KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Kulinarna sztuka ekologicznej dziczyzny

  • autor: Ewa Bukowiecka
  • sobota, 21, styczeń 2012 17:53
  • wielkość czcionki - - + +
  • Wydrukuj

Po raz pierwszy studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie zorganizowali wspólne seminarium naukowe z uczniami Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Iwoniczu – Zdroju pt. „Hodowlana i kulinarna sztuka ekologicznej dziczyzny”.

REKLAMAPomysłodawczynią studencko – uczniowskiego spotkania, realizowanego w ramach projektu „Określenie dobrych praktyk, standardów i zasad utrzymywania przy ekologicznym chowie zwierząt jeleniowatych z przeznaczeniem na produkcję mięsa”, była prof. dr hab. Maria Ruda.

Seminarium, które odbyło się w nowoczesnych obiektach uczelni w Suchodole, składało się z dwóch części. Teoretyczna poświęcona była wykładom, które przygotowali i zaprezentowali studenci II roku Rolnictwa i II roku Towaroznawstwa oraz dr Henryk Różański. Tematy obejmowały takie zagadnienia jak ekologiczny chów jeleniowatych, walory odżywcze dziczyzny, a także tajniki przyrządzania dań z dodatkiem ziół, tak by gotowanie stało się przyjemnością i jednocześnie służyło zdrowiu.

alt

Część praktyczna obejmowała pokaz sztuki kulinarnej wraz z degustacją potraw przygotowanych przez uczniów I klasy technikum w zawodzie kucharz pod opieką Haliny Gazdy i Wioletty Aszklar. Wprowadzeniem do degustacji był referat wraz z krótką prezentacją. Uczniowie podzielili się swoją wiedzą na temat dziczyzny w kuchni polskiej. Kompetencja, wykwalifikowany i doświadczony personel oraz doskonale przygotowani uczniowie to dewiza iwonickiego gastronomika.

Tak też było i tym razem. Wśród kilkunastu dań, które wyglądem, zapachem, formą podania wzbudzały zachwyt i apetyt,  można było spróbować niecodziennych i najbardziej wyrafinowanych smakołyków jak: polędwiczka otulona musem drobiowym i kapustą włoską podana z sosem pomarańczowo – żurawinowym, bigos myśliwski, gulasz z jelenia z kurkami, rolada z kozim serem i szpinakiem. Niespodzianką dla wszystkich był mistrzowski pokaz barmański w wykonaniu uczniów klasy IV technikum o specjalności kelner. Z kolei obsługę zapewnili przyszli kelnerzy z klasy II technikum.

Zwieńczeniem spotkania było podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy PWSZ w Krośnie, a ZSGH w Iwoniczu - Zdroju. Umowę parafowali rektor PWSZ prof. ndzw. dr hab. Janusz Gruchała i dyrektor ZSGH Henryk Rospond.

alt
Podpisanie umowy z PWSZ

Rektor Janusz Gruchała wyraził nadzieję, iż to spotkanie zapoczątkuje dobrą tradycję i przynajmniej raz w semestrze będą organizowane takie wspólne przedsięwzięcia. Przypomniał również, że najważniejszym celem uczelni jest solidne kształcenie na poziomie I stopnia , licencjata i inżyniera, i umożliwienie studentom kontynuacji nauki w większych ośrodkach akademickich – Swoją misję pojmujemy bardzo lokalnie i liczymy, że rozważycie możliwość studiowania w naszej szkole i że Was  przyciągniemy, co będzie dla nas bardzo miłe. Warto kształcić się na naszej uczelni, bo kierunki są interesujące i przyniosą korzyści czyli pewną pracęmówił rektor zwracając się do uczniów.

Rektor podziękował również wicestaroście Andrzejowi Guzikowi, obecnemu na spotkaniu, za wspieranie władz uczelni w kontaktach ze szkołami , które podlegają powiatowi. Z kolei dyrektor Henryk Rospond podpisując porozumienie podkreślił, że cieszy się, że jako szkoła mogą z krośnieńską uczelnią współpracować i mają szansę aby wnieść coś nowego do tej współpracy.

Jest to już kolejna umowa o współpracy podpisana przez PWSZ w Krośnie ze szkołami, dla których organem prowadzącym jest Powiat Krośnieński. Wcześniej takie porozumienia zawarły Liceum Ogólnokształcące w Jedliczu, Zespół Szkół w Jedliczu, a wkrótce  nastąpi podpisanie umowy z Zespołem Szkół w Iwoniczu.

Ewa Bukowiecka

  • autor: Ewa Bukowiecka

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?