KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Otwarcie zakładu UTC Aerospace Systems w podrzeszowskiej Tajęcinie

W Tajęcinie pod Rzeszowem oficjalnie uruchomiono nowy zakład należący do światowego giganta przemysłu lotniczego UTC Aerospace Systems. W uroczystości otwarcia, 25 października br., wziął udział premier Donald Tusk, który nie krył uznania dla zakładu produkującego podwozia oraz elementy systemów sterowania dla samolotów cywilnych i wojskowych.

REKLAMA


W tym drugim na Podkarpaciu, po placówce zlokalizowanej w Krośnie, zakładzie pracuje obecnie 100 osób, ale docelowo załoga firmy będzie liczyła 250 pracowników.

alt
Otwarcie zakładu United Technologies Corporations Aerospace Systems w Tajęcinie k. Rzeszowa w województwie podkarpackim.

Zakład UTC Aerospace Systems w Tajęcinie pod Rzeszowem jest zlokalizowany na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis. To drugi zakład związany z przemysłem lotniczym, który w tym roku został tu uruchomiony i działa w ramach Stowarzyszenia Dolina Lotnicza. Jego budowę szacuje się na 70 mln dolarów, ma powierzchnię 10,5 metrów kwadratowych i ulokowany jest na 13 akrowym terenie, bezpośrednio sąsiadującym z Portem Lotniczym Rzeszów - Jasionka, sercem Doliny Lotniczej.

alt

Podrzeszowskie przedsiębiorstwo jest ściśle powiązane z zakładem w Krośnie, który produkuje i montuje elementy podwozi lotniczych do samolotów zarówno cywilnych, jak i wojskowych m.in. dla takich firm jak: Boeing, Bombardier, Gulfstream oraz Lockheed Martin. Już dziś zarząd spółki szacuje, że dzięki nowo otwartemu zakładowi w Tajęcinie w przyszłości produkcja podwozi w Polsce zostanie prawie podwojona.

alt

Zaproszonych gości; władze lokalne, przedstawicieli spółki United Technologies Corporation i firm związanych z przemysłem lotniczym, przywitał Jan Sawicki, dyrektor naczelny UTC Aerospace Systems z siedzibą w Krośnie. - Zakład w Tajęcinie przenosi nas do innej ligi, o stopień wyżej w tej branży - mówił Sawicki. - Daje nam on większe możliwości rozwoju naszego przedsiębiorstwa w przyszłości. Mamy szerokie plany z nim związane – w niedalekiej przyszłości rozpocznie się produkcja podzespołów do samolotu F35, następcy słynnego F16. Produkcja w naszym zakładzie ruszyła już kilka tygodni temu, a przed kilkoma dniami zostały tu już zmontowane pierwsze trzy komplety podwozi do Boeinga 737.

alt

Pod wrażeniem nowoczesnych technologii stosowanych w podrzeszowskim zakładzie był premier Donald Tusk, który wspominał swoją wizytę przed dwudziestu laty w firmie lotniczej w Seattle. - Byłem zaskoczony, jak daleko jesteśmy od tych technologii, jak ogromny dystans nas dzieli - mówił premier. - Kilka lat później spotkałem się z osobami przepełnionymi marzeniami o Dolinie Lotniczej i nie miałem pewności, czy się one ziszczą. A dziś, będąc w tym zakładzie, widzę, że bez wstydu i fałszywej skromności, możemy porównywać się i konkurować z każdym najbardziej rozwiniętymi miejscami na świecie. To wszystko, co tu widzimy, wszystko, co najważniejszego dzieje w gospodarce, dzieje się w ludziach i dzięki nim. Dzięki ludziom, którzy kiedyś mieli marzenia, a dziś mają szansę być innowacyjni.

alt

Dave Castagnola, President Landing Gear Aircraft Systems oraz Mike Heidorn, Vicepresident Global Manufacturing, Intiatives, podkreślali, że to wielki dzień dla całej korporacji, która zainwestowała w sumie miliard dolarów w polski przemysł związany z lotnictwem. Zgodnie wyrażali uznanie dla tego, co udało się stworzyć w Rzeszowie i zapowiadali, że to jeszcze nie koniec rozwoju tej firmy.

Z kolei prezes Stowarzyszenia Dolina Lotnicza oraz firmy WSK PZL - Rzeszów Marek Darecki, przyznał, że bardzo mocno kibicował rozwojowi firmy, której przed laty był prezesem. – To naprawdę ogromnie istotne wydarzenie, że w tym roku to już trzecia firma działająca w Hi-Techu, która otworzyła się właśnie w Rzeszowie. Potrafiliśmy zbudować największy ośrodek związany z przemysłem lotniczym w Polsce. A wszystko dzięki temu, że była wizja, była pasja, były talenty oraz współpraca i wsparcie władz - podkreślał prezes Darecki.

Marszałek Województwa Podkarpackiego, Mirosław Karapyta również zwracał uwagę, jak istotne dla miasta i regionu, jest otwarcie kolejnego zakładu UTC AS. Zdradził także, że zarezerwowano już miejsce wystawiennicze na przyszłoroczne targi lotnicze, które odbędą się w Paryżu. - Musimy wykorzystać fakt, że aż 33 proc. przemysłu wykorzystującego innowacyjne technologie w lotnictwie skupione są na Podkarpaciu - mówi marszałek. Natomiast Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, przypominał, że jeszcze nie dawno w pobliżu lotniska Rzeszów - Jasionka były jedynie puste tereny, a właśnie otwierany jest kolejny zakład, o tak wielkim znaczeniu jak UTD AS. - To dowód, ze miasto się rozwija - podkreślał.

Po przecięciu wstęgi przez przedstawicieli spółki, poświęcenia zakładu dokonał biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej Edward Białogłowski.

Zakład w Tajęcinie dołączyć do grona przedsiębiorstwa należących do spółki UTC, która zatrudnia w Polsce ok. 10 tysięcy pracowników, w takich zakładach jak: Pratt & Whitney Kalisz, WSK PZL - Rzeszów, PZL Mielec-Sikorsky oraz UTC Aerospace Systems we Wrocławiu i Kaliszu. W tym tygodniu UTC Aerospace Systems oficjalnie rozpoczął także budowę centrum badawczo-rozwojowego we Wrocławiu.

Olga Golonka, (sagier)
Fot. Tadeusz Poźniak

  • autor: Olga Golonka, (sagier)

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?