KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Styropian EPS, czy wełna mineralna?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Obecnie na rynku znajdziemy wiele różnych rozwiązań w zakresie ocieplenia, niemniej jednak najbardziej popularnymi nadal są styropian i wełna mineralna. Tutaj pojawia się najczęstsze pytanie odnośnie tego, co konkretnie należy wybrać i która opcja będzie lepsza. Poniżej przedstawiamy Ci najważniejsze właściwości fizyczne obu propozycji i spróbujemy to sobie podsumować.

REKLAMA


Styropian EPS
W tym wypadku mamy do czynienia z materiałem, który się co prawda topi, ale nie rozprzestrzenia ognia w razie pożaru. Czyli kiedy odejmiemy źródło ognia, to płyta samoczynnie zgaśnie, aczkolwiek warto zaznaczyć, że dotyczy to głównie produktów w klasie E. Niestety jego niewielka waga wyklucza go niejako z używania w ramach izolacji podłogowej. Niemniej jednak, jest doskonałym izolatorem cieplnym, który na tym polu zdecydowanie wygrywa z wełną mineralną.

Jeśli chodzi o współczynnik przewodzenia ciepła lambda q zakresie płyt styropianowych grafitowych, to wynosi on 0,031 W/mK. Jest to o tyle ważne, że dzięki temu można zastosować cieńszą warstwę izolacji, co również ogranicza koszty wykonywania takowej.

Wełna mineralna
Należy podkreślić, że wełna mineralna będzie paliła się i topiła w znacznie wyższej temperaturze,niż jest to w przypadku styropianu. Wiele osób sobie chwali również fakt, że wełna zapewnia większą izolacyjność akustyczną. Jednakże obydwa te parametry da się odnieść na korzyść wełny wyłącznie w określonych warunkach, czyli znowu przechyla się szala zwycięstwa na stronę styropianu EPS.

Jeśli chodzi o cenę, to styropian grafitowy będzie nieco droższym rozwiązaniem, jednakże jego używanie zwróci nam się szybciej. Wełna jest oczywiście nadal bardzo dobrym materiałem, jednakże w naszym porównaniu chcieliśmy wskazać konkretne zalety i wady obu rozwiązań.

Na rynku dostępny jest również standardowy styropian, który także świetnie sprawdza się w przypadku izolowania podłóg, czy elewacji budynków. Warto również zapytać ekspertów http://www.knauf-industries.pl/, którzy chętnie doradzą w razie chęci zakupu. W ten sposób zorientujesz się, jaki styropian sprawdzi się u Ciebie.

Tutaj zdecydowanie odradzamy nadmierną oszczędność, bowiem chodzi przede wszystkim o jak największe zabezpieczenie przed stratami ciepła. Przyczyni się to przede wszystkim do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie, a to zapewne jest Twój główny cel.

 

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?