KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Fenomen sauny

Fenomen sauny Fot. sxc.hu

W czym tkwi fenomen sauny? Przede wszystkim w jej leczniczym wpływie na zdrowie człowieka. Naukowo udowodniony wpływ wielokrotnie powtarzanych krótkich sesji w saunie na polepszenie kondycji, odporności i zmniejszenie lub wręcz wyeliminowanie niektórych dolegliwości sprawia, że różne formy sauny zyskują coraz większą popularność - nie tylko w naszym kraju. Jak to możliwe, że tak prosta konstrukcja na przestrzeni wieków podbiła cały świat?

REKLAMA


Kierując się definicją podręcznikową bądź encyklopedyczną, sauna to takie pomieszczenie, w którym panuje wysoka temperatura oraz, w zależności od rodzaju sauny – wysoka lub niska wilgotność. Wysoką temperaturę zawdzięczamy obecności pieca, natomiast wilgotność, od pary dostarczanej z zewnątrz, bądź wytwarzanej bezpośrednio wewnątrz pomieszczenia.  

Fiński produkt w polskich progach
Sauna na kartach historii naszego kraju po raz pierwszy zawitała w czasach średniowiecznych - wiemy bowiem, że Bolesław Chrobry nierzadko korzystał z leczniczych właściwości kąpieli parowych. Łaźnie parowe straciły swą popularność w latach panowania Stefana Batorego, który zwyczajnie nimi pogardzał. Sauna powróciła do łask centralnej Europy dopiero w okresie dwudziestolecia międzywojennego, a konkretnie w roku 1936, przy okazji olimpiady w Monachium. Jednak w odróżnieniu od średniowiecznej łaźni, była to tradycyjna sauna fińska, funkcjonująca także pod nazwą „sauna sucha”. W przypadku sauny fińskiej nie ma tak dużego natężenia pary wodnej - jej poziom użytkownicy wyznaczają sami, polewając wodą znajdujące się w piecu rozgrzane kamienie.

Wczoraj i dziś
Coraz większą sławę zyskują prywatne sauny domowe. Obecnie sauna fińska jest w naszym kraju najpopularniejszą oraz najczęściej wybieraną w przypadku budownictwa prywatnego. Decydując się na budowę sauny, zetkniemy się z dużą ilością rozmaitych projektów - możemy wybrać zarówno łaźnię parową, jak i, o wiele popularniejszą i funkcjonalniejszą, saunę fińską. W jednym i drugim przypadku wystarczy zaadaptować jedno z domowych pomieszczeń na pokój kąpielowy, w którym należy zaplanować, oprócz kabiny sauny, również wannę lub natrysk do schłodzenia po wyjściu z sauny oraz kącik wypoczynkowy. Dzisiejsze sauny wyposażone są w nowoczesne systemy sterowania. Jak było dawniej? Za prototyp sauny uznaje się stosowane przez irańskich Scytów gorące kąpiele pod osłoną namiotu. Najprymitywniejsze łaźnie fińskie występowały w postaci wykopanej w zboczu groty pełniącej funkcje mieszkalne - zwłaszcza zimą. Gdy polewano wodą kamienie znajdujące się w kominku - intensywnie wydzielała się para wodna potęgująca uczucie ciepła wypełniającego całą izbę, dzięki czemu mieszkańcy mogli nawet zdjąć ubrania. Z biegiem lat Finowie dokonali wielu udoskonaleń, sauna zagościła na stałe w ich domach, stając się poniekąd symbolem narodowym.

wandex

  • autor: wandex

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?