KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register LoginPolacy udoskonalili styropian

Polscy naukowcy opracowali unikalne w skali światowej materiały izolacyjne dla budownictwa.  Nowej generacji styropiany łatwo rozpoznać po wyglądzie: są jasnopomarańczowe w czarne kropki. Wzbogacenie standardowych płyt m.in. w pigmentowy filtr ochronny pozwoliło stworzyć nową klasę materiałów o bardzo użytecznych i ciekawych właściwościach. Wynalazek powstał w laboratoriach krakowskiej Termo Organiki.

REKLAMA


alt
Konfrencja inaugurująca wprowadzenie pomarańczowych styropianów z filtrem UV , szef zespołu naukowców, dr W. Zadęcki

Popularny styropian w kropki został poddany innowacyjnemu procesowi, którego zasada jest zbliżona do mikroenkapsulacji*. Płyty wytworzone w ten sposób mają dodatkowe właściwości fizyko – chemiczne, przy zachowaniu zalet tradycyjnego styropianu.

- Od momentu powstania, intensywnie pracujemy nad wynalezieniem rozwiązań dających, użyteczne produkty wysokiej jakości: wprowadzamy modyfikacje, zmieniamy technologię, stale poszukujemy idealnego produktu, odpowiadającego wymaganiom klienta XXI wieku – mówi mgr. inż. Krzysztof Krzemień z Termo Organiki, wchodzący w skład zespołu naukowo – badawczego. - Pomarańczowe styropiany to przełom na rynku materiałów izolacyjnych. Stworzyliśmy styropian o niespotykanych dotąd właściwościach.

alt
Pomarańczowe płyty styropianowe z filtrem UV

Ciepły, trwały i łatwy w montażu 
W Przyjaznej Technologii Ciepłego Koloru zastosowano opatentowaną formułę pokrywania cząsteczek polistyrenu ochronnym filtrem pigmentowym, który ogranicza szkodliwy wpływ promieni ultrafioletowych UV na styropian, a jednocześnie pozwala na ściślejsze wiązanie styropianowych kulek. Płyty nowej generacji mają lepsze właściwości użytkowe. Są też bardziej szorstkie, bo mają lepiej rozwiniętą powierzchnię właściwą niż standardowy styropian. Dzięki temu klej lepiej do nich przylega, co w konsekwencji pozwala na trwalsze łączenie warstw systemu ocieplenia ściany. Ma to duże znaczenie dla trwałości i odporności całego systemu izolacji termicznej budynku.

alt
Pomaranczowy styropian w kropki  z filtrem UV ( z bilska)

Nowa klasa pomarańczowych styropianów jest łatwiejsza w montażu: zastosowane w niej pigmentowe filtry fluorescencyjne przetwarzają szkodliwe dla oczu promieniowanie ultrafioletowe w światło widzialne. Dodatkowo zastosowanie pigmentu zmniejsza natężenie światła odbitego od płyty, co prowadzi do ograniczenia uciążliwego efektu lśnienia.
 
Niezależnie od poprawy właściwości materiału, pomarańczowy kolor płyt ułatwia klientowi rozpoznanie styropianu o gwarantowanej, wysokiej jakości.

Bardziej przyjazny dla środowiska
Każdy styropian stosowany w budownictwie zawiera dodatki uniepalniające, które pozwalają by ściana zbudowana przy użyciu styropianu była sklasyfikowana jako nierozprzestrzeniająca ognia. Jeden z nowych pomarańczowych styropianów to nowatorski, ekologiczny styropian EKO, w którego skład wchodzą tylko przyjazne środowisku dodatki uniepalniające wykorzystywane do tej pory m.in. w przemyśle tekstylnym, meblowym czy samochodowym. Są one obojętne dla środowiska naturalnego. Ten jedyny w swoim rodzaju produkt wyprzedza obowiązujące dziś surowe wymogi w Unii Europejskiej i nie ma żadnego odpowiednika na polskim rynku.

alt
Struktura pojedyńczej kuleczki pomarańczowego styropianu z pigmentowym filtrem ochronnym.
( zdjęcie mikroskop elektronowy)

System ociepleń izolacji ścian wykorzystujący płyty Gold Fasada EKO okazał się bardziej odporny na uszkodzenie w wysokiej temperaturze niż dotychczasowe rozwiązania. W zależności od badanej próbki temperatury kontrolne odczytywane w czasie testu w przypadku systemów ze styropianem EKO były niższe od 20% do 40% (sic!), w porównaniu do systemu ze standardowym  styropianem.

alt
Struktura pojedyńczej kulczeki standardowego styropianu bez filtra UV.
( zdjęcie mikroskop elektronowy)

Technologia produkcji oraz receptury pomarańczowych styropianów w kropki oraz wersji EKO objęte są patentami Termo Organiki i podlegają ochronie prawnej. Wszystkie te produkty są objęte Certyfikatem Zgodności z Normą Europejską  i Rekomendacjami Technicznymi i Jakości (RTQ), a Gold Fasada EKO posiada dodatkowo Świadectwo Deklaracji Środowiskowej (tzw. EKO II), wydanymi przez Instytut Techniki Budowlanej.

*Mikroenkapsulacja - Proces powlekania powierzchni rozdrobnionych cząstek jednej substancji przez inną substancję. Materiał powlekający ma zwykle inne własności fizyczne i chemiczne od substancji powlekanej. Proces mikroenkapsulacji prowadzi do wytworzenia produktu kompozytowego - mikrokapsułki, złożonej z rdzenia w powłoce. Średnice mikrokapsułek zawierają się w przedziale od jednego do kilkuset mikrometrów. Zarówno kształty cząstek jak i proporcje ilości powłoki i rdzenia są rozmaite.

Rekomendacje ITB - Wszystkie nowe styropiany Termo Organiki posiadają Rekomendacje Techniczne i Jakości (RTQ) Instytutu Techniki Budowlanej. Potwierdzają one wysoką jakość oraz przydatność wyrobów Termo Organiki do zastosowania w budownictwie. Rekomendacja obejmuje potwierdzenie, że izolacje są zgodne z wymogami techniczno – budowlanymi oraz zasadami wiedzy technicznej i zapewniają spełnienie wymagań dotyczących budynków. Rekomendacje Techniczne określają także warunki stosowania objętych nią rozwiązań technicznych. Termo Organika jest pierwszą w Polsce firmą produkującą styropian, która uzyskała takie rekomendacje dla swoich produktów.  Warunkiem uzyskania rekomendacji RTQ  ITB jest dobrowolne poddawanie się regularnym, niezależnym kontrolom jakości produktów  pobieranych losowo z rynku. Wszystkie produkty są szczegółowo przebadane zgodnie z unijnymi procedurami i z zapasem spełniają wymagania normy europejskiej, a co za tym idzie posiadają znak CE.

Tomasz Zmorzyński
AIMCOMMS

  • autor: Tomasz Zmorzyński, AIMCOMMS

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?