KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Szkoła w Iwoniczu imieniem Pileckiego

  • autor: Ewa Bukowiecka
  • środa, 06, październik 2010 12:40
  • wielkość czcionki - - + +
  • Wydrukuj

Uroczystość nadania imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego Zespołowi Szkół w Iwoniczu była wyjątkowym i podniosłym wydarzeniem. „Jest to szczególny dzień w historii szkoły i powiatu krośnieńskiego” – powiedział dyrektor Zbigniew Noga – Krzyżanowski otwierając spotkanie, na które przybyli znamienici goście.

REKLAMASpotkanie zaszczycili m.in.:  Zofia Pilecka – Obtułowicz i Andrzej Pilecki – córka i syn Witolda Pileckiego, senator Alicja Zając, poseł Piotr Babinetz, wicemarszałek województwa podkarpackiego Bogdan Rzońca, zastępca kuratora oświaty Antoni Wydro, radni powiatu krośnieńskiego z przewodniczącym Kazimierzem Krężałkiem, Zarząd Powiatu z wicestarostą Andrzejem Guzikiem, burmistrz gminy Paweł Pernal, Ekonom Generalny Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła, jednocześnie dyr. MZSP w Miejscu Piastowym Jerzy Sosiński, zastępca komendanta KMP w Krośnie Paweł Owiński, księża okolicznych parafii, dyrektorzy szkół, młodzież.

Na wstępie dyrektor szkoły przypomniał jak doszło do wyboru Patrona. – Działania rozpoczęto od wyszukania i przedstawienia kandydatów do tego zaszczytnego miana. Przystępując do wyboru brano pod uwagę oczekiwania społeczności szkolnej, cechy oraz dokonania i wartości ponadczasowe reprezentowane przez przyszłego patrona. Ustalono, że powinien to być ktoś bliski uczniom, rodzicom i nauczycielom, akceptowany przez nich, by mogli się z nim utożsamiać. Ktoś, kto mógłby stać się autorytetem, źródłem wzorców obowiązujących we wszystkich działaniach szkoły. Pomysł nadania ZS w Iwoniczu imienia Witolda Pileckiego wyrósł z przekonania, że warto wspominać bohaterską przeszłość i ją pielęgnować.

Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców oraz Samorząd Uczniowski zwrócili się z prośbą do Zarządu Powiatu o nadanie szkołom, które funkcjonują w ramach Zespołu: Liceum Ogólnokształcącemu, Technikum i Zasadniczej Szkole Zawodowej imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego.
Uchwałę w tej sprawie, którą radni powiatu podjęli jednomyślnie na sesji 9 czerwca 2010 roku, odczytał przewodniczący Rady Kazimierz Krężałek.

Następnie Akt Nadania wraz z uzasadnieniem przedstawił wicestarosta Andrzej Guzik, przekazując go na ręce dyrektora  i przedstawicieli społeczności szkolnej.

Treść uzasadnienia

Przyjmując za Patrona Społeczności Zespołu Szkół w Iwoniczu Rotmistrza Witolda Pileckiego włączamy się w dzieło przywracania polskiej świadomości historycznej postaci jednego z największych bohaterów naszych zmagań o niepodległy byt państwowy.

Dokonania żołnierza wojny polsko – bolszewickiej, wojny obronnej 1939 roku, dobrowolnego więźnia KL Auschwitz, twórcy obozowej struktury konspiracyjnej i uczestnika Powstania Warszawskiego sytuują Witolda Pileckiego w gronie najznamienitszych Synów Polskiego Narodu.
Postać Rotmistrza Witolda Pileckiego na zawsze pozostanie dla nas symbolem poświęcenia i miłości Ojczyzny często bezimiennych i skazanych na zapomnienie Polek i Polaków, którzy własną krwią udowodnili przywiązanie do tego wszystkiego, co Polskę stanowi. Na zawsze pozostanie symbolem pokoleń, tak tragicznie doświadczonych przez zbrodnicze systemy totalitarne minionego stulecia.

Ideały, dla których żył i za które oddał życie Rotmistrz Witold Pilecki winniśmy przekazać nie tylko Polakom współcześnie żyjącym, ale także tym, którzy po nas nastąpią. Jest to wielki honor, ale i zobowiązanie, któremu możemy sprostać.
Mamy nadzieję, że Postać Patrona będzie źródłem inspiracji dla wszelkich podejmowanych działań wychowawczych, ciągle żywym wzorcem postępowania dla młodych ludzi wchodzących w dorosłe życie i punktem odniesienia dla tych wszystkich, dla których Polska jest najważniejsza.

Pamiętajmy o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim !

Młodzież szkolna wraz z nauczycielami przygotowała prezentację multimedialną, aby przybliżyć wszystkim postać Witolda Pileckiego, wielkiego człowieka, żołnierza i patriotę.

Druga część uroczystości poświęcona była 71. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, dlatego zaproszono kombatantów, żołnierzy września i innych frontów, Sybiraków i AK –wców. Powiat Krośnieński po raz drugi zorganizował spotkanie rocznicowe, którego przesłaniem jest oddanie hołdu i wyrażenie szacunku tym wszystkim, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Bo narodowa pamięć jest dobrem najwyższym. Na szkolnej scenie wystąpiła młodzież z ZS w Iwoniczu, która przygotowała montaż słowno – muzyczny poświęcony powstaniu i działalności państwa podziemnego.

Na zakończenie uroczystości przyszedł czas na refleksje i podsumowanie. Jako pierwsza głos zabrała córka Rotmistrza,  Zofia Pilecka – Obtułowicz: - Jestem dziś dumna i bardzo szczęśliwa. Jestem też pewna, że ta szkoła będzie dobrze pracować, a wartości które głosił mój ojciec będą szanowane i wcielane w życie – mówiła. Dzisiaj nie trzeba walczyć z karabinem, ale walczyć o godność Polaka ucząc się i pracując dla Polski. Myślę, że nasz ojciec byłby dumny z tej uroczystości. Jest to już 14 szkoła, która nosi imię Rotmistrza W. Pileckiego. Jesteśmy szczęśliwi, że tak się dzieje, bo mimo, że nie mamy grobu ojca, to jest tyle miejsc pamięci o Nim, że jesteśmy szczęśliwi – podkreśliła. Ojciec to Rycerz, który ginie, ale nigdy nie umiera.

Słowa uznania, gratulacje i podziękowania składano pod adresem tych wszystkich, którzy przyczynili się do tej inicjatywy. Przekazali je: senator Alicja Zając, poseł Piotr Babinetz, kurator Antoni Wydro, burmistrz Paweł Pernal.  Wicestarosta Andrzej Guzik zamykając uroczystość w imieniu starosty krośnieńskiego Jana Juszczaka dla całej społeczności szkolnej złożył najserdeczniejsze życzenia za to, że zdecydowali się na wybór tego Patrona. – Dziękuję Wam za uroczystość, która skierowała Wasze myśli, która skierowała Wasze serca do tego wszystkiego co Polskę stanowi, do poświęcenia ludzi z których wyrosła dzisiejsza suwerenność – podkreślił. Zwracając się do młodzieży powiedział: - Wzorujcie się na życiu Rotmistrza Witolda Pileckiego, a znajdziecie sens swojego istnienia. Sens podejmowania szlachetnych wyborów każdego dnia. Nie bójcie się opowiadać po stronie prawdy, dobra, miłości. Nie bójcie się być mężnymi Polakami, którzy swoim życiem świadczą o przynależności do tego wielkiego narodu.

W imieniu Zarządu Powiatu, społeczności ziemi krośnieńskiej jeszcze raz dziękuję Waszej rodzinie za  dar Rycerza Niezłomnego, bo dzięki Niemu możemy dziś cieszyć się niepodległą, wolną i suwerenną Rzeczpospolitą – te słowa wicestarosta A. Guzik skierował do córki i syna W. Pileckiego.

Ostatnim punktem uroczystości było odsłonięcie pamiątkowego portretu patrona szkoły – Rotmistrza Witolda Pileckiego, którego dokonał syn Andrzej.
Wszystkich uczestników spotkania zaproszono do zwiedzania wystaw poświęconych Polskiemu Państwu Podziemnemu i Rotmistrzowi W. Pileckiemu, które przygotowali IPN w Rzeszowie, słuchacze PPSAK oraz ZS w Iwoniczu.

Dzień 30 września 2010 r. na zawsze pozostanie w pamięci i sercach społeczności szkolnej i będzie miał swoje poczytne miejsce w historii tej placówki i powiatu krośnieńskiego.

Ewa Bukowiecka

  • autor: Ewa Bukowiecka

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?