku je pokazać podczas takiej uroczystości. Trzeba pokazywać, że kultura polska jest piękna, nasza podkarpacka kultura i ta krośnieńska. Mam nadzieję, że ta uroczystość będzie z roku na rok się rozrastała. Bo warto o nią dbać i przekazywać kolejnym pokoleniom – mówił Jan Juszczak. List gratulacyjny z najserdeczniejszymi życzeniami skierowany do ludzi kultury przekazał  senator RP Stanisław Piotrowicz. Ciepłe słowa pod adresem organizatorów oraz życzenia przekazał także wicemarszałek województwa Bogdan Rzońca, który jak podkreślił jest zawsze pod dużym wrażeniem organizowanym imprez i uroczystości w powiecie krośnieńskim.

W części artystycznej wystąpili i spędzony czas w murach dukielskiego muzeum umilali Maria Przybylska, poetka, kabaret zespołu „Szarotka”, artysta ze Stropkova Daniel Hiz oraz zespół ludowy „Pogórzanie”.

Na zakończenie uroczystości otwarto wystawę „Północno – wschodnia Słowacja w obiektywie Michała Bujdosa”, słowackiego artysty, fotografika. Ekspozycja jest efektem wieloletniej współpracy z autorem, który wielokrotnie gościł w dukielskim muzeum biorąc udział w lokalnych  przedsięwzięciach.


Rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Krośnie
Ewa Bukowiecka

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj