KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

BWA zaprasza na Dni Funduszy Europejskich

Od 10 do 12 maja Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza na Dni Funduszy Europejskich. W programie między innymi wystawa krośnieńskiego liceum plastycznego oraz spektakl autorstwa Jana Wilkowskiego.

REKLAMA


Nowa siedziba Biura Wystaw Artystycznych została dofinansowana z funduszy Unii Europejskiej w ramach projektu pn. "Modernizacja kamienicy przy ul. Portiusa 4 - powstanie nowej przestrzeni do prowadzenia działalności kulturalnej w Krośnie" zrealizowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 - 2020, oś priorytetowa IV. Ochrona środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego, działanie 4.4. Kultura. W dniach 10-12 maja 2019 r., Biuro Wystaw Artystycznych bierze udział w Dniach Otwartych Funduszy Europejskich.

Program:

10 maja:
- 10:00 - 18:00: bezpłatne zwiedzanie Wystawy Dyplomowej Absolwentów Liceum Plastycznego w Krośnie.

11 maja:
- 9:00 - 15:00: bezpłatne zwiedzanie Wystawy Dyplomowej Absolwentów Liceum Plastycznego w Krośnie,
- 19:00: spektakl "Spowiedź w drewnie" i "Spowiedź w TV", autorstwa Jana Wilkowskiego, reżyseria Jacek Buczyński.

12 maja:
- 9:00 - 15:00: bezpłatne zwiedzanie Wystawy Dyplomowej Absolwentów Liceum Plastycznego w Krośnie,
- 18:00: spektakl "Spowiedź w drewnie" i "Spowiedź w TV", autorstwa Jana Wilkowskiego, reżyseria Jacek Buczyński.

Na spektakl zaprasza Krośnieńska Fundacja Rozwoju - Amatorska Scena Dorosłych.

Teatr odwołuje się niemal do wszystkich zmysłów człowieka. Łączy obraz czyli przedmioty stanowiące scenografię, ruch aktorów ułożony przez choreografa z dźwiękiem oprawy muzycznej oraz głosami aktorów. "Spowiedź w drewnie" Jana Wilkowskiego reżyser Jacek Buczyński poszerzył o własną wypowiedź zatytułowaną "Spowiedź w TV". Spektakl złożony jest z dwóch części. Punktem wyjścia do realizacji była potrzeba zaznaczenia, że będąc aktorem-amatorem można podjąć profesjonalne wyzwania.  Podstawowym tworzywem teatru jest aktor, który buduje dla widza umowną rzeczywistość teatralną. Oczekujemy, że ten spektakl będzie takim, w którym nastąpi rodzaj serdecznego porozumienia pomiędzy sceną a widownią. Spektakl jest to inicjatywą powrotu do teatru amatorskiego, by przywrócić dawne czasy. To opowieść o ludowym świątkarzu rzeźbiącym Chrystusa Frasobliwego, to zarazem opowieść o losie artysty, o męce twórczej, nieadekwatności rezultatów wobec zamierzeń, o pozycji artysty w społeczeństwie, o krzywdzących krytykach i prymitywnych zleceniodawcach.

Jan Wilkowski (1921-1997): aktor, reżyser, dramatopisarz, scenarzysta teatralny i telewizyjny, pedagog. Legenda polskiego lalkarstwa. Jego dorobek pisarski obejmuje około 60 tytułów - sztuk, scenariuszy oraz autorskich adaptacji. Kierownik literacki teatru Lalka w W-wie (1952-1969). W Telewizji Polskiej (1957-1977) tworzył i występował w programach m.in. - Ula z I B, Przygody skrzata Dzięcielinka. W 1974 wraz z Krzysztofem Rauem Wilkowski stworzył w Białymstoku zamiejscowy Wydział Lalkarski warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (obecnie Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza). W latach 1975-1981 był dziekanem tego wydziału, a w latach 1981-1990 profesorem nowo powołanego Wydziału Reżyserii Teatru Lalek. Był zafascynowany folklorem góralskim - plastyką, muzyką, literaturą. Z tej miłości powstała mistrzowska sztuka O Zwyrtale muzykancie, czyli Jak się stary góral dostał do nieba, inspirowana książkami Kazimierza Przerwy-Tetmajera Na skalnym Podhalu i Legenda Tatr. Z kolei dzieje życia beskidzkiego świątkarza, Jędrzeja Wowry, opisane m.in. przez Emila Zegadłowicza, stały się inspiracją do najbardziej osobistego dzieła literackiego Wilkowskiego - sztuki lalkowej dla dorosłych Spowiedź w drewnie. Opowieść o ludowym świątkarzu rzeźbiącym Chrystusa Frasobliwego to zarazem opowieść o losie artysty, o męce twórczej, nieadekwatności rezultatów wobec zamierzeń, o pozycji artysty w społeczeństwie, o krzywdzących krytykach i prymitywnych zleceniodawcach.

(bwa), red.

  • autor: (bwa), red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?