KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Innowacyjna WSPiA

W Wyższej Szkole Prawa i Administracji uruchomiona została jedyna w Polsce i jedna z niewielu w Europie innowacyjna instalacja ogniw fotowoltaicznych i pomp ciepła. Pozwoli to uczelni ograniczyć o około 10 proc. zużycie ciepła i prądu pozyskiwanego z sieci miejskiej. Inwestycja kosztowała ponad 4 mil zł i została w 85 proc. Dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa Podkarpackiego.

REKLAMA


alt

Zastosowane w Wyższej Szkole Prawa i Administracji rozwiązania wykorzystują dwa różne źródła energii odnawialnej. Pierwsze to ciepło pozyskiwane z głębokości ponad 100 metrów. Drugie to przetwarzanie energii pozyskanej ze słońca na prąd niskiego napięcia. – Jest to rozwiązanie nowatorskie. Jedyne takie w Polsce i jedno z niewielu w Europie – mówi Prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA. Dodaje, że zastosowane w rzeszowskim kampusie technologie w pełni potwierdzają, iż Rzeszów jest miastem innowacyjnym.

alt

- Dzięki zastosowanym technologiom Wyższa Szkoła Prawa i Administracji wyznacza nowy kierunek w ekologii. Takie rozwiązania sprawią, że w przyszłości będziemy mieć czystsze powietrze, a nasze miasto będzie maiło lepsze parametry ekologiczne. Na nowoczesnych technologiach zastosowanych w WSPiA zyskają również nasi studenci, bo będziemy mogli obniżyć koszty utrzymania naszych obiektów, co też jest rzeczą niebagatelną – powiedział Rektor WSPiA.

Według przewidywań ekspertów dzięki innowacyjnej instalacji Wyższa Szkoła Prawa i Administracji będzie mogła ograniczyć o około 10 proc. zużycie ciepła i prądu pozyskiwanego z sieci miejskiej. – Dokładne wyliczenia dotyczące uzyskanych oszczędności poznamy dopiero po około roku działania systemu - dodał Prof. Jerzy Posłuszny.

alt

Innowacyjna instalacja w Wyższej Szkle Prawa i Administracji zrealizowana została w ramach unijnego projektu: „Poprawa efektywności infrastruktury energetycznej w WSPiA, Wydział Zamiejscowy w Rzeszowie poprzez instalację systemu fotowoltaicznego oraz pompy ciepła”. Inwestycja warta ponad 4 mil zł w 85 proc. Dofinansowana została z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa Podkarpackiego.

Energia słoneczna
W ramach projektu w Zamiejscowym Wydziale Prawa i Administracji WSPiA w Rzeszowie wykonana została instalacja systemu ogniw fotowoltaicznych. – Jest to jedyna taka instalacja na budynku w Polsce. Łączna powierzchnia ogniw fotowoltaicznych wynosi 200 metrów kwadratowych – mówi Dawid Cycoń z firmy ML System, wykonawca instalacji w WSPiA. Dodaje, że zasada działania tego systemu jest bardzo prosta. Specjalne ekrany absorbują energię słoneczną i przetwarzają ją na prąd niskiego napięcia. Pozyskany w ten sposób prąd wykorzystany zostanie do oświetlenia budynku i zasilania systemu klimatyzacji - tłumaczy Dawid Cycoń.

alt

Ekrany użyte w WSPiA zostały sprowadzone ze Szwajcarii. Podobne instalacje z powodzeniem stosowane są na całym świecie. W Europie funkcjonują m.in. na dworcu kolejowym w Berlinie i lotnisku w Monachium.

W celu najefektywniejszego wykorzystania energii słonecznej ogniwa systemu fotowoltaicznego zamontowano w trzech miejscach kampusu w Rzeszowie. Panele znajdują się na budynkach Collegium Administrativum i Collegium Iuridicum oraz na galeria łącząca te budynki. Instalacja systemu ogniw fotowoltaicznych pozwoli na zmniejszenie zużycia prądu pobieranego z sieci energetycznej.

alt

Ciepło z ziemi
Druga część inwestycji zrealizowanej w WSPiA to popa ciepła. - Jest to w tej chwili największa taka instalacja pozyskująca ciepło z gruntu na Podkarpaciu – mówi Paweł Serafin, przedstawiciel firmy N-Tech Pracownia Projektowa. Na terenie rzeszowskiego kampusu wykonanych zostało 30 odwiertów na głębokość 125 metrów, w których zamontowano specjalistyczne sondy połączone ze specjalną pompą pozwalającej na pobieranie ciepła z gruntu. Pozyskane w ten sposób ciepło wspomagać będzie instalacje ogrzewania grzejnikowego w budynkach WSPiA - tłumaczy Paweł Serafin.

- Działa to tak, że przez większość sezonu grzewczego pompa ciepła będzie stanowić jedyne źródło ciepła dla instalacji c.o. W przypadku obniżenia temperatury zewnętrznej pompa ciepła będzie pracowała jednocześnie z istniejącym w budynku węzłem cieplnym (ciepło miejskie) – dodaje Paweł Serafin.

alt
Paweł Serafin, Prof. Jerzy Posłuszny i Dawid Cycoń

Instalacja fotowoltaiczna i popy ciepła w Wyższej Szkole Prawa i Administracji jest na bieżąco monitorowana, co pozwoli w przyszłości na stworzenie specjalnej zakładki na stronie internetowej uczelni, na której będzie można zobaczyć np. ile prądu w danym momencie produkuje instalacja fotowoltaiczna.

Cześć ekranów absorbujących energię słoneczną zostało wkomponowanych w budynek Collegium Administrativum WSPiA. Instalacji fotowoltaiczna tworzy teraz nowocześnie wyglądającą elewacja budynku.

Przemysław Pawlak

  • autor: Przemysław Pawlak

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?