KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Dom z bali: praktyczne rozwiązanie czy zwykła fanaberia?

zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne

Nie da się ukryć, że drewniane domy są wyjątkowo piękne. Lite drewno to materiał jednak kosztowny ale też bardzo trwały. Podróżując po kraju możemy dostrzec rosnącą popularność domów z bali, które na dobre wpisały się w lokalne krajobrazy. Czy jest to jednak rozwiązanie praktyczne? Czy może moda, która niewarta jest zachodu?

REKLAMA


Drewno piękna doda
Jeśli marzy nam się dom z bali musimy skorzystać z usług firmy specjalizującej się w tej typu konstrukcjach. Po wcześniejszym przygotowaniu projektu elementy z drewna zostaną odpowiednio obrobione i docięte tak, by umożliwić montaż. Oczywiście dom z litego drewna to wydatek niemały, jest to surowiec stosunkowo drogi i wymagający sporego nakładu pracy w obróbce. Na rynku dostępne są domy wykonane z drewna surowego, których od razu po wzniesieniu nie możemy wykańczać. Musimy odczekać odpowiedni okres czasy, aż dom osiądzie. Jeśli chcemy skrócić ten czas możemy wybrać bale suszone. Do produkcji domów z bali wybiera się drewno świerkowe, jodłowe lub sosnowe. Grubość bali waha się od 8 do 30 cm, to od inwestora zależy jaką grubość wybierze. Do wyboru mamy też różne przekroje owalny, prostokątny lub kwadratowy. Często też możemy spotkać domy z półbali. (źródło: http://www.proeko.com/domy-drewniane-z-bali/caloroczne)

Przytulne cztery kąty
Wiele osób mających po raz pierwszy styczność z domem z bali obawiają się o jego izolację. Każda konstrukcja musi jednak spełnić określone wymagania w obrębie izolacyjności cieplnej tzw. współczynnik U, który powinien wynosić ok. 0,3 W. Drewno doskonale utrzymuje ciepło i nie pozwala na szybką utratę temperatury. Na rynku dostępne są bale gołe lub z ociepleniem. Ściany ociepla się nabijając najczęściej wełnę mineralną od wewnątrz konstrukcji. W tego typu domach unika się izolacji wykonanej ze styropianu, bowiem połączenie drewna i tego materiału może powodować skraplanie pary wodnej. Izolacja niestety może nie być szczelna, a drewno to materiał, który charakteryzuje się zdolnością do regulacji wilgotności. Mikroklimat jaki wytwarza się wewnątrz domów z bali jest korzystny dla zdrowia. Tego typu konstrukcje są ekologiczne i energooszczędne. To bardzo istotne, że produkcja bali nie szkodzi środowisku naturalnemu. Drewno to materiał niezwykle trwały, a zastosowanie nowoczesnych technologii zdecydowanie obniżyło palność konstrukcji. Ściany z bali bardzo dobrze tłumią wszelkie hałasy, co jest gwarantem spokoju. Domy z bali posiadają wiele zalet, główną jest zdecydowanie krótki czas budowy, korzystny wpływ na zdrowie. Drewniana konstrukcja zapewnia oryginalność naszych czterech kątów i niskie koszty utrzymania. Głównym minusem domów z bali jest wysoki koszt budowy. Decydując się na dom z drewna postawmy na współpracę ze specjalistami, niewłaściwe wykonanie może zdecydowanie obniżyć trwałość konstrukcji.

 

 • autor: Redakcja

2 komentarzy

 • KAZEK

  Ile hektolitrów impregnatów i lakierów trzeba zastosować,aby uzyskać tą "niezwykłą trwałość i zdecydowane obniżenie palności drewna",ile jest więc jeszcze drewna w tym drewnie i jak to jest naprawdę z tą ekologicznością i z tym mikroklimatem korzystnym dla zdrowia".
  A współczynnik przewodności cieplnej U wyraża się w W/m*K,a nie w W.

  Zgłoś nadużycie KAZEK środa, 26, lipiec 2017 18:49 Link do komentarza
 • chamski bydlak

  kłamstwo dom z bali jest tańszy niż dom z "bloczków" czy murowany autor textu ma dużą niewiedzę w zakresie kosztów takich domów. pozdrawiam.

  Zgłoś nadużycie chamski bydlak środa, 26, lipiec 2017 09:58 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?