KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


Wybór wiaty garażowej

Wiata garażowa to tańsza alternatywa dla tradycyjnego garażu. Wiata może być połączona z budynkiem, przylegać do niego lub stanowić wolno stojący budynek.

REKLAMA


Istotne jest pytanie, czym wykończyć wiatę, gdzie ją umieścić, tak aby dobrze spełniała swoje zadanie. Wykończenie zewnętrzne nie jest kwestią skomplikowaną. Wygląd wiaty ma współgrać z szatą zewnętrzną domu jednorodzinnego. Ważne, aby kąt nachylenia dachu był prawidłowy, jak również istotny jest wybór pokrycia dachu, ponieważ stanowi on konstrukcję wiaty.

Duże znaczenie ma natomiast nawierzchnia miejsca postojowego. Dopasować ją należy nie tylko do wyglądu pozostałej części działki, ale przede wszystkim do lokalizacji samej wiaty.

Każdy rodzaj wiaty wymaga użycia innego rodzaju kostki brukowej. Rozwiązaniem, które powinno zastosować się w przypadku każdego typu wiaty są pasy drobnej kostki, posiadające wyraźną fakturę, które układa się w bocznych częściach wiaty, a dokładnie wzdłuż słupów konstrukcyjnych. Stosuje się również wysokie prowadnice z krawężników.

Rozwiązania tego typu są bardzo praktyczne. Zapobiegają między innymi obtarciu lakieru z auta przy wjeździe do wiaty. Jeżeli takie rozwiązanie ma spełnić swoje zadanie linia krawężnika musi być odsunięta o 20- 30 cm od linii słupków.

Wspomniane pasy drobnej kostki przy krawężnikach powinny mieć także około 30 cm szerokości.

Jeśli podjazd, który prowadzi do wiaty nie jest linią prostą, prowadnice z krawężników powinny rozpocząć się odpowiedni wcześniej, aby przyjąć właściwy tor jazdy.

Wiata przejazdowa
Jedną z propozycji jest wiata przejazdowa. Pomysł stosowany dość rzadko, ale warto o nim wspomnieć. W uproszczony sposób można stwierdzić, że jest to zadaszony częściowo fragment podjazdu. Wyjście dość tanie w wykonaniu, ponieważ tworzone na podjeździe zazwyczaj już istniejącym. Przy tym bez konieczności zagospodarowania dodatkowej przestrzeni.

Pomysł ten nie jest najchętniej wybieranym, ponieważ nie jest w swojej prostocie praktyczny. Auto, które wjeżdża na podjazd, tym samym blokuje drogę do garażu docelowego. Stąd może okazać się pomocny dla osoby, która często w ciągu dnia się przemieszcza i nie chce za każdym razem wjeżdżać do garażu, a wolałaby auto postawić w miejscu zadaszonym. Jest to również rozwiązanie w przypadku, gdy zjawiają się zmotoryzowani goście.

Tego typu wiata zazwyczaj jest zintegrowana z bramą wjazdową na posesję.

Pod samą wiatą warto użyć kostki o innej fakturze, np. kamiennej. Poruszanie się po kostce ażurowej może być utrudnione. Natomiast bardzo dobrze sprawdzi się jako środkowy pas nawierzchni.

Wiata dostawiona do budynku
Jest to najczęściej wybierany pomysł. Najczęściej jest dostawiana do budynku mieszkalnego, choć bywa również niejako uzupełnieniem garażu. Projektując wiatę dostawianą koniecznie należy pamiętać o zachowaniu odległości, która będzie potrzebna podczas swobodnego otwierania drzwi od strony budynku.

Warto zastosować boczne, wysokie krawężniki, jak również dopilnować aby od strony budynku chodnik za krawężnikiem był także podniesiony.

W przypadku każdego typu wiaty, z wyjątkiem przejazdowej, warto zastosować ogranicznik przed końcem wiaty.

Wiata wolnostojąca
Ten rodzaj wiaty to najmniejsze i najprostsze rozwiązanie, ale wbrew pozorom zajmujące najwięcej miejsca. Z drugiej strony pozwala na oddzielenie od estetyki domu, miejsca postojowego auta. Stanowią dwie odrębne całości.

Ważne, aby stworzyć dogodny dojazd. Zarazem taki, który nie będzie burzył koncepcji zagospodarowania terenu, a zwłaszcza zieleni. W tym przypadku warto również zastosować tylny ogranicznik, który pozwoli na dokładne umiejscowienie auta pod wiatą.

Należy również pamiętać o właściwym ukształtowaniu spadku, który zapobiegnie zbieraniu się pod nią wody opadowej. Teren powinien opadać w kierunku wjazdu o 1%.

  • autor: Redakcja

4 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?