KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Jak gotowy projekt przystosować do własnych potrzeb

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Zakup gotowego projektu jest znacznie tańszy i przyśpiesza rozpoczęcie inwestycji, ale nie zawsze w 100% spełnia nasze oczekiwania. Pozostaje nam wtedy jego większa lub mniejsza adaptacja.

REKLAMA


Adaptacja obowiązkowa
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego każdy projekt architektoniczno-budowlany wymaga indywidualnej adaptacji. Musi dokonać jej uprawniony architekt. Najczęściej dotyczy usytuowania budynku na działce, rozmieszczenia okien.

Dodatkowo można wprowadzać zmiany dotyczące grubości ocieplenia lub nachylenia dachu. Zawsze w gotowym projekcie określany jest zakres zmian, który nie wymaga zgody autora i dodatkowych opłat.

Bez większych problemów można dokonywać zmian dotyczących rozmieszczenia ścianek działowych, materiałów użytych do wykończenia pomieszczeń. Ważne, by zmiany nie zmieniały wielkości kubatury i oddziaływania na otoczenie.

Adaptacja dodatkowa
Czasami zdarza się, że znacznie chcemy zmienić zakupiony projekt. Zmiany zmieniające wygląd elewacji, wielkość kubatury wymagają zgody autora projektu. Podobnie jest w przypadku zmian konstrukcyjnych, np. przesunięcia ścian nośnych, zmiany tarasów czy balkonów. Dotyczy to także możliwości dobudowania garażu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nieistotne zmiany w projekcie nie wymagają żadnych dodatkowych zgłoszeń w urzędzie, w przypadku zmian istotnych taki obowiązek powstaje i wymaga akceptacji. Dopełnienie tego warunku jest bardzo istotne, ponieważ w przeciwnym wypadku budowa może być wstrzymana lub potraktowana jako samowola budowlana. Szczególnie restrykcyjnie przepisy te są przestrzegane w przypadku zmiany oddziaływania budynku na otoczenie, np. zamiany na sklep, warsztat lub lokal gastronomiczny.

Istotne zmiany wprowadzone do projektu wymagają ponownego złożenia pełnej dokumentacji w urzędzie z zaznaczonymi zmianami. Wszystkie dokonywane zmiany muszą być naniesione na projekcie kolorem czerwonym i odnotowane w dzienniku budowy.

Najczęściej zmiany w gotowych projektach mają charakter nieistotny, nie powodują dodatkowych kosztów i formalności.

Jeśli zainteresowany jesteś gotowym projektem domu, odwiedź http://pracownia-projekty.dom.pl/, znajdziesz tutaj różnorodne projekty domów parterowych, z poddaszem, bliźniaków i wiele innych

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?