KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Polki w pogoni za HPV - w Podkarpackim 133 kobiety zapadly na raka szyjki macicy

16 listopada w sali kinowej Zamku Ujazdowskiego w Warszawie, odbyła się prezentacja pierwszej w Polsce gry edukacyjnej stworzonej specjalnie dla kobiet „Catch Papilloma”. Ta bezprecedensowa inicjatywa służy popularyzowaniu wiedzy na temat profilaktyki raka szyjki macicy, na którego każdego dnia umiera aż 5 Polek! Według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów w 2009 r. w województwie podkarpackim na tę chorobę zapadły aż 133 kobiety.

REKLAMA


alt
Marek Kustosz - Openmedica, Anna Cieślak - Ambasadorka kampanii

Wydarzenie jest inauguracją kolejnej edycji kampanii społecznej „Chronię życie przed rakiem szyjki macicy”. Wykorzystując najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie, organizatorzy kampanii chcą dotrzeć z przekazem edukacyjnym do milionów Polek, które każdego dnia korzystają z Facebooka.

alt

Przygotuj się i zrób wrażenie
Grę „Catch Papilloma” rozpoczyna się budując swoją unikalną postać – wpisując imię, wybierając kolor oczu, włosów, dobierając atrakcyjną biżuterię oraz modną garderobę. Zadaniem graczki jest jak najatrakcyjniejsze przygotowanie się do wieczornego wyjścia. Następnie bohaterka wyrusza do miasta, aby miło spędzić czas. Kiedy atmosfera radości i świetnej zabawy w dużym mieście pełnym kolorowych neonów osiąga punkt kulminacyjny, następuje nagły zwrot akcji… Organizatorzy stworzyli grę, aby w przystępny, a jednocześnie skuteczny sposób dotrzeć do Polek z przekazem edukacyjnym na temat zagrożenia, jakie niesie za sobą zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego.

alt

Najdłuższa w Unii Europejskiej kolejka do nieba 
Polska od lat należy do niechlubnej europejskiej czołówki pod względem zachorowalności i umieralności kobiet na raka szyjki macicy. Według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2009 roku na tę chorobę zapadły 3102 kobiety. Te statystyki nie zmieniają się, mimo że od 2006 roku dostępny jest program bezpłatnych badań cytologicznych dla kobiet od 25 do 59 roku życia. Każdego roku z powodu raka szyjki macicy umiera blisko dwa tysiące kobiet, gdyby ustawiły się w kolejkę, to jej długość miałaby ponad 1 km!

alt

„Polki niechętnie podejmują działania profilaktyczne. Z krajowego programu bezpłatnych badań cytologicznych korzysta zaledwie kilkanaście procent z nich. Onkogennym HPV, powodującym raka szyjki macicy, zakażają się najczęściej kobiety około dwudziestego roku życia. Istnieje wiele sposobów, które pozwalają uniknąć śmiertelnego zagrożenia, m.in bezpieczne życie intymne, stosowanie szczepień, a także badania cytologiczne. Jestem przekonany, że gra „Catch Papilloma”, która „zakaziła” dziewczyny wirtualnym wirusem, skłoni je do podjęcia działań profilaktycznych, dzięki którym unikną śmiertelnie niebezpiecznej choroby w realnym świecie” – mówi prof. dr hab. med. Romuald Dębski z Rady Naukowej kampanii, ordynator Oddziału Klinicznego Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu Bielańskim im. ks. J. Popiełuszki w Warszawie.

alt
prof Romuald Dębski i Anna Cieślak

Nowoczesne kampanie szansą na zmianę dramatycznych statystyk
Coraz więcej osób korzysta z internetu, często spędzając czas na granie online. Według ostatnich badań internetu Megapanel PBI/Gemius, w sierpniu z Facebooka korzystało ponad 12 milionów Polaków, z których połowa to kobiety. Na świecie ludzie spędzają 3 miliardy godzin tygodniowo na granie w gry online.  Aż 500 milionów osób gra wirtualnie minimum godzinę dziennie. W ciągu kolejnych 10 lat, ta liczba ma się powiększyć o miliard osób.

alt

„Wykorzystanie nowych mediów, takich jak Facebook, w kampaniach społecznych, daje nam wielkie możliwości precyzyjnego dotarcia z przekazem edukacyjnym do kobiet, zagrożonych nowotworem. Catch Papilloma to pierwsza w Polsce gra edukacyjna wykorzystywana w kampanii społecznej popularyzującej wiedzę na temat profilaktyki raka szyjki macicy. Elementy graficzne gry zostały przygotowane przez absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie specjalnie dla kobiet. Gra jest angażująca oraz intuicyjna, a jedocześnie niesie ze sobą bardzo mądre przesłanie. Wierzę, że dzięki połączeniu tych wszystkich elementów, internautki chętnie będą polecały sobie grę, włączając się tym samym w kampanię i propagowanie działań profilaktycznych raka szyjki macicy – mówi Sebastian Rawski  z Biura Organizacyjnego kampanii społecznej „Chronię życie przed rakiem szyjki macicy."

