Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Głośno o podkarpackich winnicach

Jeszcze niedawno winorośle na Podkarpaciu można było spotkać przypadkiem w przydomowych ogródkach czy przy płotach. Dzisiaj w naszym regionie profesjonalnych winnic jest już blisko 150. Tworzone są specjalne szlaki, cyklicznie organizuje się  wydarzenia zrzeszające producentów i miłośników tego trunku.

REKLAMAO tradycji winiarstwa na Podkarpaciu mówi się coraz częściej. Początki uprawy na tym obszarze sięgają przełomu X i XI wieku. Jednak silna konkurencja zagranicznych wytwórców, głównie z Węgier, doprowadziła do stopniowego zaniku produkcji. Uprawa winorośli ponownie stała się popularna dopiero w latach 80. ubiegłego wieku. Od tego czasu rozwój winiarstwa w południowo-wschodniej Polsce jest jednym z najbardziej dynamicznych w skali kraju.

Nie od razu winnice zbudowano

Początki odrodzenia winiarstwa na Podkarpaciu nie były łatwe. Upór pasjonatów oraz wsparcie wielu podmiotów sprawiły, że obecnie region ten jest jednym z najbardziej cenionych miejsc na winiarskiej mapie Polski. Kilka lat temu jego potencjał dostrzegli samorządowcy i zainicjowali program szkoleniowy „Podkarpackie winnice", który poskutkował powstaniem około 40 nowych lokalizacji. Sukces ten był niejako bodźcem do realizacji kolejnego przedsięwzięcia, tym razem pod nazwą „Na winiarskich ścieżkach Podkarpacia”. Wysiłki zdeterminowanych winiarzy opłaciły się. Dzisiaj winiarstwo na Podkarpaciu to przede wszystkim średnie i małe winnice. Choć są niewielkie, to standard produkowanych tutaj trunków jest ceniony nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami.

Nie tylko produkcja
Idea rozwoju winiarstwa przyniosła efekty nie tylko w postaci tworzenia kolejnych lokalizacji, ale i podnoszenia poziomu ich wyrobów. Od kilku lat funkcjonuje Podkarpacki Szlak Winnic. Co więcej, regionalni producenci dostrzegli także potencjał enoturystyki. Wielu, spośród właścicieli ponad setki winnic, przyjmuje turystów. W okolicach Jasła, Krosna, Sanoka, Rzeszowa czy Jarosławia miłośnicy tego trunku mogą nie tylko zwiedzić szlaki, ale poznać tajniki uprawy winorośli i spróbować regionalnych wyrobów.

Media o podkarpackich winnicach
Wina produkowane w południowo-wschodniej Polsce będą tematem jednego z wydań programu Uprawiamy Biznes, emitowanego przez stację TVR. Ekipa telewizyjna odwiedziła dwie winnice: Jana w Zarzeczu k. Jasła, Nowińskich z Przysiek. W programie będzie mowa o pielęgnacji szczepów, ich rodzajach, sposobie uprawy oraz procesie zakładania winnicy od strony biznesowej. Rodzime trunki poddane zostały także testowi. W trakcie nagrania ekspert firmy Timac Agro przeprowadził badanie fluorometryczne, czyli zawartości składników pokarmowych w roślinie.

Emitowany dzisiaj odcinek powstawał także w restauracji Hotelu Senator Gran Via w podrzeszowskiej Olchowej.
Program Uprawiamy Biznes będzie można obejrzeć dziś (poniedziałek, 09.09) o godzinie 20:50 na antenie stacji TVR.

Marcin Ziobro, (exacto)

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj