KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Transport drobnicowy - czyli?

Pojęcie "drobnicy" oznacza towary, które transportowane są w postaci niedużych pakunków. Konkretne rozwiązania w transporcie drobnicowym uzależnione są od rozmiarów towarów oraz oferty danej firmy.

REKLAMA


Drobnica może być transportowana w paczkach, skrzyniach albo workach. Dla usprawnienia przewozu obecnie często stosuje się także europalety - ułatwiające przenoszenie, składanie i zabezpieczanie towarów. Tego rodzaju ładunek podczas transportu może być także składowany w kontenerach: dotyczy to szczególnie przewozu na duże odległości.

Charakterystyka ładunku
Pojedyncze ładunki drobnicowe mają zazwyczaj małą objętość, toteż stają się częścią ładunków zbiorowych. Ładunki takie - w przeciwieństwie do masowych – mogą zostać zważone, a opłata wnoszona przez klientów zależy zazwyczaj od masy towaru (faktycznej/obliczeniowej). Kształt ładunków jest bardzo różny; od niego (a także od rodzaju ładunku) zależy dobór odpowiedniego opakowania. Ładunki drobnicowe zazwyczaj dzieli się na opakowane oraz nieopakowane. Opakowanie ułatwia przewóz, zabezpiecza towar, a odpowiednio oznakowane umożliwia orientację.

W przypadku transportu drobnicowego istotne jest odpowiednie zabezpieczenie ładunku. Przede wszystkim właściwe unieruchomienie zapobiega jego uszkodzeniu. Komisja Europejska ocenia, że nawet do 25% wypadków ciężarówek dochodzi na skutek niewłaściwego mocowania ładunków.

Zbiorcze jednostki ładunkowe
Ładunek zbiorowy drobnicy tworzony jest na kilka sposobów: przez paletyzację - umieszczanie przesyłek na palecie; kontenaryzację - umieszczanie ładunków w kontenerach; stropowanie - wiązanie poszczególnych przesyłek; pakietyzację - łączenie pojedynczych ładunków drobnicowych w pakiety.

Standardowa paleta?
Nietypowe rozmiary niektórych ładunków drobnicowych mogą być przyczyną szczególnych trudności w transporcie. Niektóre firmy domagają się dopłat w przypadku wymiarów mocno odbiegających od standardowych; może się zdarzyć, że nie posiadają właściwego zaplecza do ich transportu. Matlogic to jedna z firm wychodzących naprzeciw potrzebom klientów – nie wymaga dopłat za "wystawanie" ładunku poza europaletę; zaznacza także, że ładunki są dobierane w taki sposób, by znalazło się miejsce także na bardziej nietypowe przesyłki, takie jak maszyny produkcyjne, konstrukcje, stolarka czy sprzęt sportowy.

Transport drobnicowy stanowi dla firm transportowych szczególne wyzwanie. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na znacznie wyższe ryzyko uszkodzenia ładunku oraz trudności przy załadunku i zabezpieczaniu towarów.

 

 • autor: Redakcja

2 komentarzy

 • Saw

  Jeśli chodzi o transport drobnicy, to fachowcami w temacie są specjaliści z firmy Net-Cargo w Gdyni. Świadczą usługi z zakresu transportu morskiego, drogowego oraz lotniczego. Posiadają własną agencję celną, co stanowi duże udogodnienie dla klienta. Zlecenia realizowane są zawsze terminowo i profesjonalnie. Godni polecenia.

  Zgłoś nadużycie Saw niedziela, 02, grudzień 2018 21:09 Link do komentarza
 • Antoni21

  W dzisiejszych czasach jest wiele opcji na skuteczny przewóz różnych towarów. Moim zdaniem najskuteczniej można zlecić to poprzez takie miejsca jak giełda ładunków. Wystarczy wejść na https://gielda.furgonetka.pl/ i zamieścić Wasze ogłoszenie. Po tym różni przewoźnicy zaoferują Wam swoje warunki, a Wam pozostanie tylko wybrać te najlepsze.

  Zgłoś nadużycie Antoni21 poniedziałek, 05, marzec 2018 23:10 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?