alt
Uczestniczki konferencji

Dziesiątki Patronów i Partnerów
Kampania społeczna „Chronię życie przed rakiem szyjki macicy”  trwa już od 2006 roku. W tym czasie zostało przeprowadzonych wiele aktywności edukacyjnych. Dotąd w kampanię angażowali się znani polscy artyści, którzy wspólnie ze środowiskiem medycznym oraz partnerami przekonywali i edukowali kobiety, że ich zdrowie i życie są wartościami, które trzeba chronić. Podobnie jest w obecnej edycji kampanii, której organizatorem jest redakcja Openmedica, wydawca specjalistycznych portali o zdrowiu ginekolog.pl oraz poradnikmedyczny.pl. Ponadto, inicjatywa jest wspierana  przez wielu partnerów i patronów, takich jak:  Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej, Fundacja/Program Różowa Konwalia, Magnolia Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologiczno-Ginekologicznymi, Polskie Amazonki – Ruch Społeczny, Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych, Ogród Nadziei, Fundacja Edukacji Społecznej, Fundacja MSD dla Zdrowia Kobiet oraz firma MSD. Swojego patronatu medialnego udzieliło kampanii kilkanaście redakcji, wśród nich: TVP1, Radio PIN, Przekrój, SUKCES, Poradnik Domowy, Służba Zdrowia, Żyjmy Dłużej, SuperLinia, Kampaniespołeczne.pl, BRIEF, PROTO.PL. Więcej informacji jest dostępnych na profilu kampanii na Facebooku:  www.facebook.com/KobiecySekret oraz na portalu edukacyjnym www.hpv.pl

Łukasz Witkowski

*****
O akcji edukacyjnej „Kobiecy sekret”
W pierwszej połowie października, na portalu Facebook został uruchomiony specjalny profil dedykowany wyłącznie kobietom. Internautki z całej Polski mogły zgłaszać chęć uczestnictwa w akcji edukacyjnej „Kobiecy sekret”, która odbyła się w formie „inspirującej loterii”. Każda uczestniczka otrzymała swój unikatowy numer oraz informację o tym, że dzień losowania niespodzianki będzie dla niej niezapomniany. Internautki polecały profil „Kobiecy sekret” swoim znajomym. Każdego dnia trwającej niespełna miesiąc akcji, dołączały do niej kolejne tysiące kobiet. Blisko 50 tysięcy kobiet z całej Polski zostało zakażonych wirtualnym wirusem powodującym raka szyjki macicy na portalu społecznościowym Facebook. Poprzez szokującą, wirtualną niespodziankę, organizatorzy akcji edukacyjnej „Kobiecy Sekret” przekazali internautkom bezcenną wiedzę o tym, jak chronić swoje życie przed rakiem, na którego każdego dnia umiera 5 Polek. Akcja edukacyjna „Kobiecy sekret” została przeprowadzona tuż przed startem kolejnej odsłony kampanii społecznej „Chronię życie przed rakiem szyjki macicy”.

O kampanii „Chronię życie przed rakiem szyjki macicy”
Kampania „Chronię życie przed rakiem szyjki macicy” prowadzona jest od 2006 roku. Celem inicjatywy jest uświadomienie kobietom, że rak szyjki macicy, będący jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet, stanowi poważne zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Przekazem kampanii jest komunikat: rakowi szyjki macicy można zapobiec poprzez odpowiednią profilaktykę. Organizatorzy kampanii chcą zwrócić uwagę kobiet na fakt, że przyczyną raka szyjki macicy są określone typy wirusa brodawczaka ludzkiego.

To bardzo rozpowszechniony wirus – szacuje się, że ponad połowa dorosłych osób w pewnym momencie swego życia ulega zakażeniu wirusem HPV. Od chwili zakażenia do rozwoju raka inwazyjnego mija średnio kilkanaście lat. To dużo czasu, aby wykryć chorobę w stadium, w którym jest ona w pełni uleczalna. A jednak w Polsce, co roku ok. 3 200 kobiet zapada na raka szyjki macicy, a połowa z nich umiera, ponieważ choroba jest zdiagnozowana zbyt późno. Oznacza to, że każdego dnia na raka szyjki macicy umiera w Polsce 5 kobiet. Lekarze alarmują, że poziom wiedzy na temat podstawowych badań profilaktycznych jest dramatycznie niski. Dodatkowo, w Polsce na bezpłatne badania profilaktyczne zgłasza się zaledwie jedna na cztery uprawnione kobiety. Dlatego edukacja na temat problemu ma tak duże znaczenie. Aby przeciwdziałać tej zatrważającej na tle innych krajów Europy Zachodniej sytuacji epidemiologicznej, na początku 2006 roku, z inicjatywy środowisk medycznych ruszyła kampania społeczna "Chronię życie przed rakiem szyjki macicy". Inicjatorem kampanii, której celem jest uświadomienie społeczeństwu konieczności aktywnej profilaktyki tej choroby jest Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV. Przez ostanie lata w kampanię angażowali się znani polscy artyści, którzy wspólnie ze środowiskiem medycznym oraz partnerami kampanii przekonywali kobiety, że ich zdrowie i życie są wartościami, które trzeba chronić. W ramach kampanii w ostatnich latach przeprowadzono między innymi takie akcje jak: Akcja Fioletowa Bransoletka, Tygodnie Walki z Rakiem Szyjki Macicy, kalendarze „Dbamy o Nasze Życie”. Z myślą o kampanii działa również strona internetowa, stworzona dla pacjentów i środowiska medycznego. Na stronie znajduje się kompendium wiedzy o raku szyjki macicy i wirusie HPV, dostępne są także informacje o profilaktyce pozwalającej na wczesne wykrycie zmian nowotworowych oraz o szczepieniach ochronnych przeciwko zakażeniu HPV. Więcej informacji na www.hpv.pl

  • autor: Łukasz Witkowski

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?